saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Melanom Olmayan Cilt Kanserinin Sebepleri, Belirtileri Ve Tedavi Süreci

29.09.2018
129
Melanom Olmayan Cilt Kanserinin Sebepleri, Belirtileri Ve Tedavi Süreci

Melanom Olmayan Cilt Kanserinin Sebepleri, Belirtileri Ve Tedavi Süreci

Melanom olmayan cilt kanseri, deri hücrelerinin kontrolsüz bir şekilde büyüyüp gelişmesinden kaynaklanmaktadır ve dünyada en sık görülen deri kanserinin çeşitlerinden biri olarak bilinmektedir. Melanom en tehlikeli, melanom olmayan cilt kanserleri ise nispeten daha az tehlikeli kanser türleridir. Melanom olmayan cilt kanserleri, cildin üst tabakasında gelişmektedir. Bu gelişme yavaş bir şekilde seyreder ve genel olarak çil ya da ben olarak kendini belli eder. Melanom olmayan cilt kanserinin bazal ve yassı olarak 2 farklı çeşidi bulunmaktadır.

Melanom Olmayan Cilt Kanseri Türleri Nelerdir?

Melanom olmayan cilt kanseri temelde bazal ve skuamöz olarak da bilinen yassı hücreler olarak ikiye ayrılmaktadır. Bazal hücreler, epidermis tabakasının en alt kısmında bulunan hücrelerdir. Bunlar cilt kanserine en çok neden olan hücreler olarak da bilinmektedir.

Keratin üretimi ile görevlendirilen keratinositler de yassı hücreli skuamöz cilt kanserine neden olmaktadır. Her iki kanser türü de çok yavaş ilerler. Bu nedenle hastalığın kendini belli etmesi çok uzun yıllar da sürebilmektedir. Tabii bazı durumlarda kanser hücreleri bir anda çok hızlı çoğalarak kendilerini 1-2 aylık kısa bir süre içerisinde de belli edebilirler.

Melanom Olmayan Cilt Kanseri Nedenleri

Melanom olmayan cilt kanserine genel olarak güneş ışınları neden olmaktadır. Güneş ışınları doğru zamanlarda ve doğru miktarlarda alındığı zaman cilt açısından çok faydalıdır. Ancak kontrolsüz olarak güneş ışınlarına maruz kalmak, melanom olmayan cilt kanseri nedenlerinin başında yer almaktadır.

Güneş yanıklarının kontrol altına alınamaması özellikle de bazal hücreli cilt kanserine neden olmaktadır. Ancak güneş yanığı olduktan 10 yıl sonra kansere yakalanabileceğiniz gibi 1 ay sonra da yakalanabilirsiniz. Bu nedenle güneş yanıkları durumlarının sürekli olarak kontrol altında tutulması çok önemlidir. Bu hastalığın özellikle sürekli güneş altında duran bahçıvan, çiftlik işçileri ve şantiye işçilerinde sıklıkla görüldüğü bilinmektedir. Bunlara ek olarak açık renk saç ve göz rengine sahip olan kişilerde, esmerlere göre daha fazla bronzlaştıkları için yine melanom olmayan cilt kanserine yakalanma riskleri daha fazladır. O yüzden yüksek koruma faktörü bulunan güneş kremleri olmadan güneşe çıkmaları çok zararlıdır. İlginizi Çekebilir Melanom Cilt Kanserinin Belirtileri

Melanom olmayan cilt kanseri genellikle ileriki yaşlarda görülen bir kanser türüdür. Ayrıca ailede daha önce bu hastalığı yaşayan kişilerin olması genetik faktörlerden dolayı yine risk grubuna girmektedir. Daha önce başka kanser türleri nedeniyle radyoterapi ya da kemoterapi almış olan kişilerde de melanom olmayan cilt kanseri türleri görülebilmektedir.

Melanom Olmayan Cilt Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Çok yavaş ilerleyen bir kanser türü olduğu için melanom olmayan cilt kanseri belirtileri de kendilerini çok yavaş belli etmektedir. İlk olarak güneşte daha fazla kalan bölgelerde bu belirtilerin kendilerini gösterdiklerini söyleyebiliriz. Mesela 4 haftadan daha fazla bir süre içerisinde iyileşmeyen leke ya da yaralar bu kanser türünde yaygın olarak görülen belirtiler arasında yer almaktadır. Ayrıca melanom olmayan cilt kanseri türleri kendilerini şu şekillerde de belli edebilirler:

  • Kaşınma
  • Kabuk bağlama
  • Kanaması 4 hafta süre ile geçmeyen yaralar
  • 4 hafta içerisinde hiçbir nedeni olmadan çıkar ülser formları ve iyileşmeyen cilt bozuklukları
  • Ciltte görülen kızarıklıklar (özellikle parlak, pembe ve kırmızı)

Bu belirtiler genellikle belirttiğimiz gibi 4 hafta süre içerisinde geçmeyen ve hatta müdahale etmediğiniz zaman sürekli kabuk tutan yara ve lekeler olarak bilinmektedir. Eğer yaralarınız pembe renkteyse yassı yani skuamör hücreli cilt kanseri olma olasılığı daha yüksek olmaktadır. Genel olarak yüz, boyun, dudaklar, kulaklar, kollar, bacaklar ve omuzlarda görülmektedir.

Son olarak Bowen hastalığı olarak bilinen hastalığın da cilt kanserinin ilk evresi olduğu bilinmektedir. Kırmızı renkteki kaşıntılı yaralar da bu hastalığın belirtileri olarak bilinir ve hemen önlem alınması gerekmektedir. Önlem alınmadığı zamanlarda melonom olmayan cilt kanserine dönüşme ihtimali çok yüksektir.

Melanom Olmayan Cilt Kanseri Tanısı ve Tedavisi

Hastalığa tanı koyabilmek için öncelikle doktora detaylı bir şekilde belirtilerden söz etmeniz ve göstermeniz gerekmektedir. Daha sonra doktorun uygun gördüğü şekilde biyopsi yapılır ve teşhis konur.

Melanom olmayan cilt kanseri tedavisinde de direkt olarak belirtilerin olduğu yara gibi durumların cerrahi operasyon ile alınması gerekmektedir. Daha sonra kanser hücrelerinin tamamen temizlenip temizlenmediği kontrol edilir ve bu süreçten sonra da düzenli olarak kontrole gidilmesi gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.