saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Lenfoma Nedir, Nasıl Gecer? Lenfoma Belirtileri Ve Tedavisi

02.02.2019
176

Lenfoma türleri nelerdir, tedavisi nasıl yapılır, belirtileri nelerdir? Lenfoma hastalığı için nasıl önlem alınmalı, nelere dikkat edilmeli? Lenfoma tedavisinde geç kalınırsa ne gibi sıkıntılara yol açar?

Lenfoma Nedir, Nasıl Gecer? Lenfoma Belirtileri Ve Tedavisi

Lenfoma hastalığının ne olduğu ve geçmesi için alınması gereken önlemler lenfoma hastalarının merak ettikleri konuların başında gelmektedir. Bu hastalık bağışıklık sisteminin parçalarından biri olan lenfatik sistemden kaynaklanan bir hastalıktır. Bu hastalığın adı daha ziyade genel bir terim olarak kullanılmaktadır. Genellikle lenfoma dendiği zaman lenf bezi kanserleri anlaşılmaktadır. Bununla birlikte, organlarda da lenfoma görülebilir. İlla lenf bezlerinde yer alması gerekmez.

Bu hastalık Lenf kanseri yorumlarına göre oldukça hızlı ilerleyen ve çabuk yayılan bir hastalıktır. Etkilenen organlar arasında mide, omurilik ve kalın bağırsak bile vardır. Bir kan kanseri türüdür. En sık da yaşlı insanlarda görülmektedir.

Lenfoma Hastalığı Nedir?

Hodgkin lenfoma nedir diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. O halde açıklayalım. Lenfoma hastalığı tarihte ilk kez Thomas Hodgkin tarafından tarif edilmiştir. Bu nedenle keşfeden kişinin soyadı ile de hastalığın anıldığı olur. Bu hastalığın kesin nedeni bilinmemek ile birlikte, genellikle erkeklerde daha sık görüldüğü ortaya konmuştur. Bulaşıcı bir hastalık olmadığından çevredeki insanlara yayılma tehlikesi bulunmaz.

Hodgkin dışı lenfoma lenfatik sistemi ilgilendiren hastalıkların genel adıdır. Bu tarz hastalıklarda genellikle hastalık lenf düğümlerine yayılmıştır. Buna ek olarak dalak gibi dokularda ileri derecede zararlar meydana gelmiştir. Lenf dolaşımı aracılığı ile genelikle vücudun diğer kısımlarına hızlı bir şekilde yayılımı görülmektedir. Son yıllarda bu hastalığa sahip olan insanların sayısında artış yaşanmıştır. Fakat tam olarak nedeni hala ortaya konmamıştır.

Lenfomanın Nedeni Nedir?

Kesin olarak nedeninin bilinmemesi ile birlikte bulaşıcı bir hastalık olmadığı kesinleşmiştir. U hastalığın meydana gelmesini hızlandıran ve kolaylaştıran bazı etkenler olduğu ortaya konmuştur. Bunlara risk faktörleri adı da verilmektedir. Örneğin bazı virüslere enfekte olan kişiler, bağışıklık sistemi güçlü olmayan kişiler, HDL hastalığının ailede görüldüğü kişiler ve kimyasal maddeler ile yakından ilişkili olan insanlarda lenfoma görülme olasılığında artış yaşanır.

Lenfoma Hastalığına Yakalanmış Kişiler Hangi Belirtilerden Şikayetçi Olurlar?

Bu hastalıkta genellikle boyun bölgesinde ağrısız bir şişlik meydana gelir. Özellikle bu şişliğin sol tarafta oluştuğu ortaya konmuştur. Şişlik tam olarak köprücük kemiğinin üzerindedir. Görülen belirtilerden bir diğeri ise koltuk altı ve kasıkta ulunan lenf bölgelerinde büyüme görülmesidir. Bu belirti hastalarda çok sık görülmemektedir. Bazı hastalar nadir olarak göğüs kafeslerinin içerisindeki lenf düğümlerinin de büyüdüğünü belirtmişlerdir. Çoçuklarda lenfoma belirtileri de yetişkinler de olduğundan farklı değildir. Aynı belirtiler meydana gelmektedir.

Lenf Bezlerinin Büyümesi Ne Gibi Şikayetlere Neden Olur?

Lenf düğümlerinin bası yapması halinde kişiler nefes darlığı problemleri ile karşılaşabilmektedirler. Bununla birlikte yüz ve boyun bölgesinde şişlikler görülür. Elle dokunulduğu zaman ellerine kitleler gelebilir. Bazen lenf düğümlerinin büyümesi karında basınç yapacağından karın ağrısı şikayetleri ile de karşılaşmak çoğu zaman görülen belirtiler arasında yer alır. Bahsi geçen dokuların büyüklüğü fizik muayene yardımı ile kolayca saptanabilir.

Lenfoma Lenf Bezleri Dışarısında Hangi Dokulara Tutulur?

Lenfoma kanseri genellikle lenf düğümü dışındaki yerleri de sarar. Sardığı dokular arasında en çok akciğer dokuları başta olmak üzere, karaciğer, kemik ve kemik iliği dokuları gelmektedir. Eğer lenf dokularının dışında bir doku tutulduysa o zaman lenfoma hastalığına ekstranodal hastalık adı verilmeye başlanır.

Lenfomaya Eşlik Eden Diğer Bulgular Nelerdir?

