saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kivinin Faydaları Nelerdir?

21.09.2018
82
Kivinin Faydaları Nelerdir?

Kivinin Faydaları Nelerdir?

Kivinin faydaları C, E, A vitaminlerinin barındırılması nedeniyle özellikle enerji veren ve bağışıklık sistemini destekleyen besin kaynağı olmasıyla başlar. Vücudun soğuk algınlığından dolaşım sistemine kadar tüm alanlarında daha dirençli hale gelmesini sağlar. Sağlıklı birey haline gelme sürecinde özellikle bağışıklığı artıran bir meyve olarak tanımlanır. Bir rivayete göre kışın yalnızca bir adet kivi, vücuttaki tüm mikropların kırılmasını sağlar.

Hastalıkların kardiyovasküler ile kanser arasında olan geniş bir yelpazede önlenmesi ve vücut hormon dengesinin sağlanması açısından son derece yüksek besin değeri bulundurur. Kivinin faydaları ve zararları incelendiğinde, meyvenin hastalıkların önlenmesinde etkili olduğu görülmüştür. Yan etkileri sadece çok fazla tüketildiğinde kaşıntı olarak ortaya çıkar ve ilaçlarla birlikte kullanılabilecek meyve özelliğine sahiptir.

Kivinin Besin Değerleri

Kivinin besin değerlerinin özellikle porsiyonlar halinde günlük tüketimde hem vitamin hem de mineral katkısı son derece fazladır. Kivi ağacı üzerinden toplandığı andan itibaren meyve, 100 gramında ortalama aşağıdaki besin değerlerine sahip olur. Karbonhidrat ve vitamin oranı açısından pek çok meyveden daha zengin, insan sağlığını A, C, E vitaminleriyle destekleyen bir besindir.

Günde üç adet kivi tüketilirken özellikle bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve grip gibi hastalıklara karşı direnç kazanılması mümkün olacaktır. 100 gram kivide aşağıdaki besin değerleriyle birlikte günlük vitamin ve mineral ihtiyacının büyük kısmı karşılanabiliyor;

 • 100 Gram
 • Karbonhidrat (g) 13.62
 • Protein (g) 0.37
 • Yağ (g) 0.18
 • Lif (g) 2.73
 • Kolesterol (mg) 0
 • Sodyum (mg) 4
 • Potasyum (mg) 297
 • Kalsiyum (mg) 36
 • Vitamin A (iu) 62
 • Vitamin C (mg) 60.1
 • Demir (mg) 0.25

Kivinin Faydaları

 • Astım rahatsızlığı bulunan bireyler tarafından gün içerisinde düzenli bir şekilde tüketilmesi halinde, astım krizlerini minimuma indirir. Bu sayede yaşam kalitesinin artması ve son derece rahat bir şekilde günün geçirilmesi için gerekli hormon dengesinin oluşmasını sağlar.
 • Mevsim fark etmeksizin hasta olabilen çocuklarda özellikle hapşırma ve öksürük yoğunluğunun dengelenmesini sağlar. Solunum yolu problemlerinde doğrudan etken bir meyve olması nedeniyle, çocuklardaki hapşırık ve öksürük fazlalığının normal seviyeye indirilmesine yardımcı olur.
 • Hücrelerin mutasyon geçirmesini ve DNA’da bozukluklarla karşılaşılmasını önlemekte oldukça başarılıdır. Bu nedenle kanserli hücrelerin oluşma sürecinin önüne geçilmesi ve direkt olarak vücut için uygun olan minerallerin sağlanarak direncin artırılması için uygundur. Kivi nedir? Kivi, mutasyonlar yerine, aynı DNA’ların aktarılmasını sağlayabilen özel meyveler arasında yer alır.
 • Çok yüksek lif oranı sayesinde özellikle kolon kanseri riskiyle karşı karşıya olan bireylerin dirençli hale gelmesini sağlar. Kanser riskinin minimuma indirilmesini desteklediği gibi, kolon kanseri bulunan bireyler tarafından da vücudun korunması açısından oldukça etkili bir meyve özelliklerine sahiptir.
 • Andioksidan ve vitamin barındırma oranı itibariyle pek çok meyveden daha değerli bir destek besinidir. Günlük iki ve üzerinde kivi tüketimiyle birlikte vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri sağlayacaktır.

Üst Solunum Yolu Rahatsızlıkları

Solunum problemlerinin ve hastalıklarının iyileştirilmesi için tüketilebilecek özel meyveler arasında kivi ilk sıralarda geliyor. E vitamini ve C vitamini sayesinde, bağışıklık sisteminde son derece faydalı bir etkisi bulunuyor. Kabuklarının iç kısmından itibaren bir soyma işleminin gerçekleştirilmesi halinde, kivinin tüm bölgeleri ve mineralleri tüketilebilecektir.

Solunum yoluna ek olarak, cilt için de uygun bir besindir. Kivinin cilde faydaları özellikle parlaklık kazandırılması ve gençlik görünümünün elde edilmesi açısından net olarak değerlendirilebiliyor. Düzenli tüketilmesiyle birlikte, vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineral değerlerinin çok daha normal bir şekilde işleyişe katılmasını ve vücudun direncini artırması sağlanır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.