saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kırışıklıklara Karşı Tüketilmesi Gereken Gıdalar

16.01.2019
62
Kırışıklıklara Karşı Tüketilmesi Gereken Gıdalar

Maske ve bakım ürünlerinin yanında vücudun kırışıklıklara karşı alması gereken besinler de bulunmaktadır. Birçok kişi, kırışıklıklarla mücadele için nemlendirici kremlere ve maskelere başvurmaktadır. Bunlar etkili yöntemler olmasına karşın cilt sadece dışarıdan beslenmemelidir. Cildin ihtiyacı olan tüm besin ve mineral kaynaklarını dışarıdan yapılan uygulamayla alması mümkün değildir. Bu nedenle kırışıklıklarla mücadele etmek için cildin ihtiyacı olan besinleri içeren gıdalar tüketilmelidir.

Kırışıklıklara İyi Gelen Yağlar

Ciltteki kırışıklıkların önlenmesi için bitkisel yağlardan faydalanılabilir. Zeytinyağı ve çörek otu yağı bunlardandır. Zeytinyağının içerisinde çok miktarda antioksidan bulunur. Zeytin yağının yemeklerde tüketilmesi ile bu antioksidanlar vücuda girerek cildi besler ve genç bir görünüm verir.

Çörek otu yağı da cilde faydaları ile ünlü bir bitkisel yağdır. Bu yağ genellikle cilde uygulanarak kullanılır. Ancak sabahları aç karna bir çay kaşığı tüketmenin de cilt bakımına önemli katkısı olduğu bilinmektedir. Çörek otu yağı da birçok vitamin, mineral ve Omega 3 içerir.

Süt

Süt, cilt için en güçlü doğal besleyicidir. İçerdiği laktik asit ile cildi temizler, antioksidanlar sayesinde toksinlerden korur. B12 içeriği sayesinde akne, sivilce gibi cilt problemleri ile savaşır. Süt gözenekleri sıkılaştırarak cilde genç bir görünüm kazandırır.

Sütün cilde önemli bir faydası da kırışıklıkları azaltmasıdır. İçerdiği yüksek miktarda D vitamini sayesinde kolajen üretilmesini sağlar. Süt, cildin nemlenmesini ve canlı kalmasını sağlayan amino asitler de içerir. Bu nedenle kırışıklıkları azaltmak için süt tüketimi oldukça önemlidir.

Yeşil Sebzeler

Yeşil sebze tüketiminin de cilde olumlu etkileri vardır. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu amino asitlerin bir kısmı sadece bitkiler tarafından üretilmektedir. Yeşil sebzeler tüketerek bu amino asitleri almak mümkündür. Yeşil sebzeler cilde esneklik verir ve kırışmasını önler.

Kabuksuz Etli Meyveler

Ahududu, çilek, yaban mersini gibi meyvelerde bol miktarda antioksidan bulunmaktadır. Ayrıca vitamin ve mineral bakımından da zengindirler. Cildin ihtiyaç duyacağı düzenleyici maddeleri karşılarlar. Bu sayede herhangi bir onarıma destek vererek ciltteki kırışıklıkların onarılmasına yardımcı olurlar.

Proteinli Gıdalar

Proteinler, vücudumuzda öncelikli olarak yapıya katılan besinlerdir. Bu yüzden protein tüketimi, vücutta her zaman gereklidir. Ciltteki kırışıklıklar nasıl giderilir sorusunun cevaplarından biri de proteinlerdir. Sağlıklı hücre fonksiyonlarına sahip olmanın da yolu protein tüketmekten geçer.

Proteinler kırmızı ve beyaz et, balık, yumurta, süt ve süt ürünlerinde bolca bulunur. Ayrıca protein içeren bazı bitkiler kenevir tohumu, yeşillik ve baklagillerdir. Özellikle yumurta, cilt dostu amino asitler içerir. Cildin elastik yapıda kalmasını sağlar. Sabah kahvaltısında yumurta tüketerek cildi kırışıklıklardan korumak mümkündür.

Yeşil Çay

Yeşil çay, cilt bakım ürünü olarak da zaman zaman kullanılmaktadır. Yeşil çay cilde sürülebildiği gibi genellikle içilerek kullanılmaktadır. Yeşil çayın içeriğinde yüksek miktarda antioksidan bulunur. Bu sayede toksinlerle mücadele ederek cildi sağlıklı tutar. Kırışıklıkları azaltır ve oluşmalarını yavaşlatır.

Mercimek

Mercimek yüksek lif kaynağıdır. Cilde zarar veren toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Ayrıca zengin protein içeriği ile cildin onarılmasına yardımcı olur. Bu sayede mercimek kırışıklıkları giderir ve cildi sıkılaştırır. Aynı zamanda lifli yapısı sayesinde kolajen üretimine yardımcı olur ve kırışıklıkları tekrar oluşmasını engeller.

Domates

Domateste bol miktarda bulunan C vitamini sayesinde daha dayanıklı ve güçlü bir cilde sahip olmak mümkündür. Domates ciltteki kırışıklıkları azaltarak diri ve genç görünmesini sağlar. Ayrıca likopen içeriği sayesinde güneşten gelen zararlı UV ışınlarından da korur.

Somon Balığı

Ciltteki kırışıklıkların giderilmesi için en önemli besinlerden biri Omega 3’tür. Somon balığı tüketerek bol miktarda Omega 3 almak ve cildi hem sıkılaştırıp hem UV ışınlara dayanıklı hale getirmek mümkündür. Bu nedenle somon balığı tüketmenin cilt sağlığı üzerinde olumlu etkileri vardır.

Avokado

Avokado cilt güzelliği konusunda kullanılmasıyla ünlü bir meyvedir. Pahalı kırışıklık önleyici kozmetik ürünlerinin içeriğinde avokado bulunur. Avokadonun içeriğinde bol miktarda E ve B vitaminleri bulunur. Bu vitaminler cildin yeterince nem almasına yardımcı olarak kırışıklıkları azaltır. Ayrıca avokado cildin daha yumuşak ve esnek bir yapıya kavuşmasını sağlar. Bu nedenle kırışıklıklarla mücadele için bol miktarda avokado tüketilmelidir.

Uzak Durulması Gereken Gıdalar

Kırışıklıkları azaltmak için uzak durması gereken gıdalar vardır. Bu yapılmadan yukarıdaki yöntemlerin faydası sınırlı olacaktır. Başta sigara ve alkol olmak üzere şekerli gıdaların aşırı tüketimi, kola ve cips gibi doğal olmayan yiyecekler cilt sağlığını bozar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.