saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kolit Ve Ülseratif Kolit Nedir?

01.02.2019
209

Kolit hastalığı nedir, bulaşıcımıdır, tedavi yöntemleri nelerdir? Kolit atakları nedir, ne kadar sürer? Kolit hastalığını engellemek için neler yapılmalı?

Kolit Ve Ülseratif Kolit Nedir?

Kolit ve ülseratif kolit olarak adlandırılan hastalıkların ne olduğu bu hastalar tarafından çok merak edilen ve en çok araştırılan konuların başında gelmektedir. Bu hastalık kalın bağırsakları etkileyen bir hastalıktır. Kolit kelime anlamı ile iltihaplanma anlamına gelmektedir. İltihaplanma ile birlikte kalın bağırsaklarda şişmeye ve tahrişe neden olur. Bu bölgelerde yine hastaların kalın bağırsaklarında yaralara neden olur. Bu yaralara ülser adı da verilmektedir. Yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen ve kendini tekrar etme olasılığı olduğundan sürekli tetikte bulunulması gereken bir hastalıktır.

Kolit Belirtileri Nelerdir?

Kolit hastası kişilerde,

 • Karın ağrısı,
 • Dışkıda kan,
 • Yüksek vücut ısısı,
 • Ciltte tahriş ve döküntüler,
 • Bulantı ve kusma isteği,
 • Anı kilo kayıpları ve iştahta azalma,
 • Karaciğerin işleyişinde düzensizlikler,
 • Eklemlerde şişme görülmektedir.

Bu belirtiler sizde yer alıyorsa, kısa sürede bir doktora görünmenizde fayda vardır.

Kolit Hastalığı Neden Olur?

Kolitin pek çok nedeni bulunduğu bilinmektedir. Farklı çeşit olan kolitlerin sebebinin farklı nedenlerden dolayı kaynaklandığı bilinmektedir. Fakat genel olarak bakıldığı zaman bu nedenler arasında:

 • Bağırsakta yer alan virüsler,
 • Zararlı parazitler,
 • Coli adı verilen zararlı bakteri,
 • İnflamatuar bağırsak hastalıkları,
 • Kalın bağırsakta görülen alerjiler,
 • Kalın bağırsağa kan akışının az olması yer almaktadır.

Kolit Hastalığı Nasıl Bulaşır?

Kolit enfekte olması için içilen su ile insana geçmesi gerekir. Kişiden kişiye hızlı bir şekilde geçebilen son derece bulaşıcı bir hastalıktır. Aynı zamanda tüketilen besinler de kolitin bir kaynağı olabilir. Bu nedenle de Ülseratif kolit diyeti gibi diyetler ile kolit hastalığından korunmak amaçlanır. Kişiden kişiye temas ile hatta kıyafet yolu ile bile diğer kişilere kolit geçebilmektedir.

Her Kolit Hastalığı Bulaşıcı Mıdır?

Hayır. Genellikle çoğu türünün bulaşıcı olması ile birlikte bazı kolit türlerinin bulaşıcı olmadığı bilinmektedir. Kimi aynı tür kolitlerin bile hem bulaşıcı hem de bulaşıcı olmayan türleri olduğu bilinir. Örnek vermek gerekirse enterit türü olan kolitin hem bulaşıcı hem de bulaşıcı olmayan türleri bulunmaktadır. Fakat mikroskopik kolit bulaşıcı değildir.

Kolit Atakları Ne Kadar Sürer?

Kolit ataklarının neden yaşandığı tam olarak bilinmemektedir. Bu nedenle atakların ne kadar süreceği de net bir şekilde saptanamaz. Fakat tedavilerin aksatılması durumunda yaşanan kolit atakları daha uzun sürer. Kişiler stresli bir ortam ya da durum altında iseler de atakların daha uzun sürdüğü bilinmektedir. Ülseratif kolit hasta yorumlarına bakıldığı zaman, bu atakların kimi zaman 1 saat bile sürdüğü belirtilmiştir.

Ülseratif Kolit Şikayetleriniz Varsa Bu Gıdaları Tüketmenizde Fayda Var

Ülseratif kolit ameliyatı olmaya ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, ameliyat olmadan önce beslenme düzeninizi tekrar gözden geçirmenizde fayda var. Yapılan araştırmalar bazı gıdaların kolit şikayetlerinin giderilmesinde iyi geldiği ortaya konmuştur. Bu gıdalar arasında:

 • Somon,
 • Ton balığı,
 • Kızılcık,
 • Melisa çayı,
 • Yağsız etler,
 • Kümes hayvanları,
 • Yumurta,
 • Avakado,
 • Havuç suyu yer almaktadır.

Ülseratif Kolit Hastalığında Uzak Durulması Gereken Gıdalar Hangileridir?

Ülseratif kolit tedavisinde son gelişmeler 2019 gösteriyor ki, bazı besinlerin tüketimi sonucunda hastaların kolitlerinde ilerleme görülmüş ve belirtilerin şiddeti artmıştır. Bu nedenle bu gıdalara dikkat etmekte fayda var. Bu besinlerin sınırlı tüketilmesi belirtilerinizin şiddetini hafifletecek ve hastalığınız ilerlemesinin önüne geçecektir. Bu gıdalar:

 • Alkol içeriği yüksek olan içecekler,
 • Kafein içeriği yüksek olan kahve, çay ve çikolata gibi yiyecek ve içecekler,
 • Karbonatlı içecekler ( bira gibi ),
 • Lif içeriği yüksek olduğu bilinen baklagiller,
 • Fazla yağlı etler,
 • Patlamış mısır.

