saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kinao Diyeti Nasıl Yapılır?

06.12.2018
73
Kinao Diyeti Nasıl Yapılır?

Son yıllarda diyet listelerinde adını sıkça duyduğumuz ki Kinoa, sağlıklı beslenmek için kullanılabilecek besinler arasında yer alıyor. Özellikle glüten intoleransına sahip olan kişilerin sık tükettiği bir besin olduğunu söyleyebileceğimiz Kinao, etkili diyet listelerinin de olmazsa olmazı oluyor. Kinao diyeti ile zayıflayanlar vücudun ihtiyaçlarına cevap veren vitamin ve minerali alırken, geç acıktığı için her diyet programında bu besini kullanmak istiyor.

Kinao Neden Diyet Listelerinde Sıklıkla Kullanılıyor?

Kinaoyu yakından incelediğimiz zaman 100 gramının içerisinde 222 kalori ve 39 gram karbonhidrat olduğunu görebiliyoruz. Ayrıca 5 gram lif ve 4 gram düşük yağ içeriği ile de dikkat çeken Kinao, vitamin ve mineral anlamında da zengin. Gluten içermemesi ise onun en dikkat çeken özelliklerinden biri oluyor. Bu sebeple glisemik indeksi düşük olan Kiano, kişinin hızlı doymasını ve çok geç acıkmasını sağlayarak tam bir diyet besini olarak tüm beslenme programlarındaki yerini alıyor diyebiliriz.

Yüksek lif oranına sahip olduğu için de bağırsakları çalıştıran ve sindirim sistemi için son derece yararlı olan Kinao, tükettiğiniz size gereken enerjiyi de kısa zamanda veriyor. Sindirim sistemini de düzene soktuğu için diyet programlarının vazgeçilmezi olduğunu söyleyebileceğimiz Kinao, kilo verme süreçlerindeki en büyük yardımcı oluyor.

Kinao Diyetinde Ne Yenir?

Kahvaltı: Kinao diyetinde kahvaltı öğünlerinde yoğurt, süt, meyve gibi besinleri kinao ile karıştırıp yemek mantıklı olacaktır. Bunun dışında kinaolı omlet yapabilir ya da kendinize muffinler hazırlayabilirsiniz. Kinao katarak hazırladığınız bir smoothie’yi de içebilirsiniz.

Öğlen ya da Akşam Öğünleri: Kinao yapısı gereği pilav gibi olduğundan dilerseniz pilav olarak tüm yiyeceklerin yanında tüketebilirsiniz. Salatalara da eklenmesi çok sık uygulanan yöntemlerden biridir. Örnek vermek gerekirse ton balıklı kiano salatası, kinao kısır gibi pek çok tarif bulabilirsiniz. Kinao sebzelerle de tüketildiği için kinaolı sebzeli köfte ve benzeri tarifler yapabilirsiniz. Eğer aynı zamanda protein diyeti yapıyorsanız tavukla beraber de tüketebilirsiniz. Kinao ne kadar yenmeli sorusu için bunu hazırlayacağınız yemeğin oranı ile oranlamanız daha doğru olacaktır diyebiliriz.

Ara Öğünlerde: Enerjinizi toplamak ya da açlığınızı bastırmak için ara öğünlerde bir şeyler atıştırmayı tercih ediyorsanız glütensiz kinoalı kekler yapabilirsiniz. Aynı zamanda kinoalı pudingler yaparak da tatlı ihtiyacınızı giderebilir ve bunları ara öğünlerde tüketebilirsiniz. İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. Kolestrol Diyeti Nasıl Yapılır?

Kinoanın Faydaları Nelerdir?

Birçok amino asiti içerdiğini söyleyebileceğimiz kinoa protein kaynağı olması sebebiyle vücut için son derece yararlı bir besindir. Hayvansal gıda kaynakları kadar değerli olduğunu söyleyebileceğimiz bu besinin tek başına faydası da oldukça fazladır. Kinao nasıl zayıflatır sorusunun altında yatan temel sebep besinin lif açısından zengin olmasıdır. Çünkü bu sayede bağırsakları çalıştıracak ve temizleyecek, kabızlığa da iyi gelecektir.

Demir anlamında da zengin olduğunu söyleyebileceğimiz kinao, kansızlığa iyi geldiği için kansızlık problemi olanların tüketmesi gereken bir besindir. Glisemik endeksi düşük olduğu için diyabet hastalarının sık sık bu ürünü kullandığını, çünkü kan şekeri kontrolüne iyi geldiğini görebilirsiniz. Magnezyum kaynağı olduğunu söyleyebileceğimiz kinao, tansiyonu da düzenler ve adet sancılarını hafifletir. Çölyak hastaları ve glütensiz beslenmek isteyenler de kinaoyı kullanır. Vejeteryanlar için de iyi bir besin kaynağı olması ve doyurucu olması nedeniyle tercih edilir. B grubu vitaminleri anlamında da zengin olduğunu söyleyebileceğimiz kinao antioksidan etkiye de sahiptir. Böylece hücreleri olumsuz etkilerden korumakta ve kişiyi sağlık anlamında daha dinç ve güçlü tutmaktadır diyebiliriz.

Kinao’nun Zararlı Bir Etkisi Var mı?

Her ne kadar oldukça fazla artısı olsa da aslında kinao konusunda da tüketim anlamında bir uyarı yapılmasının gerekliliği olduğunu söyleyebiliriz. Bilinen çok zararı olmasa da sürekli olarak kinao tüketmek kişi de bazı yan etkilere neden olabilir. Bu nedenle Kinoa ne kadar tüketilmeli sorusuna tam ve doğru yanıt almak son derece önemlidir. Çünkü aşırı tüketiminde kişide alerjik reaksiyonlar baş göstermeye başlayabilir. Özellikle de diğer ilaçlarla etkileşime geçtiği zaman ciddi sağlık problemleri ile karşılaşabiliyorsunuz. Oksalik asit idrar yoluyla vücuttan atılmıyorsa bu böbrek taşına neden olabiliyor. Bu nedenle kinao diyeti yapıyorsanız tüketim miktarına ve tüketim sıklığına özen göstermelisiniz. Doktorunuza danışmadan kinao diyetine başlamamalısınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.