saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kişniş Tohumunun Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

16.01.2019
60
Kişniş Tohumunun Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

Kişniş bitkisinin tohumunun faydaları saymakla bitmiyor. Maydanozgiller ailesinden olan kişniş genellikle Akdeniz ülkelerinde yetişmektedir. Daha çok baharat, çay ve kişisel bakım alanlarında kullanılmakta olan kişniş, ne şekilde kullanılırsa kullanılsın sağlığa oldukça faydalı geliyor. Peki, kişniş faydaları ve zararları nedir?

 • Kişnişin göz sağlığı için oldukça faydalı olduğu uzun zamandan beri biliniyor. Bu faydasını içerdiği yüksek miktarda A vitaminine borçlu olan kişniş, miyop, katarakt gibi ciddi görme sorunlarının önüne geçmektedir.
 • B vitamini eksikliği kişilerde yorgunluk gibi istenmeyen durumlara davetiye çıkarabilir. Kişniş içerdiği yüksek B vitamini değerleri sayesinde sinir sistemine destek olur. Böylece B vitamini eksikliğinden kaynaklanan uykusuzluk, yorgunluk ve stres gibi sorunlarda azalma sağlanır.
 • Kişniş hoş kokuya sahip bir baharattır. Hoş kokusu sayesinde hem ağız kokusunu gidermekte kullanılır ve hem de ağızda oluşan yaraların iyileşmesine fayda sağlamaktadır.

Kişniş Tohumu Farklı Kullanım Alanları Nelerdir?

Peki, bu faydaları hayatımıza kazandırmak için ne yapmalyız,, kişniş tohumu nasıl kullanılır?

 • Pek çok farklı forma getirilebilen kişniş, bu baharattan fayda sağlamak isteyen kişilere esnek alternatifler sunduğundan daha kolay tercih edilebilen bir bitki haline geliyor. Aşotu olarak da bilinen kişniş, genel olarak kişnişin tohumu kurutulup ve baharat haline getirilmesi ile kullanılıyor. Taze yapraklar ve sapları salatalarda, et yemeklerinde, çorbalarda, pilavlarda, zeytinyağlılarda ve hatta tatlılarda kullanılabiliyor.
 • Peki, kişniş nerelerde kullanılır? Kişniş yalnızca yemeklerde mi kullanılır? Hayır, yemeklerin yanı sıra neredeyse ilaç olarak görülen kişniş yağı da popüler kullanım şekilleri arasında yer alıyor. Kişniş yağı, daha çok iştah açma özelliği nedeniyle kullanılmaktadır. İstenilen etkinin alınması için düzenli bir şekilde ve uzun süre ile kullanılması gerekmektedir. Ancak böylece kilo alımı gerçekleşebilir.
 • Gıda yoluyla insana geçen en tehlikeli canlılardan biri olduğu bilinen Salmonella adındaki bakteriye karşı kişniş koruma sağlama özelliği ile biliniyor. Bu nedenle etin terbiye edilmesinde sıklıkla tercih ediliyor.

Cilde Faydaları için Yapılan Kişniş Kürü Tarifi

Kişnişin cilde faydaları uzun zamandır bilinmekte. Bu faydaları arasında yüksek C vitamini içeriği sayesinde cilt gençleşmesine sağladığı katkı en çok bilinendir. Güçlü bir antioksidan olarak görülen C vitamini, özellikle iltihap ve cilt kanseri gibi ciddi deri hasarlarının önüne geçmede son derece etkilidir. Peki, bu faydaları hayatınıza katmak için kişniş kürü nasıl yapılır?

 • 2-3 dal organik kişniş
 • aloe vera jeli
 • organik yoğurt
 • hindistan cevizi sütü

Yukarıdaki malzemeleri bir kabın içerisine alın ve bu malzemelerden macun kıvamını elde edene kadar karıştırmaya devam edin. İstediğiniz kıvamı elde ettikten sonra, maskeyi yüzünüze, sorunlu yerlere odaklanarak uygulayın. Uyguladığınız maskeyi yaklaşık 15 dakika kadar bekletin. Tamamen kurumamasına özen gösterin. Daha sonra, maskeyi yüzünüzden ılık suyla durulayarak çıkarın.

Çay Sevenlere Kişniş Çayı Tarifi

Kişniş çayı nasıl yapılır? Yaklaşık 1 tatlı kaşığı kadar organik kişniş tohumunu havanda dövün.  Taneleri istediğiniz forma ulaştıktan sonra, genişçe bir kabın içerisine 1 bardak su koyun ve içine dövdüğünüz kişnişi ekleyin. Bu şekilde hazırladığınız karışımı yaklaşık 1 dakika kadar kaynatın. Kaynadıktan sonra ocaktan alın ve üstünü kapatarak 2 dakika demlemeye bırakın. Daha sonra afiyetle tüketebilirsiniz.

Kişniş Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

 • Özellikle kadınların hamilelik zamanlarında kişnişin anne karnındaki cenine zarar verebileceği söylenir. Bu nedenle hamile kadınlar kişnişten kaçınmalıdır.
 • Kişnişin uzun süreli ve fazla kullanımı olduğu durumlarda ishal ve su kaybı yaşanmakta ve bağırsak ve mide sorunlarına davetiye çıkarmaktadır. Bu nedenle kişnişin ölçülü kullanımına dikkat edilmelidir.
 • Yine fazla miktarda kullanımı ile ortaya çıkan sorunlardan bir tanesi, safra salgısının aşırı salgılanmasına neden olabilmesidir. Karaciğere olumsuz etki eden yüksek miktarda kişnişin yalnızca ölçülü miktarda tüketildiğinde faydalı olduğu unutulmamalıdır.
 • Özellikle alerjik olan bazı bünyelerde kişniş, deri döküntüleri, şişme, kaşınma ve buna bağlı olarak görülen egzema gibi cilt sorunlarına sebep olabilir.
 • Özellikle nefes alma sorunu yaşayan kişilerin, solunum yollarına verebileceği boğaz ağrısı, daralma hissi, nefes alma zorluğu gibi zararlarından dolayı, kişnişten uzak durmaları gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.