saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kulak ağrısından birçok kişi şikayet etmekte ve kulak ağrısına iyi gelen çözümler aramaktadır. Kulak ağrısı, her yaşta görülebilen bir rahatsızlıktır. Zamanında önlem alınmadığı takdirde daha tehlikeli bir hale gelebilir.

Kulak çınlaması, kulak akıntısı ve kaşıntı şeklinde ortaya çıkar. Ortaya çıkış nedeni bilinirse kulak ağrılarıyla karşılaşmamak için bazı önlemler alınabilir. Kulak ağrılarının ihmal edilmemesi ve muayene edilmesi gerekir. Ayrıca kulak ağrılarını hafifleten ve iyi gelen bazı yöntemler de bulunmaktadır. Bu yöntemler sayesinde kulak ağrıları hafifletilebilir.

Kulak Ağrısı Neden Olur?

Vücudumuzda orta kulak ile çeneyi birleştiren bir kanal vardır. Östaki borusu adı verilen bu kanal tıkandığı zaman kulak ağrısı meydana gelir. Bu tıkanmanın birçok nedeni vardır.

  • Orta kulak enfeksiyonu: En çok çocuklarda görülür ve kulak ağrısına neden olur. Üst solunum yolunda meydana gelen grip ve nezle gibi hastalıkların orta kulağa sıçramasıyla bu enfeksiyon görülebilir.
  • Orta kulakta sıvı birikmesi: Çocuklarda daha çok görülen bu durum, şiddetli olmayan ama sık sık tekrar eden kulak ağrılarına yol açar. İşitme kaybına yol açmadan hekime görünmek gerekir.
  • Dış kulak enfeksiyonu: Dış kulak yolu sürekli nemli kalır ve temizlenmezse enfeksiyon meydana gelebilir. Özellikle yazın denizden sonra kulak enfeksiyonu sık sık görülür.
  • Kulak kiri: Kulak yolunda biriken kir temizlenmezse sertleşir. Kulak çubukları ile temizlemeye çalışmak daha da içeri itilmelerine yol açar. Bu durum kulak ağrısıyla birlikte işitme kaybına yol açar.
  • Nöralji: Nöralji, nörolojik kökenli bir kulak ağrısıdır. Boyun bölgesindeki sinirlerden kaynaklanır. Aniden başlatıp kısa süren bu şiddetli ağrı tekrarlayabilir.
  • Zona hastalığı: Erken dönemde geçirilen suçiçeği hastalığının virüsü ileride tekrar ortaya çıkabilir. Buna zona hastalığı denir. Bu virüs dış kulağa yerleşerek ağrıya ve kaşıntıya neden olur.
  • Diş ağrısı: Kulak ağrısına diş ve diş etinde meydana gelen iltihap da neden olabilir. Diş ağrılarının şiddetli olması ya da enfeksiyonun yayılması halinde kulaklar da nasibini alır.

Kulak Ağrısından Nasıl Korunabiliriz?

Bazı önlemler alınarak kulak ağrısından korunmak mümkündür. Öncelikle her türlü enfeksiyondan korunmak için temizlik çok önemlidir. Kulak temizliğinin etkin ve doğru bir şekilde yapılması gerekir. Bu sayede mikroplar enfeksiyon oluşturacak düzeyde çoğalma imkanı bulamaz.

Kulak ağrılarından korunmak için yapılabilecek bir diğer şey de dengeli beslenerek bağışıklığı güçlendirmektir. Bu da yeni başlayan bir enfeksiyonun rahatsızlığa yol açma olasılığını azaltır.

Kulak Ağrısı Nasıl Geçer?

Kulak ağrısı, birçok farklı nedenlerle ortaya çıkmış olabilir. Bu yüzden mutlaka hekime görünmek gerekir. Orta kulak enfeksiyonu sonucu oluşan kulak ağrıları genellikle hekim kontrolünde antibiyotik ile tedavi edilir.

Kulak kirlerinden dolayı yaşanan ağrı ise hekim tarafından kulak kirleri yumuşatılarak ve temizlenerek giderilir.

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kulak ağrısına iyi gelen bazı gıdalar vardır. Kulak ağrısına evde çözüm uygulayarak hekimin verdiği tedaviye destek olmak mümkündür. Bu gıdalardan bazıları ve kullanımı aşağıdaki gibidir.

Zeytinyağı: Kulak ağrısını dindirir. Doğal bitkisel yağ olan zeytinyağı, kulaktaki enfeksiyonları, uğultuyu ve çınlamayı yok eder. Kulak içine 2-3 damla zeytinyağı damlatıp kulak yolunu bir pamukla kapatarak bu tedavi uygulanabilir.

Sarımsak: Kulak ağrısı için bir ağrı kesici özelliği vardır. Ayrıca antibiyotik özelliği olan sarımsak, yağından ayrıldıktan sonra elde edilen yağ kulağın içine damlatılır. Bu formül ile kulak yolundaki enfeksiyonlar giderilir ve ağrı hafifletilir.

Nane: Kanı sulandırıcı ve anti bakteriyel özelliği olan nane, rahatlatıcı etkisiyle kulak ağrılarını geçirir. Ayrıca nane ve zeytinyağı karıştırılarak da kulağa uygulanabilir. Bunun için nane suyu ile zeytinyağı bire beş ölçüsünde olacak şekilde karıştırılır ve hafifçe ısıtılıp kulağa damlatılır.

Meyan kökü: Kulak ağrısı için meyan kökü kullanılarak da doğal bir çözüm hazırlanabilir. Tereyağı ile karıştırılarak krem kıvamına gelen meyan kökü, kulağın dış tarafına sürülür.

Zencefil: Zencefil, antibiyotik özelliği olan bir bitkidir. Aynı zamanda vücuttaki iltihaplarla savaşır. Kulak ağrısında ağrı kesici bir rol oynayan bu bitkinin çayı kulağın içine 3 damla damlatılırsa kulak ağrısına evde tedavi rolü üstlenir.

Soğan: Soğanın da kulak ağrısını giderici ve rahatlatıcı etkisi vardır. Yemeklik boyutta doğranan soğan, kulağın üzerine konan beze doldurulur. 5-10 dakika bekletilir. Bu işlem kulağı mikroplardan arındırır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.