saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Lif Ağrısı Nasıl Geçer?

21.09.2018
2.346
Lif Ağrısı Nasıl Geçer?

Lif Ağrısı Nasıl Geçer?

Lif ağrısı tedavisi karabaş otu ya da bazı bitkisel yağlar kullanıldığı zaman daha ağrısız olmakta ve kısa sürmektedir. Bitkisel çözümler uygulanırken bir yandan da bolca dinlenmek ve doktorun izin verdiği seviyede basit egzersizlerle kaslarınızı hareket ettirmek de tedavinin daha iyi sonuçlar vermesini sağlamaktadır.

Lif Ağrısının Hızlı Geçmesi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer evde lif ağrınızı hafifletmek istiyorsanız bunun için öncelikle doktorunuzun önerdiği şekilde tedaviye uymanız gerekmektedir. Ayrıca tedavinin daha iyi ilerlemesi için şunları da uygulayabilirsiniz:

  • İlk olarak sıcak – soğuk uygulama yapabilirsiniz. Bunun için de öncelikle şişme ve morarmayı alması açısından buz torbasını lif ağrısının olduğu yere uygulamalısınız. Daha sonra şişliğin indiğini fark edeceksiniz. Şişlik indikten sonra da sıcak uygulamaya geçebilirsiniz.
  • Kopan ya da zarar gören liflerin en kısa sürede iyileşebilmesi için dinlenmek şarttır. Ağır hatta hafif hareketlerden bile kaçınmalısınız.
  • Eğer sakatlanan bölgeyi vücudunuza göre daha yüksekte tutarsanız ağrınız azalacaktır.
  • Doktorunuzun önerdiği kas gevşetici hareketleri, yine doktorunuzun belirttiği sayılarla sürekli olarak yapmalı ve ilaçlarınızı da düzenli kullanmalısınız.

Eğer lif kopması iyileşir mi diye merak ediyorsanız, bu adımları uyguladığınızda iyileşme sürecinin hızlanacağını söyleyebiliriz.

Lif Ağrılarına Bitkisel Çözümler

Lif ağrısına bitkisel çözümler sunan doktorlar, bunların tedaviye ek olarak uygulandığında iyileşmenin de hızlı olacağını belirtmektedir. Eğer lif ağrılarınızı geçirmek istiyorsanız doktorların da onayladığı bu bitkisel yolları kullanabilirsiniz.

Öncelikle karabaş otu lif kopmasına bitkisel çözüm olarak en çok kullanılan yöntemlerden bir tanesi olarak bilinmektedir. Aynı zamanda lavanta otu olarak da bilinen bu bitki, vücut direncinin ciddi olarak artmasını sağlarken bir yandan da kanseri önlemek için de kullanılan şifalı bir bitkidir. Lif ağrılarına iyi gelmesi için ise 6-7 dal kurutulmuş karabaş otunu ellerinizle ufalayın. Daha sonra üzerine 1 su bardağı sıcak su ekleyin ve 10 dakika kadar demlenmesini sağlayın. Her akşam yatmadan önce bunu içerseniz kısa sürede ağrılarınıza çok iyi geldiğini göreceksiniz. Ancak etkisini görebilmeniz için en az 1 hafta boyunca kullanmanız gerekmektedir.

Başka bir bitkisel çözüm ise bitkisel bazı yağlardır. Mesela lavanta yağı lif yırtılması ağrılarına çok iyi gelmektedir. Bunun için lavanta yağını aktarlardan aldıktan sonra düzenli olarak çok sert olmayacak şekilde masaj yapabilirsiniz. Masaj yaparken liflerinize yani kaslarınıza asla zarar vermemelisiniz. Bu nedenle masajı dairesel hareketlerle ve yavaş bir şekilde yapmanız daha iyi olacaktır. Masajla lavanta yağını güzelce yaydıktan sonra üzerini kapatmadan bir süre bekleyip yıkayabilirsiniz. Eğer üzerini kapatırsanız, yağın deriye nüfuz etmesini engellemiş olursunuz bu da ağrılarınızın geçmesi için etkili olmamaktadır.

Kolda Lif Yırtılmasına Bitkisel Çözümler

Lif yırtılması bacak ya da ayakta olabileceği gibi kol ya da omuzda da sıklıkla görülebilmektedir. Kolda lif yırtılması bitkisel tedavisinde kullanılacak seçeneklerin başında beyaz sabun ve sütle yapılan bu yöntem gelmektedir.

  • 1 bardak süt
  • 1 kalıp beyaz sabun
  • 1 su bardağı alkol
  • Sargı bezi

Sabun ve süt gibi basit malzemeler kullanılarak uygulanabilen bu yöntem için öncelikle bir bardak sütü kaynatın ve temiz bir havluyu da sıcak sütün içerisine batırdıktan sonra omzunuzda lif yırtığı olan yere koyun. Daha sonra beyaz sabunu rendeleyip 3-4 kaşık aldıktan sonra alkolün içerisine ekleyin ve güzelce karıştırın. Ardından sargı bezini bu karışıma bandırıp havlunun üzerinden omzunuza sarın. Akşamdan bu işlemi uygulayıp sabaha kadar kalmasını sağlarsanız ağrınız da epey hafiflemiş olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.