saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Limon Kabuğunun Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

17.01.2019
51
Limon Kabuğunun Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

Limon kabuğundan nasıl faydalanılır gibi sorular, özellikle limonu kullanan ama kabuk kısmını sürekli çöpe atan kişilerin merak konusudur. Pek çok kişi limonun C vitamini açısından zengin olduğunu ve hastalıklarla savaştığını bilir. Ancak limon kabuğunun limonun kendisinden 5-10 kat daha faydalı olduğunu bilen kişilerin sayısı ise bir hayli fazladır. Çoğunlukla çöpe giden ve değerlendirilmeyen limon kabukları, kanserden gribe kadar pek çok konuda sizin bir numaralı dostunuz olabilir. Üstelik limon kabuğunu kullanmanın tek bir yolu da yoktur. Hangi yolu tercih edeceğiniz kullanım amacınıza ve damak zevkinize göre değişiklik gösterecektir.

Limon Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

Limon kabuğu zayıflatır mı gibi soruların sorulmasının sebebi, limonun pek çok konuda faydalı olduğunun bilinmesidir. Her ne olursa olsun limon kabuğunun faydası sayılırken atlanmaması gereken ilk şey C vitamini yönünden zenginliği olacaktır. Ancak bu özelliğinin yanı sıra limonun ve limon kabuğunun bilinmeyen birçok faydası da vardır. Özellikle turunçgil açısından oldukça zengin olan ülkemiz, limon üretiminde de oldukça iyi bir konumdadır. Bu sayede yemeklerin vazgeçilmezi olan limonu, markette ya da manavda kolayca bulabilmek mümkündür. Limon kullanırken kabuklarının da kullanılması, vücut üzerinde bilinmeyen sayısız faydaya sebebiyet verir.

Limonun Vücut Üzerindeki Etkileri:

Limon kabuğu kaynatıp içmek gibi yöntemlerin yanı sıra, limonun kabuğunu çeşitli şekillerde de tüketmek mümkündür. Limonun vücudumuz üzerinde bilinmeyen birçok etkisi vardır. Bu etkilerin başında C vitamini taşıma özelliği gelse de, bu özelliğine ek olarak sayılabilecek birçok madde bulunur. Limonun kabuğunun faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 1. C vitamini zenginliği
 2. Felandren, sitrik asit, malik asit, formik asit, hesperidin ve pektin gibi maddeler içermesi
 3. Şişkinliği önlemesi ve gaz baskısını azaltması
 4. Sindirime yardımcı olması
 5. Antioksidan özelliği sayesinde vücuttaki toksinlerden arındırması
 6. Alkali kanın artmasına yardımcı olması
 7. Bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkilerinin olması
 8. Sinir sistemi ve öfke problemi gibi konularda olumlu etkisinin olması
 9. Cilt lekeleriyle savaşması ve diş sağlığına iyi gelmesi
 10. Yüksek kan basıncını düşürmesi
 11. Antiseptik özellik göstermesi
 12. Kanserle savaşması
 13. Aşırı yağlanmayı önlemesi

Limon Kabuğu Neden Tüketilmelidir?

Limon kabuğu mucizesi birçok açıdan göz ardı edilmemesi gereken bir konudur. Limon kabuğunun tüketilmesiyle beraber vücudunuz sayısız faydayla buluşur. Kullanım amacınızı da bu faydalar üzerinden şekillendirmeniz mümkündür. Limon kabuğu neden tüketilmelidir sorusunun başında bağışıklık güçlenmesi, antioksidan özellik gibi maddeler sıralansa da, limon kanser gibi güçlü bir tehlikeyle de kıyasıya savaşan güçlü bir maddedir. Özellikle limon kabuğunun kanser üzerindeki etkisi büyüktür.

Limon Kabuğunun Kanser Üzerinde Etkisi:

Zayıflamak için limon kabuğu mucizesinden faydalanmak doğru bir tercih olsa da, limonun ve kabuğunun bu kadar kullanılmasındaki bir diğer sebep ise kanserle savaşmasıdır. Bazı kişiler limon kabuğunun etkisinin kemoterapiden çok daha etkili olduğunu söylemektedir. Yapılan bazı araştırmalar da limon kabuğunun farklı kötü huylu kanser türlerinde etkiyle savaştığını kanıtlamıştır. Limon kabuğunun kanser üzerindeki etkisi birçok kişi tarafından bilinmekte, bu sebeple birçok doktor tarafından da hastalarına önerilmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendiren yapısı kansere kadar etkili olmaktadır.

Limon Kabuğu Nasıl Tüketilebilir?

Limon kabuğu nasıl kullanılır sorusuna verilebilecek birçok farklı cevap vardır. Limon kabuğunu hayatınızda birçok alanda kullanmak için, çeşitli yolları deneyebilirsiniz. Özellikle bazı yollar limon kabuğunun kullanılmasında çok daha etkilidir.

 • Limonu donana kadar soğutucudan bekletmenizin ardından sıkmanız ve çeşni olarak kullanmanız mümkündür. Bu çeşniye yemeklerden çorbalara, hatta meyve sularına kadar kullanabilirsiniz.
 • Limonata yaptığınız zaman da içerisinde limon kabuklarına yer verebilirsiniz. Özellikle limonun kabuğundan tamamen faydalanmak için limonata birebirdir. Hem lezzetli hem de faydalı olan bu içecek, özellikle böbrek hastalıklarına en iyi gelen savaşçıdır.
 • Limon ve limon kabuğunun aynı anda kullanılması, iki tür maddeden de maksimum verimle faydalanmak için en iyi yol olacaktır. Aynı zamanda limon kabuğundan çay da yapmanız mümkündür. Limon kabuğunu kaynatıp içmek de mümkündür, limon kabuğunu tıpkı bir siyah çaymış gibi demleyip içmek de. Limon kabuğunun kullanımı keklerin içerisinde yer vermekten çay tüketimine kadar uzanmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.