saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kestanenin Cilde Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

11.01.2019
71
Kestanenin Cilde Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Kestanenin cilde olan faydaları saymakla bitmiyor. Kestaneler iklim olarak ılıman ve sıcak bir iklimi seven kestane ağaçlarından elde ediliyor. Kayıngiller familyasından olan bu ağaçlara Latince ismi ile Fagaceae deniliyor. Ülkemizde bu ağaç Doğu Akdeniz, Ege ve Marmara bölgelerinde sıklıkla yetiştiriliyor. Dünya’da kestane ağacının varlığına baktığımız zaman kendi ülkemiz dışında Çin, Kore, Japonya, Güney Avrupa ve Kuzey Amerika ülkelerinde de yetiştiğini görüyoruz. İlginç bir şekilde 1200 metre kadar yükseklikte bile rahatlıkla yaşayabilen kestane ağaçlarının kestane olarak bilinen yenilebilen tohumları ise oldukça faydalı.

Kestane Faydaları Nelerdir?

Peki, kestane faydaları nelerdir?

 1. Sakinleştirici özelliği vardır.
 2. Kestane içeriğinde en çok lif olan kuru yemişlerden bir tanesidir.
 3. Kan şekerinin hızlı değil yavaş bir şekilde yükselmesini sağlar bu nedenle diyabet hastaları rahatlıkla kestane tüketebilir.
 4. Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 5. İshali önler.
 6. Enerji verir. Bu nedenle kış aylarında enerji depolamak için sıcak bir şekilde tüketilebilir.
 7. Kestanenin içeriği folik asit açısından da oldukça zengindir

Her Derde Deva Kestane Yağı Nasıl Yapılır?

Kestanenin diğer bir faydalı özelliği ise yağ olarak tüketilmesidir. Peki kestane yağı nasıl yapılır? At kestanesi tohumlarından yapılan bu yağ, son derece kolaydır. Pek çok yerde bulabileceğiniz at kestaneleri tohumları sonbahar mevsiminde olgunlaşır. Belediye parklarında, bahçenizde, yolda yürürken pek çok yerde sıklıkla bu ağaçla karşılaşabilirsiniz. Tohumları toplayın ve bu tohumları kabuklarından çıkardıktan sonra rendeleyin. Boş bir kavanozun yaklaşık olarak 1/3 ünü doldurun. Kalan kısmını ise zeytinyağı ile doldurun. Hazırladığınız bu karışımı 45 gün boyunca güneşin altında bekletin. Her  gün günde 1 defa bu kavanozu karıştırmayı unutmayın. 45 gün bittikten sonra tercihinize göre cam bir kaba alarak oda sıcaklığında bir yerde saklayın.

Cilt Lekeleri için Kestane Yağı Uygulaması

Hazırladığınız bu kestane yağı cilt lekeleri için son derece faydalıdır. Peki cilt lekelerinden kurtulmak için kestane yağı cilde nasıl uygulanır? Hazırladığınız karışımı temiz cildinize krem sürer gibi uygulayabilirsiniz. Uyguladıktan sonra en az yüzünüzde yarım saat bekletin. Daha fazla bekletme şansınız varsa daha uzun süreler de bekleterek yağın faydasını artırabilirsiniz. Kestanenin yalnızca cilt lekeleri için değil, kestane yağı kullanıcı yorumlarına baktığımızda cilde pek çok diğer faydaları da bulunduğunu fark ediyoruz. Bu faydalara bakacak olursak;

 • Kestane uykusuzluktan kaynaklanan göz altı şişliklerini giderir.
 • Cildi nemlendirir.
 • Cilde parlaklık kazandırır.
 • Kızarıklıkları gidererek renk eşitler.
 • Cildin erken yaşlanmasının önüne geçer.
 • Cildi daha sıkı ve gergin gösterir.
 • Kırışıklıkları önler.

Kestane Kremi ile Gelen Güzellik

At kestanesi kullanmak için tercih edebileceğiniz tek yöntem yağ değil.  Jel, yağ ya da krem formunda bulunan bu besin, faydalarına inanmakta zorlandığımız bir kozmetik ürünü olarak karşımıza çıkıyor. Peki, kestane kreminin faydaları nelerdir?

 • Göğüs sarkmalarını önlediğinden bu bölgenize masaj yaparak uygulayabilirsiniz.
 • Boyun bölgesi sarkmalarını önlediğinden boynunuz için de krem veya jel olarak kullanabilirsiniz.
 • Sivilce oluşumunu önler.

Kestane Kremi Kürü Tarifi

Yaklaşık 1 bardak kadar suya 10 ila 15 arasında at kestanesi atın. At kestanelerini parklarda rahatlıkla bulabilirsiniz. At kestanelerini koyduğunuz suyu iyice kaynatın. Kaynadıktan sonra 5 dakika kendine gelmesi için bekleyin. Hazırladığınız bu su ile hemoroid problemi yaşadığnız  bölgeyi günde iki defa olmak üzere bolca yıkayın. Bu karışım varis olan bölgeye ise sürülmeli  ve daha sonra iyice ovalayarak masaj yapılmalıdır. Evde karışım hazırlamak istemeyenler at kestanesini aktarlardan alabilir ya da krem ve jeli eczanelerden temin edebilirler.

At Kestanesinin Zararları Nelerdir?

At kestanesi son derece faydalı bir bitki olmasına rağmen, kimi zaman çok zararlı olabilmektedir. Bu nedenle bu bitki kullanırken dikkatli olunmalıdır. At kestanesinin fazla tüketimi başta böbrek olmak üzere iç organlara zarar verir. Alerjik bünyeler kullandığı zaman aşırı kaşıntıya ve alerjiye bağlı olarak mide bulantısı, kusma, ciltte döküntüler gibi bazı sorunlara sebep olabilir. Kestaneyi kullanmadan önce varsa, diğer kullandığınız ilaçları gözden geçirmeniz de fayda var. Çünkü kan ilacı ile kullanılan kestane zehirli etkiye sahiptir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.