saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Mantarın Faydaları Nelerdir?

21.09.2018
100
Mantarın Faydaları Nelerdir?

Mantarın Faydaları Nelerdir?

Her çeşit yenilebilir mantar, farklı derecelerde protein ve lif içerir. Ayrıca bağışıklık sistemine yardımcı olan, hücrelerin ve dokuların zarar görmesini engelleyen selenyum adı verilen güçlü bir antioksidandır. Mantarın faydaları özellikle D vitamini ve kemik sağlığı ile bağlantılıdır. Sebzeler arasında kalitesi ve tüketim süreci itibariyle, düzenli tüketildiğinde bağışıklılık sistemini güçlendirir. Yapılan araştırmalarda kemik gelişimini destekleyen nadir besinler arasında bulunduğu görülmüştür. Mantar tüketmekten hoşlanmayan çocuklar için özellikle mantar suyunun bulunduğu çorbalar, istiridye mantarının faydaları ile büyüme ve gelişme sürecini desteklenebilir.

Mantarın Besin Değerleri

100 gram mantar ile sadece bir porsiyon tüketim, gün içerisinde almanız gereken potasyum miktarının büyük bölümünü karşılayacaktır. Protein ve karbonhidrat oranı, çok düşük yağ oranı nedeniyle her zaman için değerini koruyan sebzelerin başında geliyor. Mantarın suyunun kaynatılması ve çorba halinde içilecek olması durumunda farklı, katı halinin parçalara bölünerek yenilecek olması farklı değerleri almanızı sağlar.

Mantarla birlikte besin değerlerinin günlük ihtiyaca uygun şekilde tam olarak elde edilebilmesi için haftada 300 gram bile yeterli olacaktır. Meyve ve sebzelerin büyük bir bölümünden daha fazla potasyum, sodyum ve karbonhidrat oranına sahip olmasına rağmen yağı oldukça düşüktür. Mantar suyunun faydaları ve katı mantarın pişirilmesi sonucunda elde edilecek olan besin değerleri şu ortalamalara sahiptir;

 • Karbonhidrat (g) 4.4
 • Protein (g) 2.7
 • Yağ (g) 0.3
 • Lif (g) 0.8
 • Kolesterol (mg) 0
 • Sodyum (mg) 15
 • Potasyum (mg) 414
 • Kalsiyum (mg) 6
 • Vitamin A (iu) 0
 • Vitamin C (mg) 3
 • Demir (mg) 0.8

Mantarın Faydaları

 • Mantarların özellikle sülfür içeren aminoasit ergothionoein barındırması nedeniyle, vücuttaki tüm hücreler için antioksidan görevi görmesi sağlanır.
 • Mantarlarda kanser hücrelerinin oluşmasını ve dağılmasını engelleyecek şekilde, bağışıklılık güçlendirecek maddelere ulaşılmıştır. Antioksidan olarak da değerlendirilen maddelerin çok yüksek oranda selenyum minerali tarafından zenginleştirilmiş yapıda olduğu biliniyor.
 • Bazı mantar türevlerindeki biyo yararlılık nedeniyle, mantar popülasyonunda çeşitlilik elde edilmiştir. Kültür mantarı olarak tanımlanan türlerin genlerinin insan sağlığına faydalı olması sağlanmıştır. Bu sayede özellikle de kanser hücrelerinin dahi önüne geçilebilecek şekilde sebzenin tüketim süreci oluşturuluyor.
 • Kanserle ilgili çalışmalarda doğrudan beyaz mantar türleri kullanılmış ve başta karaciğer detoksifikasyonu olmak üzere, başarılı sonuçlar alınmıştır. Kanserli hastaların kemoterapi görürken ayrıca mantarlı besinler tüketmesi için pek çok doktor tarafından tavsiyeler de veriliyor.
 • İlaç sektörünün oldukça fazla kullandığı bir sebze olan mantar, içeriği sayesinde ilaç oluşturularak medikal işlemlerde değerlendirilebilecek bir besindir. Kanlıca mantarın faydaları nelerdir? Antiparazitik etkileri sayesinde direkt olarak hücre yenilenmesi, yeni hücrelerin oluşması ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için kullanılır.

Et Yerine Mantar Tüketilmesi Doğru Mu?

Mantar ve et birbirine benzer yapıda görülmesine ek olarak, et yerine her zaman için mantar tüketilebileceği belirtiliyor. Bu özelliğinin tam olarak doğru bir detaya sahip bilgi olmaması nedeniyle, özellikle de protein içeriğinin düşüklüğünün farklı gıdalarla karşılanması gerekir. Et yerine sadece aynı oranda mantar tüketilmesi halinde, vücudun normalde alacağı protein başta olmak üzere pek çok besin değerinden mahrum kalınacaktır.

Birbirinden farklı olan besin değerleri için nutrientler faydalı olsa dahi, hayvansal protein değerlerinin özel olarak belirlenmiş olması gerekecektir. Mantarın faydaları maddeler halinde belirtilirken, protein değerlerinin farklı besinler yerine kullanılabileceği açıklanmamıştır. Temel sebebi, potasyum ve karbonhidrat açısından zenginliğinin, diğer değerlerden çok daha ön planda olmasıdır. Et, tavuk, balık, yumurta gibi besinlerle kıyaslandığında, aynı miktardaki besinlerden aynı oranda yararlanılması mümkün olmayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.