saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kuru Ciltler İçin En Etkili Tavsiyeler

07.09.2018
82
Kuru Ciltler İçin En Etkili Tavsiyeler

Kuru Ciltler İçin En Etkili Tavsiyeler

Kuru ciltler için yapmanız gerekenler, yazımızda birazdan bahsedeceğimiz yöntemleri uygulamanızdır. Kuru ciltlere sahip bireylerin sıkça karşılaştıkları sorunların başında pullanma, cilt dökülmesi ve soyulmalar gelmektedir. Bakımı oldukça zor olan bu cilt tipleri için doğal birçok yöntem keşfedilmiştir. Hemen hemen bütün her koşulda olumsuz etkilenen bu ciltler için bazı yöntemler mevcut. Fakat önce cilt kuruluğunun sebepleri ve belirtilerinden kısaca bahsedelim. Cilt kuruluğuna sebep olan birçok etmen vardır bunların başında hava şartları; rüzgâr, yağmur; güneş gibi unsurlara çokça maruz kalmaktır. Bunların yanı sıra; metabolizmal bazı hastalıklar da cilt kuruluğuna neden olmaktadır. Cilt kuruluğu şüphesi taşıyorsanız belirtilerine detaylıca bakmak gayet yerinde olacaktır. Cilt kuruluğunun bazı belirtileri şunlardır;
1. Deri; mat, donuk ve grimsi bir renkte görülür
2. Cildinizde; gerilme, pullanma, soyulmalar ve çatlaklar oluşur
3. Cildinizde sıkça kaşınmalar ve renk değişimleri gözlemlenir
Eğer bu belirtilere sahipseniz tedavi için doktorunuza başvurmanız önerilir. Kuru cilt tipine sahip bireyler için verilen yegâne tavsiyelerin başında bol bol su içmeleridir. Bunun yanında bitki çayları ve meyve tüketimi cilt sağlığı için vazgeçilmezdir.

Kuru Ciltlere Bitkisel Öneriler:

Kuru ciltler için birçok kozmatik ürünü kremler, yağlar, kapatıcılar ve nemlendiriciler mevcut. Ancak eskiden beri kullanılan ve kullanıcılar tarafından tavsiye edilen çeşitli bitkisel ve doğal cilt bakımı hakkında bilgi vermekte yarar var. Özellikle kuru cilt tipine sahip bireyler için doğal birçok yöntem mevcut. Bu yöntemleri kullanarak hem cilt kuruluğunu önleyebilir hem de sağlıklı ve güzel görünümler verebilirsiniz. Cilt sağlığı için tavsiye edilenlerin başında şüphesiz çeşitli yağlar gelmektedir. Kuru ciltler için bitkisel çözüm sunan yağlardan bahsedecek olursak, bu yağlar şunlardır;
1. Hindistan cevizi yağı
2. Zeytinyağı
3. Badem yağı (tatlı)
Elinizin altında kolayca bulunan ve çeşitli karışımlarla cildinize uygulayabileceğiniz bu yağlar, kuru cilt sahibi bireylerin yardımına koşuyor. Bu yağların kullanımlarından önce yine evinizde bulunan alternatif doğal nemlendiricilerden bahsedelim.

kuru ciltler için bitkisel öneriler

Kuru Ciltler İçin Doğal Nemlendiriciler:

Okuduğunuzda bir hayli şaşıracağınız bu ürünlerle hem cildinizi besleyebilir hem de kuru cildinizi herhangi bir kimyasal kullanmadan nemlendirebilirsiniz. Çoğumuzun evinde hali hazırda var olan bu maddelerin kullanımlarının da oldukça basit yöntemleri var. İşte evinizde bulunan ürünlerle, kuru ciltler için nemlendirici bazı maddeler ve kullanımları şu şekildedir;
1. Bal: Her evde muhakkak bulunan bu yiyecek cildiniz için doğal bir nemlendiricidir. Yatmadan önce bir miktar doğal balı cildinize sürüp 15 – 20 dakika kadar bekletin ardından ılık suyla yüzünüzü temizleyin.
2. Yoğur: Bir diğer ilginç ürün ise yoğurttur. İçinde barındırdığı minarel ve vitaminler sayesinde yoğurt, yemenizin yanında cildinize uyguladığınızda da size büyük faydalar sağlar. Cildinizin kuru bölgelerine hafif dokunuşlarla yoğurdu sürün ve 7-8 dakika bekledikten sonra temizleyin. Faydasını mutlaka göreceksiniz.
Bu iki doğal yöntem ile cildinizi besleyebilir aynı zamanda doğal olarak nemlendirebilirsiniz, üstelik bu ürünlere ulaşmanız oldukça kolay. Hemen hemen her evde bulunan bu ürünlerle sağlık bir cilde kavuşabilirsiniz.

Kuru Ciltler İçin Bitkisel Yağların Faydaları:

Yukarıda bahsettiğimiz gibi kuru ciltlerinize uygulayabileceğiniz bazı çeşitli bitkisel yağlar vardır. Bu yağlar çoğu alanda sıkça kullanıldığı gibi cilt sağlığı içinde sıkça kullanılmaktadır. Bu yağların neler olduğunu hatırlayacak olursak; Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı, badem yağıdır (tatlı). Bu yağlarla kuru ciltler için ne yapılmalı? Derseniz işte cevabı;

1. Hindistan cevizi yağı: Kuru cilde sahip bireylerin sıkça karşılaştığı sorunlardan biri deride pul ve yıpranmaların önüne bu yağ ile geçmeniz mümkün. Hindistan cevizi yağını cildinize yatmadan önce her akşam bir miktar uygulayın ve sabah ılık suyla yıkayın. Büyük oranda faydasını göreceksiniz.
2. Zeytinyağı: Bilindiği üzere zeytinyağının sağlık için değeri altın niteliğindedir. Yapısı gereği kokulu ve oldukça yağlı olan bu yağı, cildinize azar azar uygulayın ve yedirin. Bir süre bekletip ardından hemen ılık suyla temizleyin.
3. Badem yağı: İki tür içeriğe sahip olan bu yağ acı ve tatlı badem yağı olarak karşımıza çıkar biz kuru ciltler için kullanacağımız bu yağın tatlı olanını tercih edeceğiz. Diğer yağlarda olduğu gibi bu yağıda cildinize iyice yedirerek uygulayın 15 dakika sonrada bol suyla uyguladığınız bölgeyi yıkayın.
İşte kuru ciltler için uygulayabileceğiniz basit doğal yöntemlerden bir kaçı bunlardır. Doğa bizlere her zaman çözüm önerileri sunar. Sağlıklı günler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.