saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kore Diyeti Nasıl Yapılır?

11.12.2018
563
Kore Diyeti Nasıl Yapılır?

Balık ve sebze ağırlıklı bir beslenme programı olduğunu söyleyebileceğimiz Kore diyeti, yağ tüketimini mümkün olduğu kadar minimum seviyeye indiren bir diyet programıdır. Kızarmış yiyeceklerden uzak durmanızı sağlayacak olan bu diyet programı ünlü isimlerin de uyguladığı diyetlerden biridir. Koreli idollerin diyet listesi hakkında fikir sahibi olmak isterseniz siz de Kore diyetlerine bakabilirsiniz.

Asyalı kadınları fiziksel olarak incelediğiniz zaman ince hatları ve daima fit görüntüleri ile son derece dikkat çekici olduklarını anlayabilirsiniz. Genetiğin her ne kadar önemli bir etkisi olsa da aynı zamanda tüketilen besinlerin ve yeme alışkanlıklarının da bu fit görüntüde büyük önemi olduğunu söyleyebiliriz. Gelişmiş ülkelere göre daha uzun bir ömür ve daha düşük obezite oranına sahip olan Koreli’lerin bu yaşam standardı ise tamamen beslenme şekillerinden kaynaklanıyor diyebiliriz.

Kore Diyeti Yapanların Altın Kuralları Nelerdir?

Kore diyeti yapanlar özellikle Kore besinlerinin yanı sıra, Korelilerin beslenme alışkanlıklarını da edindiği için dikkat çekerler. Öncelikli olarak sayabileceğimiz kuralların başında diyete başladıktan sonra tuz tüketmemek gelir. Tuz gibi şeker de diyetle beraber kesinlikle kesmeniz gereken gıdaların başında gelir. Ekmek gibi hamur işlerini yemeyi bırakmanız da önemlidir.

Yemeklerin ne olduğu kadar pişirme şekli de önemli olduğu için bu diyette her besinin haşlama tarzında olmasına da dikkat edilmesi gerekir. Yağ ve şeker oranı düşük olan yiyeceklerin besin değerlerini korumak son derece önemli. Ayrıca porsiyonu küçük tutmak için tabak seçiminin de küçük olması Kore diyeti yapanların bağlı kaldığı kurallardan biri oluyor diyebiliriz.

En dikkat çekici kurallardan biri de 5 dakika kuralı. Yemeğe başladıktan sonra zaman tutarak 5 dakika dolduğunda yemeği bırakmak da Kore diyetinin yapılacakları arasında yer alıyor. Aç karnına bol su tüketmek ve akşam 7’den sonra hiçbir şey yememek de diğer diyetlerde olduğu gibi Kore diyetinde de önemli oluyor. Tüm bunların dışında diyeti yaparken sporla bu besin alışkanlığına eşlik etmek de önemli bir rol oynuyor.

Kore Diyeti Yaparken Neler Yenilebilir?

Baharatlı çorbalar Kore diyetinde tüketilen besinler arasındadır. Yağ yakmayı hızlandıran bu çorbaları hazırlaması da kolay olduğu için pratik ve doyurucudur. Malzemeler de çeşitliliği sebebiyle hafiftir ve midenize hafif bir doygunluk sağlar. Ayrıca birçok Kore yemeği baharatlı olduğundan metabolizmayı hızlandıracak ve daha hızlı kilo verdirecektir.

Koreliler için öncelikli olmadığını söyleyebileceğimiz et tüketimi, Kore diyetinde de ikinci plandadır. Balık ve deniz ürünlerinin yaygın olduğu Kore’de balıklar da ızgarada ya da çok az yağda pişirilmelidir. Kore diyeti taze sebzeye ve pirince dayandığı için bol bol sebze tüketmek gerekir. Bunların arasında mantar, patates, domates, yeşil sezeler ve havuç yer alır.

Kore Diyeti Yaparken Ne İçilebilir?

Kore ünlü diyeti olarak bahsedebileceğimiz bu Kore diyeti, sadece yemeklerle değil, bitkisel çaylarla da ünlüdür. Çaylar, kilo vermenizde size büyük bir katkı sağlayacak içecekler arasındadır. Bunun en büyük nedeni de Kore’deki bitkisel çayların yağ yakma potansiyelidir. Özellikle ünlenen yeşil çay bunun en güzel örneklerinden biridir. Arpa çayı ve kavrulmuş arpa çayı gibi farklı çayları da diyet esnasında bol bol tüketebilir, yağ yakma sürecini bu sayede hızlandırabilirsiniz.

Sindirime de yardımcı olduğu için önemli olduğunu söyleyebileceğimiz bu çaylar, vücudun arınma mekanizmasını da çalıştıracak ve kilo verme sürecinizi de hızlandıracaktır. Kore diyetinde yeri önemli olan bu çayları tüketmek sıvı ihtiyacınızı da karşılayacağı için önemlidir.

Kore Diyetinde Pişirme Yöntemi Önemli mi?

Kore diyetinde pişirme yönteminin çok önemli olduğunu bilmeniz gerekir. Yemeğin besin değerini koruyan pişirme tekniklerine sahip olduğunu söyleyebileceğimiz bu diyet sayesinde besinlerin gerçek değerlerini de alacak ve sağlık açısından da güçleneceksiniz.

Kızartma nadiren yendiği için Kore diyetinde kızarmış bir besin bulmanız son derece zordur. Bunun yerine kavurmak ya da haşlamak en sık kullanılan pişirme teknikleri arasında yer almaktadır. Bol bol su tüketmek de bitkisel çay içmek kadar etkili olduğu için, haşladığınız besinlerin yanında mümkün olduğu kadar fazla sıvı tüketmeye çalışmanız da gerekecektir. Özellikle günlük 2 ile 3 litre arasında su içmek Kore diyetinin olmazsa olmazları arasındadır.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.