Lenfoma belirtileri kaşıntı ile birlikte vakaları başlangıcında yüzde 5 kadar tutulum yaşanabilmektedir. Bu tutulmalar ile birlikte ortaya bazı sistematik semptomlar çıkar. Bu semptomlar arasında en yaygın olanları ateş, gece terlemeleri ve vücutta ani şekilde kilo kaybı yaşanmasıdır. Bunlara ek olarak görüle en yaygın belirti genellikle kaşıntıdır.

Lenfoma Tanısı Nasıl Konur?

Lenfoma tedavisi ne kadar sürer diye sormadan önce tanının konması gerekmektedir. Tanı konması amacı ile mutlaka konuda uzman bir hekimin tutulma olan bölgeden biopsi yapması gerekir. Fakat kesin tanı histopatolojik inceleme ile ortaya konabilir. Bu da lenf hastalığı olan kişilerin mutlaka lenf dokularının çıkarılması anlamına gelmektedir. Çıkarılması gereken doku için hekimin uygun gördüğü bir yerden parça alınması gerekir. Aynı zamanda bu dokunun belli bir boyuta ulaşmış olması beklenmektedir. Aksi takdirde müdahale yapılamaz.

Lenf Dokuları Fiziki Muayenede Ele Gelmiyorsa…

Tanı için kimi zaman tekrar biopsi yapılması gerekebilir. Eğer fizik muayenede ele lenf dokusu gelmiyor ise bu durum genellikle biopsinin tekrarlanacağının bir işaretidir. Böylece hastada kemik iliğinin tutulup tutulmadığına dair de bir bilgi edinmiş olur. Hastalığın vücutta nereye yayıldığının tespitinin yapılması amacı ile farklı muayenelerin yapılması gerekmektedir. Genellikle tek muayene ile bunu belirlemek mümkün olmamaktadır.

Lenfoma Hastalığının Teşhisini Hangi Hekim Yapar?

Klinik değerlendirmeler yapılırken bu değerlendirmelerin mutlaka hematolog tarafından yapılması gerekmektedir. Hematolog kan hastalıklarını tedavi edilen hekime verilen addır. Hekim tanıyı koyabilmek adına hastalara hastanın hikayesini anlatması ister, fizik muayene bulgularını gözden geçirir ve hasta için en uygun olduğunu düşündüğü tedavi programını hazırlar.

Lenfoma Olduğu Düşünülen Hastalarda Muayene Nasıl Yapılır?

Kişinin eğer lenfoma hastası olduğundan şüpheleniliyorsa muhakkak tam fizik muayenesi yapılması gerekir. Bu fizik muayenesi esnasında boyun, koltuk altı ve kasıklar muhakkak kontrol edilmelidir. Zira bu bölgeler lenfomadan ilk önce etkilenen bölgeler arasında yer almaktadır. Bu bölgelere ek olarak bademciklerin kontrolünün yapılması da son derece önemlidir.

Fizik muayenesine ek olarak hekim genellikle bazı testleri ve tahlilleri talep eder. Bu amaçla da biopsi, kan testi ve sinir sistemi muayeneleri yapılır.

Lenfoma Hastalığı İçin Sıkça Kullanılan Biopsi İşlemi Nedir?

Biopsi lenfoma hastalığında sıkça başvurulan işlemlerden bir tanesidir. Bu işlem ile kanser şüphesi olan dokudan bir parça alınmış olur. Doku alımı sırasında lokal anestezi yapmak şarttır. Doku alınırken bir iğneden yardım alınır. Bazen biopsi işleminden sonra yeterli miktarda doku alımı sağlanmayabilir. Böyle durumlarda açık biyopsiye başvurulur. Bazen açık biyopsi için genel anestezi yapılmasına ihtiyaç duyulur. Biyopsi esnasında çıkarılan dokunun bir patalog tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir.

Lenfoma Hastalığı İçin Sıkça Kullanılan Görüntüleme Yöntemi Nedir?

Görünteleme yöntemi genellikle anesteziye gerek duyulmayan ve ağrıya neden olmayan işlemlerden bir tanesidir. Direkt röntgen grafileri çekilebilir ve BT olarak da anılan bilgisayarlı tomografi tetkiklerinden faydalanılabilir. Omurilik tutulması ihtimali varsa MRI da çekilmelidir.

Lenfoma Hastalığının Tanısı İçin Kan Sayımı Yönteminden Sıklıkla Faydalanılmaktadır

Lenfoma hastalığı için hekimler tarafından kan sayımı yapılması da önerilmektedir. Bu yöntem ile alyuvar, akyuvar ve kan pulcuğu adı verilen kan hücrelerinin mevcut miktarları ölçülmüş olur. Bununla beraber de alyuvar hücrelerinin görünümleri de değerlendirmeye alınmalıdır. Bu hücrelerin görünümlerinde eğer bir bozukluk var ise ya da sayıları anormal derece yüksek ya da alçak ise, böyle durumlarda lenfoma hastalığının varlığından şüphelenilmektedir.

Lenfoma Kanserlerinin Yaşama Süreleri

Lenfoma kanseri ne kadar yaşar sorusunun sorulması doğru değildir. Her insanın vücut özellikleri, yapısı ve hastalıklarının ilerleme seviyesi, görülme şiddeti gibi pek çok etmen farklıdır. Size bu sorunun cevabını doktorunuz bile net olarak veremeyebilir. Bu nedenle internette yer alan bu ve benzeri yazılara kesinlikle itibar etmemelisiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.