saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Mango Suyunun Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

17.01.2019
46
Mango Suyunun Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

Mangonun faydası nedir gibi sorular, ülkemizde yeni yeni tüketilmeye başlanmış olan bu meyveyi daha iyi tanımak adına sorulan sorulardandır. Mango, içerisinde birçok vitamin ve mineral barındıran meyvelerden biridir. Aynı zamanda potasyum, çinko, kalsiyum gibi maddeler açısından da zenginlik taşıyan mango, suyu çıkarılıp içildiğinde tüm olumlu etkilerini daha da etkili olarak göstermektedir. Mango suyunun vücut üzerinde bilinmeyen birçok etkisi vardır. Bu etkiler bağışıklıktan kansere kadar uzanmaktadır. Mango suyu doğru ve düzenli tüketildiğinde, birçok hastalıkla savaşır ve bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

Mango Nasıl Seçilmelidir?

Mango nasıl yumuşatılır sorusunun altında, bilinmesi gereken bazı gerçekler yatar. Mangonun suyunun sıkılması ya da tüketilmesi için, biraz yumuşaması ve içinin sarıdan turuncu renge dönmesi gereklidir. Bu fiziki özellikler mangonun olgunlaştığının ve tüketilmeye hazır olduğunun kanıtıdır. Mangoyu satın alırken içindeki rengini görmeniz mümkün olamayabilir. Ancak dışarıdan elinizle kontrol ettiğinizde yumuşaklığınızı anlamanız daha kolay olacaktır. Mango tüketmek ve mango suyu elde etmek için biraz daha yumuşak mangolar tercih edilmelidir.

Mangonun Faydaları Nelerdir?

Mango meyve faydaları gün geçtikçe daha çok bilinmekte ve daha çok rağbet görmektedir. Bunun sebebi bu meyvenin vücut üzerinde bilinmeyen pek çok faydasının olmasıdır. Özellikle bağışıklık sistemi üzerinde büyük bir ol oynayan mango, düzenli olarak suyunun tüketilmesi halinde mucizevi etkiler yaratacaktır. Pek çok uzman ve doktor da mango suyunun düzenli tüketilmesi konusunda açıklamalar yapmaktadır. Mangonun faydaları genel olarak şu şekilde sıralanır:

 1. Bağışıklık sisteminizi güçlendirir
 2. Cildinizi gençleştirir
 3. Kan dolaşımınızı düzenler
 4. Kolesterolünüzü düşürür
 5. Kanserle savaşan önemli meyvelerdendir
 6. Sindirim sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır
 7. A vitamini sayesinde görmeyi güçlendirir
 8. Vücudunuzdaki alkali oranını arttırır
 9. Cinsel performans üzerinde olumlu etkisi vardır
 10. Hafızanızın güçlenmesini sağlar
 11. Sıcak zamanlarda sizi güneşin olumsuz etkilerinden korur

Mango Suyunun Vücut Üzerindeki Etkisi:

Mango meyvesi nasıl yenir sorusundan öte, mango suyunun neden tüketilmesi gerektiğine değinmek gerekir. Mango suyunun vücut üzerinde beklenmedik olumlu etkileri vardır. Bu etkilerin birçoğu günümüzde yeni yeni duyulmaya başlansa da, kansere kadar uzanan büyük bir savaş listesi vardır. Mango içerisinde yer alan çeşitli vitaminler ve karetonoidler sayesinde bağışıklık sisteminizin güçlenmesini sağlar. İçerisinde yer alan lifler, oldukça zengindir ve sizi hem tok tutar hem de antioksidan özelliği gösterir. Bu özelliklerin bir diğer etkisi de kolesterolü düşürmektir. Aynı zamanda cilt maskelerinin de vazgeçilmez ürünü olan mango, cilt güzelliğine büyük katkılarda bulunur. Mango kabuklarını yüzünüze sürüp beklemeniz halinde en etkili cilt maskelerinden birini elde etmiş olursunuz. Mangonun cilde faydaları arasında kabuğundan söz etmek de mümkündür. Aynı zamanda sindirime de yardımcı olur. İçeriğindeki E vitamini sayesinde cinsel yaşamınızda olumlu değişiklikler gözlenir. B6 vitamini sayesinde hafızayı da güçlendiren mango, suyu tüketildiği takdirde çok daha etkili olmaktadır. Mango içerisinde yer alan potasyum ise, sıcak günlerde sizi güneşin zararlı etkilerinden koruyacaktır.

Mango İçeceği Nasıl Hazırlanır?

Mangonun faydalarından bahsedildikten sonra, bu mucizevi meyvenin nasıl kullanılması gerektiğine değinmek gerekir. Mango içeceği hazırlamak, evde kolayca yapılabilen bir tarifle mümkündür. Marketten ya da manavdan alacağınız 2 adet mangoyu, yumuşak ve içi turuncu olanlarından seçiniz. Bu, mangonun olgun olduğunun kanıtıdır. Mango içeceği hazırlanırken 2 bardak suya çiğ olan mangolar atılacaktır. Su içerisinde yumuşamaya bırakılan mangolar, kaynayıncaya kadar beklenir. Ardından soğuyan mangolar soyulur ve içerisindeki posa çıkarılır. Çıkarılan posa bir bardak soğuk suda, biraz kaya tuzu ve biraz şeker eşliğinde bekletilir. Mango içeceğini hazırlamak oldukça kolaydır.

Mango Suyu Hangi Sıklıkla Tüketilmelidir?

Mango kabuğu maskesi gibi evde hazırlanabilen kullanımların yanı sıra, mango suyu hazırlamak da oldukça kolaydır. Vücutta birçok konuda önemli etkiler bırakan mango suyu, günde sadece 2 bardak içilmelidir. Düzeli içmekle beraber kansere bile meydan okuyan mango suyu, en fazla 2-3 bardak tüketilmelidir. Mango suyunu aç olduğunuzda tüketirseniz, lifli yapısı sayesinde tokluk hissi elde edersiniz ve kilo verme aracı olarak da kullanmanız mümkün olur. Mango suyunu aç olduğunuz zamanlarda günde 2-3 defa tüketmeniz uygun olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.