saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Leptin Diyeti Nasıl Yapılır?

08.12.2018
71
Leptin Diyeti Nasıl Yapılır?

Leptin diyeti ile 3 haftada 5 kilo vermek mümkün. Bir yandan porsiyonları kontrol ederken bir yandan yenen ürünlerin miktarını azaltma temalı olan diyet sayesinde pek çok kişi hızla zayıflıyor. Çok az besin, çok enerji kapsamında hizmet veren Leptin diyetini uygulamak da oldukça kolay. Sadece kilo vermek isteyenler değil, aynı zamanda sağlıklı bir yaşam sürmek isteyenler için de uygundur. Leptin diyet listesi oldukça kolay ve uygulanabilirdir. Bu diyeti yaparken yediğiniz ürünlerin vücudunuzda tam olarak neye yaradığını öğreniyor, dolayısıyla hayat felsefesi olarak benimsemekte hiç zorluk çekmiyorsunuz. Leptin Diyet kitabını okuyarak diyeti çok daha iyi anlayabilir, zorlanmadan diyeti uygulayabilirsiniz. Kitabın yazarı olan Byron J Richard, bu diyet sayesinde 3 hafta içerisinde 5 kilo verilmesinin mümkün olduğunu söylüyor.

Leptin ve Leptin Direnci Nedir?

Leptin bir hormondur. Vücudun tokluk anında salgılamış olduğu hormonun adıdır. Leptin diyeti yapanlar bu hormonun ne işe yaradığını bildiğinde daha rahat hareket ediyor. Açlığı bastırmak, tokluk hissi vermek ve doymayı tetiklemek için bu hormonun salgılanması gerekiyor. Doğru yiyecekler tüketerek bu hormonun daha önce salgılanması mümkündür. Diyetin çalışma prensibi de Leptin hormonunun önceden salgılanmasını sağlamaktır. Bazı kişilerde Leptin direnci olabilir. Bunun anlamı Leptin salgılanması gerektiğinde salgılama yapılamıyor ve dolayısıyla insanlar ihtiyaçlarından çok daha fazla yemek yeme ihtiyacı duyuyor. Bu da kilo alma problemlerini ortaya çıkarıyor. Sürekli aç mısınız, hiç durmadan bir şeyler yemek mi istiyorsunuz? O zaman Leptin direnci ile karşı karşıya kalmış olabilirsiniz. Endokrin uzmanına başvurarak bu hormonun düzenli şekilde çalışmasını sağlamalısınız. Leptin diyeti ile de yine hormonu düzene sokmak mümkündür.

Leptin Diyeti Nasıl Yapılır?

Günümüzde Leptin diyeti ile zayıflayanlar 5 farklı kurala adapte olmak durumunda kalıyor. Ancak sağlıklı bir şekilde beslenmeyi kendine felsefe edinmiş olan kişiler bu kurallara uymakta hiç zorlanmıyor. Diyeti layığı ile yapmak için aşağıdaki 5 adet kurala uymak gerekiyor:

  • Akşam yemeği sizin son yemeğiniz olmalı. Daha sonrasında herhangi bir besin tüketmemelisiniz.
  • Diğer diyetlerin aksine günde çok öğün tüketmemelisiniz. Sadece 3 ana öğün tüketilmesi gerekiyor.
  • Büyük porsiyonlar hem hazımsızlık yaşatıyor hem de sağlıksız oluyor. O nedenle porsiyonlarınızı küçültün.
  • Protein gün içerisinde daha tok hissetmenize vesile oluyor. O nedenle protein yüklü bir kahvaltı tercih edin.
  • Karbonhidrat tüketin ancak gün içerisinde karbonhidrat sınırını aşmayın.  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. Lapa Diyeti Nasıl Yapılır?

Akşam yemeğinden sonra uyku vaktinin gelmesi yaklaşıyor. Vücut ise uyku anında ne yazık ki yediklerinizi yeterli düzeyde yakamıyor. O nedenle Leptin diyeti örnekleri içerinde akşam yemeğinden sonra herhangi bir öğün görmeniz mümkün değildir. Pek çok diyette az ama sık yiyin öğüdünü duymuşsunuzdur. Ancak Leptin hormonu için her an yemek yemek yeterli olmayacaktır. Gün içerisinde üç büyük öğün yemek ise Leptin hormonunun salgılanmasını kolaylaştırıyor.  Karbonhidratın vücut için pek çok etkisi vardır. Bu nedenle karbonhidratı tamamen kesmek zararlıdır. Ancak vücut içerisinde karbonhidrat, enerji tüketiminde ilk sırada yer aldığı için karbonhidratı az almak, enerji tüketimini yağdan sağlamaya yöneltecektir. Bu sayede yağ yakımı artacaktır. Kilodan sorumlu hormon Leptin protein alımında çok daha fazla salgılanıyor. O nedenle kahvaltıda bol protein tüketmek gerekiyor. Aynı zamanda kahvaltıyı ana öğün yapmakta da fayda var. Gün içerisinde kahvaltıyı sindirebileceğiniz çok zamanınız olacaktır. Beyin yapısı tokluk hissini yemekten 20 dakika sonra hissetmeye başlar. Bu nedenle bir anda, hızlı şekilde yemek yememeye özen göstermelisiniz.

Leptin Diyetinde Neler Yenmemelidir?

Her diyette olduğu gibi Leptin diyetinde de yasaklı olan ürünler vardır. Leptin hormonu nasıl artar sorusunu soruyorsanız yasaklı ürünlerden uzak durmalısınız çünkü bu ürünler Leptin hormonunun geç salgılanmasına neden oluyor. Her öğünde %40 yağ, %30 karbonhidrat, %30 protein bulunmalıdır. Aynı zamanda her bir öğünün 400 ile 600 kalori arasında olması gerekiyor. Aşağıda yasaklı olan ürünler listeleniyor:

  • Diyeti yaparken hiçbir şekilde soda tüketmemelisiniz. Sodanın diyet olması önemli değildir.
  • İçerisinde yapay tatlandırıcı bulunan tüm ürünlerden uzak durmak gerekiyor.
  • Hiçbir şekilde enerji içeceği tüketmemelisiniz.
  • İçerisinde soya bulunan hiçbir şeyi öğünlerinizde kullanmamalısınız.

Leptin Diyetinin Olmazsa Olmazları Nelerdir?

Öncelikle Leptin hormon ilacı kullanmaya gerek yok çünkü bu diyeti uyguladığınız zaman hormonun daha hızlı salgılandığını göreceksiniz. Şuan için öğünlerinizde bulundurmadığınız ürünleri öğünlerinize eklemeniz gerekiyor. En çok kullanmanız gereken ürünlerden biri hindistancevizi yağı ve saf zeytinyağıdır. Bunun dışında avokado tüketimini de arttırmanız gerekiyor. Ek takviye olarak Omega 3 balık yağı tercih etmelisiniz. Su içmek Leptin hormonu çok önemlidir. Bol bol su içmeyi ihmal etmemelisiniz. Kırmızı et tüketmeli aynı zamanda tüm fıstık çeşitlerinden yararlanmalısınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.