saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Melanom Cilt Kanserinin Belirtileri, Sebepleri ve Tedavi Süreci

29.09.2018
201
Melanom Cilt Kanserinin Belirtileri, Sebepleri ve Tedavi Süreci

Melanom Cilt Kanserinin Belirtileri, Sebepleri ve Tedavi Süreci

Melanom cilt kanseri en tehlikeli kanser türlerinden biridir. Melanom cilt kanseri vücudun hemen hemen her yerinde görülebilir. Kadınlarda en çok görülen yerler bacaklar, yüz ve boyundur. Erkeklerde ise daha çok sırt ve boyunca deri kanseri gelişmektedir. Ağız, göz, genital vb. bölgelerde de kansere rastlanabilir. Özellikle benler ve yeni ben oluşumları hastalık bakımından dikkatle takip edilmelidir.

Melanom Cilt Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Cilt kanserinde kişilerin kendi kendilerine vücutlarındaki olağandışılıkları ve bunların gelişimlerini izlemeleri teşhisin erken yapılması bakımından çok önemlidir. Yeni ortaya çıkan, 4-6 hafta geçmesine rağmen kaybolmayan veya yeni olmasa da daha da büyüyen bir oluşumun fark edilmesi doktora başvurmayı gerekli kılmaktadır.

Melanom cilt kanseri belirtileri arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Ciltte yeni bir leke vb. bir oluşum
 • Var olan bir lekenin ise renginde, şeklinde ve büyüklüğünde meydana gelen değişiklikler
 • Lekedeki pigmentlerin leke etrafına yayılmaya başlaması
 • Kırmızılıkların oluşması
 • Yeni şişlikler
 • Ciltte ağrı, kaşıntı ve hassasiyetin artması
 • Benlerin kanaması, tümsekleşmeleri, renklerinin değişmesi, yumru şeklini almaları
 • Sınırlarının dışına taşmaya başlayan şişlikler, lekeler vb.

Melanom kötü huylu oluşumlardır ve normal özellikteki benler ile aralarındaki fark kolayca anlaşılmayabilir. Bu nedenden ötürü tehlikeli bir kanser türü olan cilt kanserinden korunmak için bu gibi durumlarda vakit kaybetmeden bir dermatoloğa gidilmelidir. İlginizi Çekebilir Karaciğer Yetersizliğinin Belirtileri

Kişiler kendi vücutlarını kontrol ederken bunu aydınlatması iyi olan bir odada gerçekleştirmelidirler. Boy aynasının karşısında daha net bir şekilde kontrol etmek mümkündür. Kalça ya da sırt gibi görmenin zor olduğu bölümlerde de bir el aynasından yardım alınabilir. Sırtta melanom görünme sıklığı daha fazladır.

Melanom Cilt Kanserinin Sebepleri Nelerdir?

Melanom bir cins deri kanseri türüdür. Birçok deri kanseri çeşidi vardır ve melanom en tehlikeli olanıdır. Cilt kanserleri arasında görülme sıklığı %5 civarındadır. Melanosit derinin en üst bölümünde bulunan renk hücreleridir. Eğer kötü huylu olarak yayılmaya başlarsa melanom cilt kanserine sebep olmaktadırlar. Melanom cilt kanseri sebepleri arasında şu unsurlar yer alır:

 • Bağışıklık sisteminin güçsüz olması
 • Açık tenli, çilli, kızıl-sarı saçlı olmak
 • Çok fazla güneş ışığına maruz kalmak
 • Genetik etkenler
 • Fazla beni olmak
 • Büyüklük, renk ve şekil olarak riskli benleri olmak
 • Melanom haricinde farklı bir cilt kanserine yakalanmış olanlar
 • Fazlasıyla solaryuma girmek
 • UV vb. ışınlarına maruz kalmak

Melanom için en riskli grup açık tenli, güneşte kolay yanmayan, çok sayıda beni olan ve zararlı ışınlara-güneş ışığına maruz kalan kişilerdir.

Melanom rahatsızlığında genellikle kabarık durmayan bir benin, lekenin birden kabarık hale dönüşmesi hastalığın ilerlediğini göstermektedir. Melanom hızla metastaz yapabilen bir kanser türü olduğundan agresif bir deri kanseri olarak gösterilir.

Melanom Cilt Kanserinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Melanom cilt kanseri için çoğunlukla yalnızca tek bir cerrahi operasyon gerçekleştirilmektedir. Kanser eğer cildin üst tabakasından yayılmadıysa yani yüzeysel boyuttaysa ameliyat yüksek oranda olumlu sonuç vermektedir. Böyle durumlarda yalnızca söz konusu kanserli dokunun alınması yeterli olacaktır. Başka bir tedaviye gerek kalmaz. Fark edildiği anda hemen tümörün ameliyat ile alınması gerekmektedir.

İyi huylu tümörler için ameliyat yapılmasa da doktorun riskli gördüğü durumlarda bu kitleler de alınabilmektedir. Melanom teşhisi koyulduğunda hasta için genel bir vücut taraması gerçekleştirilir.

Melanom erken evredeyse melanom cilt kanseri tedavisi küçük çaptaki bir doku çıkartılarak yapılabilir ancak yaygınlaştığı durumlarda ameliyat edilmesi gereken alan da büyür. Geniş eksizyonlar söz konusudur. Bazı gereken koşullar altında hasta olan dokuların etrafında bulunan lenf nodları da çıkartılabilmektedir.

Kemoterapi ve immünoterapi gibi tedaviler ise daha ileri evre melanomlar için gerçekleştirilmektedir. Kimi insanlar evde doğal yollardan hastalığı tedavi etmeye çalışmaktadırlar ancak bu yöntemlerin bilimsel bir açıklaması yoktur. Zaman kaybı ve olası yanlış tedaviler durumu daha da kötüye götürebilir. Böylesine tehlikeli bir rahatsızlıkta bu tip yöntemlerden uzak durulmalıdır.

Melanomların ince olarak değerlendirilmesi için çapının 1mm’den küçük olması gerekmektedir. Bunlar için lokal cerrahi işlem yeterli olmaktadır.

Melonomun kalınlaşması durumun kötüye gittiğinin işaretidir ve cerrahi işlemlerinin de daha geniş çapta olmasına yol açacaktır.

Melanom için ilk evrede en az 5 yıl yaşama süresi tedavi halinde neredeyse %100’dür. Son evrede yani metastaz durumunda ise %10- %25’e kadar oran düşmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.