saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kıvırcık Saçların Bakımı Nasıl Yapılır?

16.01.2019
39
Kıvırcık Saçların Bakımı Nasıl Yapılır?

Kıvırcık şekilli saçların bakımı kadınlar arasında sıklıkla araştırılan bir konu olmuştur. Kıvırcık olan saçlara ayrıca özen gösterilmeli ve doğal bir saç bakım rutini oluşturulmalıdır. Kvırcık saçlara doğru bakım yapılması önemlidir çünkü kıvırcık saçların dağınık ve bakımsız görülme eğilimi düz saçlara göre daha fazladır.

Kıvırcık Saçlar için Nemlendirici Bakım

Kıvırcık saç bakımı için tercih edilmesi gereken ilk bakım saçın nemini geri kazandıracak, nemden zengin bir bakım yapmak olacaktır.  Bu işlem için ise kıvırcık saç bakımı blog tada yer aldığı üzere, bakıma duş esnasında başlanması gerekmektedir. Bu da nemlendirici içerikli yani içerisinde krem bulunan kaliteli şampuanların tercih edilmesi ile olur.

Kıvırcık saçlar için en iyi şampuanlardan bir tanesini seçtikten sonra ise saçlar yine duş alırken durulanma özelliği bulunan saç kremleri ile 3 ile 10 dakika arası bekletilmelidir. Bu kremlerin alerjik iseniz saç derisine uygulanmasından kaçınmak gereklidir. Alerjik değilseniz uygulamayı masaj yaparak yapın. Böylece, kafa derinizdeki kan dolaşımı canlanarak  dökülme probleminin de önünde geçecektir. Daha sonra bol su ile durulayın.

Bu bakım rutinini uyguladığınız zaman saçlarınız yeterli nemi alacaktır. Fakat genellikle saçlar kuruduğunda nem geri gider. Bu nedenle kıvırcık saç bakımı için besleyici yağlar ve kıvırcık saçlar için köpükler gereklidir. Saçlarınızı kurutmadan önce saç tipinize uygun olarak seçtiğiniz besleyici yağı ve köpüğü saçınıza yedirin. Saçlarınızın kuruduktan sonra da nemli kalmasını sağlayın.

 Kıvırcık Saç Şekillendirme Nasıl Yapılır?

Kıvırcık saç şekillendirme saçı kestirme, saçı düzleştirme, boyatma gibi farklı şekillerde olabilir. Saçlara uygulanan şekillerin güzel durması için her şeyden önce saçın sağlıklı olması gerekir. Sağlıklı saçlar için:

  • Üç ayda bir saçlarınızı kestirin.
  • Özel bakımlar uygulamayı ihmal etmeyin.
  • Saçlarınızı sık sık nemlendirin.
  • Saçlarınıza çok sık ısı uygulamayın.
  • Saçlarınız için doğru ürünleri kullanın.

Kıvırcık Saç Bukleleri Belirginleştirmek için Bazı İpuçları

Kıvırcık saçlara sahipsiniz fakat bukleleriniz yeterince belirgin değil. Kıvırcık saç bukleleri nasıl belirginleştirilir diye soruyor olabilirsiniz. Çok basit fakat bir o kadar da etkili bazı yöntemlerle buklelerinizi belirginleştirmeniz mümkün.

  1. Kalın dişli tarak kullanın. İnce taraklar buklelerin daha da dağılmasına sebep olacaktır.
  2. Gün içinde saçlarınıza hacim kazandırmayı unutmayınız. Bunun için yalnızca saçlarınızı öne eğin ve biraz karıştırırın. Böylece daha hacimli bukleleriniz olacak.
  3. Katlı kesim tercih edin.

Doğadan Gelen Zeytinyağı ile Kıvırcık Saç Bakımı

Bakımlı olmak için tonlarca para harcayarak kozmetik ürünler satın almak zorunda değilsiniz. Mutfağınızda çoktan yer alan malzemelerle kıvırcık saçlarınıza bakım yapmanız da mümkün.  Yumurtalı zeytinyağı maskesi, Avokadolu badem yağı maskesi, mayonez maskesi gibi maskeler, en çok tercih edilen maskelerden yalnızca bir kaçı.

Kıvırcık saç bakımı Kadınlar Kulübü’nün önerdiği bir tarifle kıvırcık buklelerinizi daha kalıcı hale getirmeniz mümkün. Hem de saçınıza marketlerden aldığınız ürünlerin kimyasallarını da uygulamamış olacaksınız.

Bu tarif için öncelikle doğal olduğundan emin olduğunuz zeytinyağı edinin. Bu zeytinyağını bir kaseye dökün. İçerisine evde bulunan diğer doğal yağlardan da karıştırın. Daha sonra hazırladığınız bu karışımı parmaklarınız ya da bir fırça yardımı ile kafanıza uygulayın.  Saç derinize bu yağı parmak uçlarınız ile masaj yaparak uyguladığınız zaman aynı zamanda rahatlayacaksınız. Bu karışımı yaklaşık 15 dakika kadar bekletin.  Saçınızı bir havlu ile sarmayı unutmayın. Yarım saat kadar karışımı kafanızda beklettikten sonra bol ılık su ile yıkayarak durulayın. Bu maskeyi haftada iki üç defa yapmanızda bir sakınca yoktur.

Doğadan Gelen Soğan ile Kıvırcık Saç Bakımı

Bu bakım özellikle saç dökülmesi yaşayan kişilere iyi gelecek. Soğan sağlıklı saçların sahip olması gerekli olan C ve B6 vitaminleri ve germanyum, kükürt gibi mineralleri içerir. Bu özelliği sayesinde saçı dökülen kişiler tarafından sıkça kullanılmıştır.

Bu soğan kürü için küçük boy bir soğanı bir kaba rendeleyin. Rendelediğiniz soğanın içerisine bir miktar terebentin yağı ekleyerek karışımı güzelce karıştırın ve homojen bir püre elde edin. Hazırladığınız Karışımı saç diplerinize masaj yaparak uygulayın ve sıcaklıkla daha etkili bir maske için saçınızı streç film veya havlu ile sarın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.