saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kirpik İltihabı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

03.11.2018
1.375
Kirpik İltihabı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Kirpik iltihabı tedavisi için öncelikle kirpik iltihabından bahsetmek gereklidir. Blefarit şeklinde nitelendirilen kirpik iltihabı, göz sağlığının korunması için hızlı şekilde tedavi edilmelidir. Kirpik dibi iltihabı olarak bilinen blefarit, göz kapağı çevresinde yani kirpik diplerinde oluşan iltihaplar olarak tanımlanır.

Genellikle göz kapaklarının şişik ve kızarık olmasına neden olur. İltihabın genel bir yaş grubu olmamakla birlikte daha sık olarak çocuklarda görülür. Nedeni ise çocukların, dünyaya olan bağışıklık kazanma süreçleri ve hava kirliliği, havadaki farklı mikropların bebek ve çocuk hassas göz yapısında oluşturduğu etkilerdir. Kirpik dibi iltihabı nasıl geçer konusunda öncelikle doktora başvurulması gereklidir. Ve bu iltihabın belirtileri görüldüğünde mutlaka tedavi edilmelidir.

Blefarit Belirtileri Nelerdir?

Genellikle küçük çocuklarda çapaklanma türü ve göz kapaklarının yapıştığı için açılmama durumudur. Özellikle uyku sonrası sabahları kirpiklerin birbirine yapışması ve kirpik üstlerinde yapışkan- kuru salgıların bulunmasıdır. Bunun daha sık sabah saatlerinde görülme nedeni ise; uyku sırasında iltihapların dışarı atılması ve salgılanan iltihabı sıvının uyku esnasında göz kapaklarının açılıp- kapanmaması nedenidir. İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. Egzama Nedir, Neden Olur, Nasıl Geçer?

Hassas göz yapısına sahip kişilerde ileri yaşlarda da olabildiği gibi enfeksiyonu bulunan ortamlarda, hava kirliliği olan yerlerde ve havada yaygın şekilde mikropların bulunduğu ortamlardan dolayı oluşabilir.

Kirpik dibi iltihabına iyi gelen bitkiler kullanılarak, kirpik diplerinin yumuşatılması ve enfeksiyondan arındırılması sağlanabilir. Blefarit durumunda genellikle göz kapaklarında kaşıntı, ağrı ve yapışkanlık oluşur. Yoğun şekilde çapak ve yağlanma mevcuttur. Ayrıca ışığa hassasiyet durumu oluşur. Ciddi iltihaplanma durumlarında kirpik dökülmeleri gözlemlenebilir.

Blefaritin Nedenleri Nelerdir?

Göz kapaklarında bulunan mikroorganizmaların, çoğalarak enfeksiyon oluşturmasından kaynaklanır. Cilt yapısına bağlı olarak da özellikle yağlı cilt türlerinde, göz kapaklarındaki yağ bezlerinin çalışmasıyla alakalı problemlerde oluşabilir. Kirpik dibi iltihabı;

 • Bakteri ve virüsler
 • Bazı allerjenler
 • Kimyasal maddeler
 • Hava ve çevre kirliliği
 • Kirli ellerle gözlerin ovuşturulması
 • Göz kuruluğu veya yağ bezlerinin ideal çalışmaması
 • Seboroit dermatit sorunlarının göz çevresinde görülmesi

Gibi farklı nedenlerle oluşabilir.

Blefarit Nasıl Tedavi Edilir?

Kirpik dibi iltihabının tedavi edilmesi için şayet hafifse, pratik uygulamalar yapılabilir. Örneğin eski bir gelenek olan ve özellikle sabahları kirpikler yapışmış ise sıcak çay bardağına gözü kapatarak birkaç dakika buharında bekletmek, hızlı şekilde göz kapaklarının açılmasını sağlar. Yine sabahları ılık su ile yıkamak göz kapaklarının rahat şekilde açılmasını sağlar. Fakat sabun kullanılmaması önemlidir. Zira yağ bezlerinin daha çok kurumasına neden olur.

Ardından mutlaka doktora başvurulmalıdır. Genellikle antibiyotik etkili kremler, göz pomadları verilerek, uygulama yapılır. Genellikle pomad sürülür ve pamuk ile kapatılarak sabah kadar bekletilir. Fakat bu, iltihabın durumuna göre değişebilir. Tedavi edilmediği zaman göz sorunlarına neden olabilir.

Kirpik Dibi İltihabında Nasıl Bakım Yapılmalıdır?

Kirpik dibi iltihabı elma sirkesi ile göz çevresi temizliğiyle, ideal sonuçlar vermiştir. Saç ve cilt bakımında da kullanılan elma sirkesi, haftada bir suyla karıştırılarak banyo sırasında uygulanabilir. Bunun için 1 su dolu tas içerisine 5-6 damla elma sirkesini karıştırın ve baş kısmından itibaren dökün, durulayın. Ya da aynı şekilde hazırlanarak gözleri açmadan, yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Bunun dışında;

 • Günlük olarak sıcak kompres uygulamak, göz çevresindeki bezlerin daha ideal çalışmasını sağlar.
 • Göz çevresi masajı günlük olarak yapılmalıdır.
 • Gözler mutlaka yıkanmalı ve bakterilerden arındırılmalıdır
 • Hassas göz çevresi temizleyiciler özellikle kimyasal ve hayvansal ürün içermeyenler kullanılmalıdır.
 • Bebek ve çocuklarda, sadece göz temizliği için imal edilen mendiller kullanılmalıdır.

Blefarit Tedavi Edilmezse

Blefarit yani kirpik dibi iltihabı tedavi edilmediğinde; kornea hasarı ve bölgesel görüş kaybı, görme sorunlarına neden olabilir. Göz hastalıkları bölümünde tedavi edilen bir hastalıktır. Şiddetli enfeksiyonlar tedavi edilmediğinde;

 • Göz kapağında şelazyon olarak nitelendirilen kistler,
 • Şekil bozuklukları
 • Kirpiklerin içe dönmesi,
 • Kirpiklerin beyazlaması
 • Göz beyazında iltihap
 • Kirpik kaybı
 • Gözyaşı fonksiyon eksikliği

Gibi sorunlara neden olabilir.

Hafif durumlarda, kirpik dibi iltihabı bebe şampuanı ile temizlendiğinde göz çevresinde kuruluğa neden olabileceği gibi ciltteki nem ve yağ dengesini bozabilir. Kirpik dibi iltihabı yağ bezlerinin ideal biçimde çalışmamasından kaynaklandığı için yağların daha çok kurutulması önlenmelidir. Bebek şampuanları da genel olarak ‘’saç yıkamak’’ için üretilmiştir. Dolayısıyla iltihap durumlarında mutlaka doktora başvurmak gereklidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.