saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kolestrol Diyeti Nasıl Yapılır?

06.12.2018
44
Kolestrol Diyeti Nasıl Yapılır?

Kolestrol perhizi olarak da bahsedebileceğimiz bu diyet çeşidi tüm beslenme kurallarına uyulduğu zaman herhangi bir ilaç kullanmanıza bile gerek kalmadan kolestrolünüzün düşmesini sağlayacak diyet programlarından biridir. Kolestrol yükseldiği zaman genelde ilaç kullanma yoluna gidilir. Ancak çok daha doğal bir şekilde çözebileceğiniz bu sorun, kolestrol diyeti ile dengede tutulabilir.

İyi kolestrol ve kötü kolestrol olarak adlandırdığımız değerler önemlidir. Kan içerisinde bulunan kötü kolestrol yani LDL oranının çok yüksek olması kişide kalp ve damar hastalığı anlamında da büyük risk oluşturuyor demektir. İyi kolestrol dediğimiz HDL düşüklüğü ise kan şekerinin yüksek olması ve kilo fazlalığının olması gibi anlamlara gelmektedir. Bu nedenle düzenli ve dengeli beslenerek hem iyi kolestrol hem de kötü kolestrol dengede tutulabilir. İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. Karbonhidrat Diyeti Nasıl Yapılır?

Kolestrol Diyetinde Yağ Oranı Azaltılır mı?

Kolestrol nasıl düşürülür bitkisel yağların tüketiminde nasıl bir kontrol mekanizması geliştirilmelidir gibi sorular, kolestrol diyetini yakından ilgilendiren sorulardır. Doymuş yağ tüketiminin minimum seviyeye çekilmesi oldukça faydalı olacaktır. Hatta bunu sınırlandırmak kolestrolü düşük besinler tüketmekten bile daha önemli ve diyete daha çok katkı sağlayan bir eylemdir. Çünkü kolestrolü en çok yükselten etmenlerin başında doymuş yağ tüketiminin fazla olması gelmektedir.

Sağlıksız yağların bile kendi içerisinde çok fazla bir şekilde ayrıldığını söyleyebiliriz. Vücuda aynı miktarda zarar vermediği için yağların çeşitlerini ve etkilerini bilmek de önemlidir. Tam yağlı sütler, süt ürünleri ve tereyap LDL miktarını arttırır. Yani kötü huylu dediğimiz kolestrolü yükseltir. İç yağlar, sığır eti ve hayvansal yağlar da risk grubuna giren doymuş yağlar arasındadır diyebiliriz. Hindistan cevizi yağ doymuş yağ içeren ürünlerden biridir.

Zeytin yağını sınıflandırmak gerekirse tekli doymamış yağ bakımından zengin olduğu için çok fazla tehlikeli olmadığını söyleyebiliriz. Kandaki kolestrol seviyesini kontrol altına almak istiyorsanız yine de yağ tüketimini azaltmanın önemli olduğunu bilmelisiniz. Kişiler 20’li yaşlardan sonra yağlı et tüketmeyi bırakmalı ve kolestrolü yükseltecek besinlerden kaçınmaya özen göstermelidir.

Kolestrolü Yüksek Besinler Nasıl Sınırlandırılır?

Kolestrol diyeti yemekleri genelde düşük kolestrole sahip besinlerden oluşur. Yumurtanın sarısının yenmesi gibi az miktarda kolestrolü yüksek olan besinlerin tüketilmesi bu diyetler için son derece işe yarar olacaktır. Damar sertliği sorunu yaşayanlar, bypass ameliyatı olanlar ya da kalp krizi riski taşıyanlar özellikle kolestrol seviyelerine dikkat etmelidir.

Kolestrol diyetinin herkes için farklı uygulanması gerektiğini de unutmamanız gerekir. LDL dediğimiz kötü kolestrol için bir diyet listesi oluşturabilir ve bunu mutlaka uzman doktorunuza da göstermelisiniz. Ancak onun onayı olursa bu diyeti uygulamalı ve kolestrolünüzü de kontrol altında tutmaya özen göstermelisiniz.

KOlestrol değeri yüksek, doymuş yağ içeren besinler ile hem sağlıksız hem de kolestrolü yüksek bir hayat yaşayabilirsiniz. Düşük glisemik oranına sahip yiyecekler tüketmeli ve yulaf ezmesi, mercimek, kepekli ürünler, sebze, meyve gibi yiyeceklere çok fazla yer ayırmalısınız. Ayrıca cips, patates, bisküvi, beyaz unlu mamuller, bal gibi yiyeceklerden de uzak durmalısınız.

Kolestrolü Düşüren Besinler Nelerdir?

Kolestrol diyeti Karatay gibi önemli diyet uzmanlarının bile önerdiği son dönemlerde de çok popüler olmuş diyetlerden biridir. Kolestrol diyetini düşüren besinleri tercih ederseniz diyet programına çok daha sadık kalabilecek ve sonuçlarını da çok daha kısa sürede görebileceksiniz.

Kolestrolü düşüren besinler içerisinde yulaflı besinler, keten tohumu, soğan, badem, ceviz, fındık, siyah çay, yeşil çay, kuru bakliyat gibi ürünler yer almaktadır. Kolestrol diyetinde bu saydığımız besinlere daha fazla yer vermeniz daha hızlı kolestrolü dengede tutmanız anlamına geldiği için son derece önemlidir.

Kontrollü Beslenmede Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar Nelerdir?

Kontrollü beslenmek istiyorsanız öncelikle her renkten meyve ve sebze tüketmeye dikkat etmeniz gerekir. Beş porsiyon taze meyve ve sebze tüketebilir, konserve meyveleri tercih edebilirsiniz. Doymuş yağ tüketimini azaltmak da önemli etkileri olacak bir harekettir. Ayrıca bahsedebileceğimiz diğer bir kural doymamış yağlardan yana daha zengin olan yağları tercih etmektir. Tam unlu ürünlerden vazgeçmeli ve makarna dışındaki rafine ürünleri de almamalısınız. Hayatınızda daha sağlıklı bir beslenme şekline geçmek istiyorsanız siz de kolestrolü kontrol altında tutacak bir diyet programı uygulayabilir ve dengeli beslenebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.