Kolit Tedavisi İçin Diyet Uygulanması

Ülseratif kolit tedavisinde en iyi doktorlar genellikle hastalarına ilk önce diyet tedavisi uygularlar. Diyet tedavisi ile birlikte kişiler tüketmesi gereken besinleri daha sık tüketir ve uzak durulması gereken besinlerden daha az tüketmeye başlarlar. Bu sayede hastalık ilerlemez ve belirtilerde iyileşme görülür. Kolit tedavisinde uygulanan diyette su ve sıvı alımının artırılması amaçlanır. Bazı hastalarda takviye yapılması da gerekebilir. Bu yöntemler kesinlikle doktora danışmadan uygulanmamalıdır.

Kolit Tedavisinde Her Hasta İçin Farklı Diyet Tedavileri Uygulanır

Ülseratif kolit ilaçların kullanımındansa doktorlar ilk olarak kolit diyetini tercih ediyorlar. Bu diyet kişiden kişiye değişiklik gösterdiğinden çok farklı diyet çeşitleri vardır. Kimi diyetler yüksek kalorili diyetlerdir, kimilerinde laktoz tüketimi yasaktır, kimi diyetlerde tamamen lif alımını kısıtlamak gerekir. Bu diyetlerin türleri kişilerin özelliklerine ve ihtiyaçlarına göre farklı şekillerde uygulanmaktadır.

Yüksek Kalorili Kolit Diyeti

Kolit hastalarının bir çoğu yetersiz beslendiklerinden dolayı kilo kaybı problemleri ile karşılaşmaktadırlar. Bu nedenle de çoğu doktor hastaları için yüksek kalorili bir diyeti uygun görmektedir. Böylece kayıp edilmiş olan kaloriler geri yerine konmuş olur. Bu diyette sonuç alınması için sadık kalmak çok önemlidir.

Düşük Yağlı Kolit Diyetleri

Bazı durumlarda kolit vücuttaki yağ emilimini engeller. Bu durumda da yağlı yiyecekler tüketildiği zaman vücut tepki göstererek insanların kendilerini rahatsız hissetmesine neden olur. Bu nedenle pek çok doktor tarafından düşük yağlı diyetlerin hastalara uygulanması uygun görülmektedir. Bu diyet ile birlikte kişilere avokado, kuru yemiş ve taze etler gibi sağlıklı yağlardan az miktarda tüketilmesi önerilmektedir. Bununla birlikte karbonhidrat ve protein tüketiminde kısıtlama yapılmaz.

İlaç Tedavileri Ve Diyetler İşe Yaramıyorsa…

Diyetler ve ilaç tedavileri kimi durumlarda yanıt vermez. Böyle durumlarda cerrahi müdahale şarttır. Cerrahi müdahale ile birlikte kalın bağırsağın tamamı genellikle çıkarılmaktadır. Bu dönemde kişilerin kendi başlarına kesinlikle tedavi yöntemleri uygulamamaları gerekmektedir. Doktora danışmadan yapılacak olan her türlü tedavi yönteminin kişilere sağlık açısından büyük zararlar verebileceği unutulmamalıdır.

İskemik Kolit Tedavisi Nedir?

Bu tedavi yöntemi uygulanırken önemli olan hastanın kolitinin şiddetidir. Tedavi yöntemindeki ilk belirleyici budur. Bu tedavi yönteminde sıvı diyeti yapılır ve yakın gözlem ile antibiyotik kullanımı yapılır. Genellikle ayakta tedavi yapılmaktadır. Bu yöntem ile birlikte bağırsaklara yeterli kan akışının sağlanması amaçlanır. Bu nedenle hekiminiz size damar açıcı ilaçlar yazabilir. Kimi hastalarda kan pıhtılaşma sorunu yaşandığından pıhtı açıcı ilaçlar bu yöntemde çok işe yaramaktadır.

Mikroskobik Kolit Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Mikroskobik kolit hastalığı diğer kolit hastalıklarına göre tedavisi daha kolay olan bir kolit türüdür. Bulaşıcı bir rahatsızlık değildir. Genellikle bu rahatsızlık kendiliğinden geçebilmektedir. Bazı hastalar daha uzun süreli tedaviye ihtiyaç duyabilmektedir. Tedaviye destek olması açısından genellikle diyet tedavisi ve ishali hafifletme yarayacak olan bir takım ilaçlar kullanılmaktadır.

Spastik Kolit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Spastik kolit de kolit hastalığının bir diğer türüdür. Bu kolit türünde genellikle stres önemli bir faktör oynamaktadır. Yaygın olarak çok stresli olan kişilerde görünmektedir. Bu türde genellikle kalın bağırsakta iltihaplanma görülmediğinden dolayı antibiyotik kullanılmasına gerek yoktur. Bazı hastalarda ayakta tedaviye ihtiyaç duyulmaktadır. Tedavide hastaların diyeti önemli rol oynar. Bu nedenle de kişilerin diyetlerine sadık kalmaları çok önemlidir. Bu tür kolite sahip olan kişilerin stresten uzak

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.