saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Lapa Diyeti Nasıl Yapılır?

08.12.2018
1.023
Lapa Diyeti Nasıl Yapılır?

Lapa diyeti hızlı şekilde kilo vermek isteyenler için sihirli bir değnek olarak kabul edilebilir. Özellikle de kilo alma ya da verme direnci olduğu anda sizi bu durumdan kurtaran kurtarıcıdır. Düşünüldüğünde pirinç pilavı kilo aldıran bir besindir. Ancak pirinç pilavı lapa halde ise o zaman kilo verdiren bir besine dönüşmektedir. Pirinç lapası diyeti ile zayıflayanlar hem aç kalmıyor hem de hızlı kilo veriyor. Pirincin kavrulması ya da pilav olacak şekilde pişirilmesi pirincin yağ yakıcı özelliğini yok ediyor. O nedenle pilav kilo aldıran bir yiyecek olarak biliniyor.

Lapa Diyeti Nasıl Yapılır?

Pek çok kişi lapa diyeti ile zayıflamak istiyor. Ancak bu diyet sadakat isteyen bir diyettir. Kaçamak yapmak direkt olarak kilo almanıza neden olacaktır. O nedenle diyet listesine sadık kalmanız gerekiyor. Ahmet Maranki pirinç lapası diyet programı pek çok kanalda izlemişsinizdir. Doktorların da önermiş olduğu bir diyet programı olduğundan güvenebilirsiniz.

İlk olarak pirinçlerin bir kap içerisine alınması ve içerisinde yer alan tüm yabancı cisimlerin temizlenmesi gerekiyor. Temizleme işleminden sonra çok iyi şekilde yıkamalısınız. İçerisindeki nişasta suyun bulanık olmasına neden olur. O bulanıklığın yok olması gerekiyor. Bu yüzden nişastasından arınana kadar pirinçleri yıkamalısınız. Ben sadece pirinç lapası yiyerek doymam diyorsanız protein yüklü besinlerden uzak durmalısınız. Çünkü karbonhidrat ile proteinin aynı öğünde çakışması kilo almanıza neden olur. Onun yerine daha çok hafi sebzelerden yararlanmalısınız.

Pirinç Lapası Tarifi

Pirinç lapası yapmak oldukça basit bir işlemdir. Pirinç lapası nasıl hazırlanır diye soruyorsanız bunun için ihtiyacınız olan su ve pirinçtir. Öncelikle 3 su bardağı pirinci güzelce hazırlayın ve onu 6 su bardağı su ile kaynatın. Bu diyet için öğünü hazırlarken mutlaka kaynatmanız gerekiyor. Kaynamadan lapayı elde etmek mümkün olmuyor. Ne yazık ki tarif içerisinde tuz kullanmanız yasak. Çünkü tuzun su tutma özelliği bulunuyor. Bu da yağ yakmanızı engelliyor. Ama tuz yerine çeşitli baharatlardan yararlanabiliyorsunuz. İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. Şok Diyeti Nasıl Yapılır?

1 Günde 1 Kilo Vermek Hayal Değil

Yapmış olduğunuz diyetin bir detoks diyeti olduğunu unutmamalısınız. Çabuk kilo vermek için pirinç diyeti yapacaksanız bu diyeti en fazla 3 gün yapabileceğinizi unutmamalısınız. 3 gün sonra en az 2 hafta kadar ara vermeniz önerilmektedir. Bu diyeti hiç ara vermeden yaptığınız zaman çok ani kilo kaybı olur ve bu da sağlığınızın bozulmasına neden olur. Detoks söz konusu olduğunda bol su içmek çok önemlidir. Bu sayede vücudunuzdaki fazla ürik asit su ile atılacaktır. Aynı zamanda bağırsaklarda pirinç kabızlığa neden olabilir. Su içerek kabızlığa önlem alınabilir. Pirinç lapası diyeti listesi içerisinde hiçbir şekilde yer almayan yiyecekler de bulunuyor. Aşağıdaki yiyecekler yasaklıdır:

 • İncir, kayısı, kuru kayısı gibi şeker oranı çok yüksek olan meyvelerin tüketilmemesi gerekiyor.
 • Kuru yemişlerden de uzak durmalısınız.
 • Ekmek, diyeti yaptığınız 3 gün içerisinde kesinlikle yasaktır.
 • Tavuk ve balık serbest olsa da kırmızı et yasaklı ürünler arasındadır.

Pek çok kişi pirinç diyeti listesi yaparken ani kilo kaybının hayalini kuruyor. Ancak ani kilo vermek kısa sürede sağlıklı olsa da uzun vadede beraberinde hastalıklara davetiye çıkarıyor. O nedenle diyeti yaparken detoks süresini takip etmeniz çok önemlidir. Yani diyet boyunca 3 günü aşmamanız sağlığınız açısından çok önemli bir konudur.

Sabah Kahvaltısı

Sabah kahvaltısı etmeden diyet yapmak mümkün değildir. O nedenle sabah kahvaltısı etmeniz ve metabolizmanızı çalıştırmanız gerekiyor.

 • Hazırlamış olduğunuz pirinç lapasından 1 çay fincanı kadar tüketmelisiniz.
 • Yanında yağsız peynir ya da 1 yumurta yiyebilirsiniz.

Öğle Yemeği

Öğle yemeği en önemli öğünlerden biridir. Bunun nedeni ise akşam yemeğine kadar aç kalmanız akşam çok tüketim yapacağınız anlamına gelir. Öğle yemeği, akşam yemeğine yüklenmemeniz için size bir fırsat sunacaktır.

 • 1 çay bardağı kadar lapa pirinç yemelisiniz.
 • 2 kaşık yağsız sebze yemeği tüketebilirsiniz.

Akşam Yemeği

Akşam yemeğini en geç 6’da yemelisiniz. Yemek öncesinde 2 bardak su içmek de daha az yemenize yardımcı olacaktır.

 • 1 çay bardağı pirinç lapasını yemeniz gerekiyor.
 • 100 gram balık ya da tavuk yiyebilirsiniz.
 • Yanında yağsız yeşillik salatası tüketebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.