saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kilo Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

21.09.2018
83
Kilo Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kilo Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kilo vermek için dikkat edilecekler vücut tiplerine ve vücut kitle endeksine bağlı olarak çok büyük farklılık gösterebilir. Kilonun dengeli ve vücut oranlarını bozmadan verilebilecek bir süreç oluşması amacıyla öncelikle bölgesel veya genel bir kilo verme planı yapılmalıdır. 10 kilo vermek istiyorum gibi bir hedef koyulduğu taktirde, kilo verilmesiyle ilgili tüm işlemler daha kararlı bir şekilde gerçekleştirilebilecektir.

Zayıf Olmak Hastalık Göstergesi Midir?

Yanlış; Zayıf olmak sağlık sorunlarının belirtisidir. Doğru; Zayıflık ve kilolu olmak arasındaki fark tamamen kişiye ve genetik özelliklerine bağlı olarak değişir. 1.60 cm boyu bulunan bireyin 50 – 60 kilogram arasında olması normalken, 40 kilogram olması zayıflıktır. Boyu 1.80 olan bireyde ise ortalama 50 kilo bir zayıflık göstergesidir. Fakat bu durumlar sağlıksızlık olarak tanımlanmaz.

Spor Yapmadan Kilo Verilebilir Mi?

Bu sorunun cevabı, insanları tembelliğe itecek olsa da evet olarak belirtilebilir. Spor anlayışınızın ne olduğuna da bağlı olan cevap, aslında günlük hareketlerin de kalori yakmayı destekleyen yapıda olduğuyla bağlantılıdır.

 

  • Gün içerisinde sadece yağlı besinler tüketen ve 24 saat boyunca hareket etmeden yatan bir kişinin yakacağı kalori son derece düşüktür.
  • Vücudun hareket etmeye teşvik edilmesi, yorgunluk hissinin oluşmasının önüne geçmek için daha fazla hareket edilmesi gereklidir. Bu sayede direkt olarak enerji harcamaya başlarsınız ve aldığınız enerjiyle harcadığınızın arasındaki orana göre kilo verme sürecinizi dengelersiniz.
  • Suyun bile bir kalorisi olduğu için, tükettiğiniz tüm besinlerin vücudunuza bir şekilde katkısı olacağını unutmamanız gerekiyor. Kilo vermek için yapılması gerekenler iki durumla bağlantılıdır.
  • Düzenli olarak hareket etmek ve diyet de bu sürecin mihenk taşlarıdır. Biri olmadan diğerinin çok büyük bir faydası olmayacağı gibi, ikisinin birlikte yapılması halinde avantajları tam olarak ortaya çıkacaktır.
  • Spordan anlayışınız sadece tenis, fitness, futbol, basketbol olmamalıdır. Günde yarım saatlik orta tempoda bir yürüyüşe başlamak ve daha sonra hızı veya süreyi artırmak bile düzenli sporun temelinde yer alır.

Kilo Vermek İçin Uyku Düzeni Nasıl Olmalı?

Kilo vermenin temelinde özellikle vücudun dinlendirilmesi ve besinlerin öğütülmesi için organlara zaman verilmesi yatıyor. Gün içerisinde minimum uyku sürenizi 7 ila 8 saate çektiğiniz taktirde, özellikle kilo kontrolünde başarı elde etme oranınızı artıracaksınız. Kilonun vücuttaki dağılımı her insanda aynı olmayabiliyor. Kol ve bacak bölgesindeki dağılımının oranıyla gövdedeki oranın farklılık gösterebiliyor olması, özellikle de toplam kiloyla orantısız hale gelebiliyor.

Cildin sağlıklı hale getirilmesi, aşırı esneklik kazanmasının önüne geçilerek dinlendirilmesi için uyku süresi düzgün ayarlanmalıdır. Deliksiz bir şekilde 8 saat uyumanızın mümkün olmadığı durumlarda özellikle günde belirli aralıklarla 8 saate varan uyku süresi belirlemeniz gereklidir. Kilo vermenin yolları arasında uzun yıllardır spor, uyku düzeni ve diyet programları yer alıyor. Hem erkeklerde hem de kadınlarda bu üç durum üzerinde yoğunlaşmak ve kişisel programlarla birlikte kilo verme planı yapmak mümkündür.

Bölgesel Kilo Verme Nedir?

Özellikle göğüs, kalça, bel, bacak bölgelerinde aşırı yağ bulunan bireylerin temel problemi bölgesel yağlanmadır. Bu durumun önüne geçilmesi için uygulanacak yöntemler farklıdır. Normal bir spor ve diyet programı uygulandığı taktirde, vücudun genelinde ortalama yağ bulunan bireylerin önlem alması sağlanmış olunacaktır.

Özellikle belirli bölgelerde yağ toplanmasını engellemek için o bölgelere yoğunlaşmak, kasları çalıştırmak ve bakım işlemlerinin yapılmasını sağlamak gereklidir. Kilo vermek için yapılması gerekenler spor ile bu tarz durumlarda net sonuç alınamamasına neden olabiliyor. Bu nedenle, hangi bölgede yoğun bir yağ kütlesi bulunuyorsa makinelerle veya jellerle kilo verme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.