saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kinoanın Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

14.01.2019
128
Kinoanın Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

Kinoa tohumunun faydaları uzun zamandır bilinmektedir. Tahıl ve tohum grubundaki gıdalar arasında en besleyici gıdalardan birisi olarak göze çarpan kinoa, diyetisyenlerin ve sağlık uzmanlarının da  öncelikli olarak tüketim tavsiyelerinde bulunduğu bir gıda olarak karşımıza çıkıyor. Biz de bu kadar merak edilmesi sebebi ile kinoa nedir fiyatı ve tüketimi gibi pek çok konuda okuyucularımızı bilgilendireceğiz.

En Fazla Ne Kadar Kinoa Tüketmeliyim?

Oldukça zengin olan kinoa besin değeri sayesinde hastalıkları önlüyor, sağlığa katkıda bulunuyor. Bu özelliği sayesinde kinoa ile hazırlanan lezzetli yemekler son yıllarda ülkemizde de son derece popüler bir hale gelerek, fazlaca tüketilmeye başlandı. Bu da kinoa ne kadar yenmeli sorusunu sormamıza sebep oluyor. Hangi besin tüketilirse tüketilsin akılda bulundurulması gereken temel nokta, tüketilen besinlerinin içeriğinin son derece titiz bir şekilde incelenmesidir. Bunu söylememizin sebebi insan vücudunun farklı her besin maddesinden günlük alması gereken belli oranlar olmasıdır. Belirlenmiş bu oranların aşılması halinde besin ne kadar yaralı olarak görülürse görülsün artık bu besin yarar değil vücuda zarar sağlayacaktır ve bu nedenle tüketiminin durdurulması gerekir.

Kinoa örneğine baktığımı zaman özellikle kinoa ile zayıflama son zamanlarda ülkemizde popüler hale geldiğinden bol bol tüketim yapıldığı görülmektedir. Fakat bu durum doğru değildir. Söylemek istediğimizi sayısal bir örnekle açıklayacak olursak kinoa adı verilen bu besin maddesinin 100 gramında 6 gram lif içerdiği bilinmektedir. Bu oranı insan vücudunun ihtiyacı olan lif miktarı ile karşılaştırdığımı zaman insan vücudunun günde en fazla 30 ile 45 gram arasında lifli gıdalar tüketmesi gerektiği bilgisine ulaşıyoruz. Bu durumda bu lif miktarının geçildiği takdirde kinoa yenmesinin sağlığa fayda sağlamayacağını anlamak zor olmuyor.

Kinoa Tüketimi Nasıl Olur?

Kullanım alanlarının çok sık olmasına karşın yine de kinoa çiğ yenir mi sorusu ile karşılaşabiliyoruz.

  • Kinoa besin maddesini de gün içinde yeterli miktarlarda olmak kaydıyla yemeklerin içine katmanız, hatta isterseniz yine gözetim altında tüketimine dikkat etmek koşulu ile pilavını yaparak tüketmeniz.
  • Kinoanın tüketimi yalnızca bununla sınırlı değil, bu yazdıklarımıza ek olarak ayrıca kek ve kurabiyelerini gibi hamur işlerinizde de 2 ila 3 kaşık arası kadar kullanarak hamur işlerinizin tadını artırabilirsiniz.
  • Ben hamur işi sevmem daha sağlıklı seçenekleri tercih ederim diyenler için ise kinoann yoğurtla tüketilmesi ek seçenek olabilir. Peki, Kinoa yoğurtla nasıl yenir?

Sağlıklı bir alternatif olmasının yanı sıra kinoanın yenilmesinin daha kolay olması ve tadının damak tadına daha lezzetli gelmesi için yoğurt ile beraber tüketimi yapılır; tarifi de son derece kolaydır. 1 kase yoğurdun içerisine 1 ile 3 yemek kaşığı arası kadar kinoa ekleyerek tüketebilirsiniz. Zayıflamak isteyenler yağsız yoğurt ile birlikte bu karışımı hazırlayabilir.

Kinoanın Faydaları Nelerdir?

  1. Kinoanın faydalarına baktığımız zaman müthiş bir protein kaynağı olduğunu öğreniyoruz. Diğer hayvansal proteinlerin aksine içerisinde lif de barındırdığı için bu lifler sayeinde sağlıklı kilo verme, diyabet ve kalp rahatsızlığı riskini azaltma gibi diğer sağlık yararları da sağlayabilir.
  2. Diğer bir faydası ise glisemik indeksi düşük olan bir besin maddesi olmasıdır. Bilindiği üzere, glisemik indeksi düşük olan besinler bu özelliğinden dolayı kan şekerinin dengede kalmasını sağlayarak sizi tok tutar. Yani kinoa yediğinizde daha az açlık hissedersiniz.
  3. Kinoanın diğer sağlık faydası arasında antioksidan deposu olma özelliği göze çarpıyor. Ve bu özelliği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek daha az hasta olmanıza sebep olarak sizi bakterilerden koruyor, bununla kalmayarak daha güzel ve sağlıklı bir cilde sahip olmanızı, saçlarınızın daha sağlıklı uzamasını sağlıyor. Antioksidanların ne olduğunu bilmeyenler için kısaca tanımlayacak olursak; bu maddelerin kimi zaman vücut hücreleri tarafından üretilerek kimi zaman da dışarıdan yediğimiz gıdalar vasıta ile alınan bir grup kimyasal madde olduğunu söylemek mümkün. Antioksidanların en bilinen faydası arasında ise maruz kaldığımız bazı zararlı kimyasallara, (bu kimyasallara örnek olarak sigara içilen ortamda bulunulması, özellikle kalabalık şehirlerdeki kirlilik, hastane ortamlarında radyasyona maruz kalma örnek gösterilebilir) ve sağlıklı her metabolizmanın bir yan ürünü olarak ortaya çıkabilecek zararlara karşı korunum sağlaması görülüyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.