saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Laktoz Ağrısına Ne İyi Gelir?

18.12.2018
109
Laktoz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Laktoz intoleransı nasıl geçer sorusu, aslında birçok kişinin merak ettiği sorulardandır. Laktoz intoleransı, sütün içerisindeki şekerin, yani laktozun, sindirilememesi durumudur. Birçok kişi bu rahatsızlığa sahip olduğunu bile bilmemekte, sütü severek içmekte ama ardından karın ağrısı gibi problemler yaşamaktadır. Laktoz intoleransında bitkisel tedaviler mümkündür. Ancak laktoz intoleransı ile süt alerjisini de karıştırmamak gerekmektedir. Laktoz ağrısına nelerin iyi geldiğini bilirseniz, bu ağrının ve diğer etkilerin şiddetinden sıyrılmanız mümkün olur. Bu sayede hem en sağlıklı şekilde şikayetlerinizden kurtulursunuz hem de bir daha yaşamadan şikayetiniz için önlem alabilirsiniz.

Laktoz İntoleransının Belirtileri Nelerdir?

Laktoz intoleransı bitkisel tedavisi mümkün olan rahatsızlıklardan biridir. Bu sayede herhangi bir ilaca ve kimyasala başvurmadan şikayetlerinizden kurtulabilirsiniz. Laktoz intoleransına sahip olduğunuzu gösteren bazı belirtiler de vardır. Bu belirtile laktozlu bir ürün tüketildikten en az yarım saat sonra ortaya çıkmaktadır. Belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

 1. Gaz oluşması
 2. Karında şişkinlik
 3. Kramp girmesi ve sancılar
 4. Bulantı
 5. Kusma

Tüm bu belirtiler laktoz intoleransına sahip olduğunuzu gösterebilse de, emin olmak için doktorunuza başvurmanız daha sağlıklı olacaktır.

Laktoz İntoleransı Olanlar Nasıl Beslenmelidir?

Laktoz intoleransı ilacı olsa da, hemen bu tip çözümlere başvurmanız gerekmeyebilir. Öncelikle belirtmek gerekir ki, her laktoz intoleransına sahip olan kişiler tamamen laktozdan uzak durmalıdır gibi bir algı yanlış sonuçlara götürür. Doktorunuza başvurarak laktoz konusunda limitinizi ölçtürebilirsiniz. Bu sayede, hangi besine vücudunuz ne tarz tepkiler verdiğini belirleyebilir ve beslenme türünüzü bu şekilde ayarlayabilirsiniz. Artık laktozsuz süt ve süt ürünleri bulmak oldukça kolay. Hemen hemen her markette laktozsuz süt seçeneği raflarda yer alıyor. Bu ürünleri tercih etmeye özen gösterin.  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. K Vitamin Nedir Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Laktoz İntoleransı Neden Olur?

Laktoz intoleransı belirtileri sayılırken, birçok insanın ortak bir özelliğe sahip olduğu görülmektedir. Yani laktoz intoleransına sahip olan kişilerin, bu rahatsızlığa sebebiyet veren kaynakları benzerdir. Laktoz intoleransına sahip olan kişilerin genellikle şu nedenlere sahip olduğu görülmektedir:

 1. Crohn hastalığı
 2. Çölyak hastalığı
 3. Yaşlılıkla beraber ince bağırsağın faaliyetlerinin bozulması
 4. Ülseratif kolit
 5. Gastroenterit

Bu rahatsızlıkların birçoğu beraberinde laktoz intoleransını da getirmektedir.

Laktoz Ağrısı Nasıl Geçer?

Laktoz intoleransı olanlar ne yemeli sorusuna verilebilecek onlarca cevap vardır. Ancak bundan da öte hastaların ne yememesi gerektiği daha önemli olacaktır. Laktoz intoleransına sahip olan kişilerin özellikle süt ve süt ürünlerini tüketirken temkinli davranmaları gerekmektedir. Ayrıca, beslenmenizi kontörle almak da bu açıdan olumlu sonuçlar doğuracaktır. Laktoz intoleransına sahip olan kişilerin kullanabileceği bitkisel çözümler bulunmaktadır. Bu yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

 1. Elma sirkesi kullanmak: Elma sirkesi, laktoz intoleransını azaltan besinlerdir. 1 bardak suya 1 yemek kaşığı elma sikesi karıştırın ve bu karışımı yatmadan önce için. Ayrıca sindirime de büyük faydası olan elma sirkesi, ülser gibi hastalıklara da deva olmaktadır.
 2. Papatya: Papatya çayı sadece sizi rahatlatmakla kalmaz, laktoz intoleransına da deva olur. Papatya çayını kendiniz hazırlamanız daha etkili sonuç verecektir. Alacağınız papatyaları çay gibi demleyip süzerek tüketebilirsiniz. Günde birkaç kez içmek etkili olacaktır.
 3. Nane tedavisi: Laktoz intoleransı diyetinde de kullanabileceğiniz nane tedavisi, beraberinde zencefille birlikte de kullanılabilir. Günde birkaç bardak nane çayı içmek ve içerisine zencefil eklemek en etkili sonucu verecektir. Bu sayede sadece laktoz intoleransını değil, mide spazmını da hafifletebilirsiniz.

Laktoz İntoleransında Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Laktoz intoleransı tedavi edilmezse hastalığın ilerlemesine sebebiyet verebilirsiniz. Bu yüzden belirtilerin uyuştuğunu düşünüyorsanız, doktorunuza başvurmanız ve daha kontrollü beslenmeniz gerekmektedir. Bu yüzden laktoz intoleransına sahip olan kişilerin öncelikle laktozsuz ürünler tercih etmesi gerekmektedir. Ayrıca laktoz ağrısını hafifletmek için önerilen bitkisel tedavi yöntemlerinin uygulanmasında doktorunuza başvurmanız da sağlıklı olacaktır. Alerjik reaksiyonların meydana gelmemesi için, kullanmak istediğiniz tedavi yönteminin vücudunuza etkisi de iyi bilinmelidir. Özellikle hamile olan kişiler, laktoz intoleransı gibi durumlarda mutlaka doktoruna başvurmalı ve her ilacı içmemelidir. Ayrıca bazı bitki çaylarının gebeliği sonlandırması gibi etkileri vardır. Buna da ayrıca dikkat edilmesi gerekir. Bu yüzden risk grubundaki kişiler tedavi yöntemlerine temkinle yaklaşmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.