saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kolajen Üretimi Nasıl Arttırılır?

21.01.2019
513

kolojen nedir? Hangi besinler kolojen içerir, kolojen arttırımında nelere dikkat edilmeli, hangi gıdalarda kolejen vardır.

Kolajen Üretimi Nasıl Arttırılır?

Kolajen üretimini arttırmanın yolları bitkisel ve doğal yöntemlerle de mümkün. Birçok kişi cildinin sağlıklı görünmesini ve geç yaşlanmayı ister. Ancak bu o kadar da kolay değildir. Genç bir görünüme sahip olan kişilerin çoğu estetikle bu çözüme kavuşmaktadır. Ancak bazı kişilerin ise vücudundaki kolajen üretimi fazladır ve doğal olarak geç görünürler. İşte vücuttaki kolajen üretiminin artmasını sağlayan bazı bitkisel ürünler vardır. Bu ürünlerin düzenli kullanımıyla oldukça olumlu sonuçlar elde edilebilir.

Kolajen Nedir?

Kolajen desteğinden bahsetmeden önce, kolajenin ne olduğu konusunda birtakım açıklamalar yapmak gerekecektir. Kolajen için yapılan en geniş yorum, vücudu kemikler ve kaslar yoluyla bir arada tutan protein olmasıdır. Vücudunuzdaki protein miktarının yaklaşık %30’u kolajenden oluşur. Kolajen üretimi yaşlanmaya, strese ve diğer etkenlere bağlı olarak azalabilir. Bunun sonucunda göz altı kararmaları, çizgiler, sarkmalar görülmesi olasıdır.

Kolajen Üretimini Arttırmak Mümkün Müdür?

Kolajen içeren vitaminler almak, kolajen üretiminin artmasına fayda sağlayacaktır. Ancak bu yöntemden ziyade kullanabileceğiniz daha doğal yollar vardır. Bu yolların başında bitkisel ürünlerin tüketimini arttırmak gelecektir. Kolajen üretimini arttırmak elbette mümkündür ama kolajen üretimini arttırırken, beraberinde sağlığınız için de doğru tercihler yapmanız önemli olacaktır. Kolajen üretiminde C vitaminin oldukça büyük bir etkisi vardır. C vitamini kaynağı olarak bilinen pek çok besin, kolajen üretiminin de artmasında kullanılmaktadır. Günlük alınması gereken C vitamini 500 miligramdır. Bu miktarı ilaçla almaktansa bitkisel yöntemlerle karşılamak çok daha doğru olacaktır.

Hangi Besinler Kolajen Açısından Zengindir?

Kolajen nereden elde edilir sorusunun cevabı, elbette bitkisel ürünlerden geçecektir. Birçok kişi sıvı kolajen, hap yardımı gibi yöntemler denese de, en sağlıklı olan yol kolajeni bitkisel ürünlerle almaktır. Kolajen açısından zengin besinleri sıralamadan önce, cildin güzel görünmesi ve daha sağlıklı olması için herkesin yapması gereken şey bellidir: Günde en az 2 litre su içmek. Su içmek düzenleyici ve dengeleyici özellikleri sayesinde vücudunuzda birçok olumlu etki bırakır. Bu etkilerin en çok bilineni ise cilt üzerindedir.

Kolajen İçeren Besinler:

Kolajen içeren besinler, oldukça uzun bir listeyi beraberinde getirmektedir. Ancak genel olarak kolajen içeren besinleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

 1. Sakatat ürünleri
 2. Turuncu sebzeler
 3. Kırmızı sebzeler
 4. Yumurtanın akı
 5. Omega-3
 6. Balık
 7. Turunçgil

Bu besinler kolajen açısından en zengin olan besinlerdir. Bu besinlerin düzenli tüketimiyle beraber ciltte olumlu etkiler gözlenecektir. Kolajen takviyesi kullananların yanı sıra, doğal bir takviye olarak bu besinlerin tüketimine özen gösterebilirsiniz.

Kolajen İçeren Besinlerin Vücut Üzerindeki Etkisi:

Kemik suyu kolajen açısından en zengin olan maddelerden biridir. İster tavuk ister et olsun, bu etlerin suyunu haşlama yoluyla elde ettiğinizde tam anlamıyla kolajen kaynağına dalmış olursunuz. Uzun süre haşlanan sularda daha çok kolajen bulunduğu belirtmek mümkündür. Ayrıca turuncu ve kırmızı sebzeler de kolajen açısından zengindir. Bu sebzelere örnek olarak şu maddeler sayılabilir:

 1. Havuç
 2. Bal kabağı
 3. Domates
 4. Pancar

Ayrıca turunçgiller de bu açıdan oldukça zengindir. Portakal, mandalina, greyfurt gibi meyveler kolajen üretimini oldukça arttırır. Cilde kolajen maskesi yapmak isteyenlerin de domatesi yarıya bölüp yüzüne sürmesi mümkündür. Bu yöntem eski çağlardan bu yana kullanılan en temel cilt bakım yöntemidir. Elbette domatesin de cilt üzerindeki mucizevi etkisi, kolajen aracılığıyla açıklanmaktadır. Kolajen içeren besinleri düzenli tüketmek, onları yüze sürmekten çok daha etkilidir. Ancak yine de bu tip doğal maskeler ve kürler kullanmak da faydalı olacaktır.

Kolajen Artırımında Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Yüzdeki kolajen nasıl arttırılır gibi sorular, kolajenin özellikle yüz üzerinde etki etmesini bekleyen kişilerin merak ettiği konulardandır. Kolajen eksikliğinde, özellikle ciltte kararmalar, lekeler, kırışmalar ve çizgiler meydana gelir. Bu durumun önüne geçilmesi için yapılması gereken ilk şey, kolajen takviyesini doğal besinlerden almak oalcaktır. Brokoli de kolajen üretiminde yardımcı besinlerden biridir. Bu besinleri kullanırken sürekli çiğ tüketmekten kaçınmalı, belirli bir düzen içerisinde yürütülecekse doktorunuza danışılmalıdır. Bazı besinlerin sürekli çiğ tüketilmesi halinde demir eksikliği gibi sorunlar gündeme gelebilmektedir. Tek yönlü bir beslenme yerine, kolajen üretimine yardımcı olan besinleri dönüşümlü olarak tüketmek akıllıca olacaktır

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.