saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Meme Kanseri, Meme Kanseri Belirtileri

02.02.2019
46

Meme kanseri nedir, nasıl anlaşılır, kaç ayda bir kontrole gitmek gerekir, belirtileri nelerdir, erken tanı önemli midir? Meme kanseri hastalığını stres tetikler mi? Meme kanseri hangi yaş gruplarında daha çok görülür?

Meme Kanseri, Meme Kanseri Belirtileri

Meme kanserinin ne olduğu ve bu hastalığın belirtileri özellikle kadınlar arasında en çok merak edilen ve de en çok araştırılan konuların başında gelmektedir. Meme kanseri hastalığının memenin süt bezlerinde üretilen ve de sütü meme başına taşımak ile görevli olan kanalların içinde kontrolsüz bir şekilde çoğalan kötü hücrelerin var olmasıdır. Bu hücreler tümör olarak da bilinmektedir. Bu kanser türü maalesef dünyada kadınlarda en sık görülen kanser türü olarak bilinmektedir. Bu kanserden sonra ise en çok rahim ağzı kanser türünün görüldüğü biliniyor. Ülkemizde 10 kadından bir tanesinde meme kanseri görüldüğü biliniyor. Bu nedenle alınması gereken önlemler alınmalı ve kişiler kanserli memenin belirtilerinin kendilerin var olup olmadığından emin olmak için kişisel kontrol yöntemlerini uygulamalı ve de  meme kanseri olduğundan şüphe ediyorlar ise doğrudan hiç zaman kayıp etmeden hekimlerine başvurmalılardır.

Meme Kanserinde Erken Tanı Hayat Kurtarır

Neyse ki son 20 yıl içerisinde bu hastalığın tedavisi için büyük ilerlemeler kayıt edildi. Fakat bu tedavilerin işe yaraması için erken teşhis konulmuş olması şartı var. Yani memede kanseri evreleri ilerlediği zaman tedavi olma şansında o derece düşüşler yaşanılıyor. Bu nedenle kadınlar her duşa girdikleri zaman memelerinde ellerine gelen yabancı bir doku olup olmadığını kontrol etmeliler ve kişisel kontrol yöntemleri hakkında detaylı bilgiye sahip olmalılardır.

Meme Kanseri Nedir?

Bundan 30 yıl öncesine kadar meme kanseri vakaları kadınlarda yalnızca 12 ile 14 tane kadında görülen bir hastalıktı. Şimdi ise nereye baksak maalesef meme kanseri hikayeleri görmekteyiz. Bu kanser türü meme dokusunda yer alan ve süt kanalını oluşturduğu da bilinen ve süt yapmak ile görevli olan hücrelerin önü alınmaz bir şekilde çoğalması ile oluşmaktadır. Bu durum meme kanseri olarak anılmaktadır. Kadınlar kanserli memenin fotoğraflarına bile bakarak kendilerinde bir benzerlik olup olmadığına bakabilirler. Bu yöntem bile erken tanı yapılmasına fayda sağlayarak hayat kurtarabilir.

Meme kanserine neden olan hücrelerin kontrolsüz bir biçimde çoğalması yalnızca memeyi etkilemiyor. Bu hücreler lenf ve kan yolu yardımı ile bütün vücuda yayılabilir. Bu da vücuttaki bütün organların tehlike altında olduğu anlamına gelir.

Kanserli Memenin Görüntüsüne Bakılarak Kanserli Olup Olmadığının Anlaşılması Mümkün Olur Mu?

Kanserli memenin görüntüsüne bakarak memenin kanserli olup olmadığının anlaşılıp anlaşılamayacağı tartışmalı bir konudur. Fakat bizim düşüncemiz bunu yapmak da bir sakınca olmadığı yönündedir. Sonuçta kadınlar bu sayede kendilerinde kanserin var olup olmadığını anlamak için bir şansa sahip olurlar. Eğer gerçekten kanser iseler  bu durumda doktora giderek tedavi olmak için adım atmış olacaklardır. Eğer bu görüntülere hiç bakmadan umursamaz bir tavır takınıldığı halde de kişilerin erken tedavi olmak gibi bir ihtimali hiç olmayacak ve de zararlı hücreler kadınların vücudunda bir yandan hızla çoğalmaya devam edecektir. Kimi insanlar kanserli memenin ultrason görüntüsü ile bile kendi memelerini karşılaştırabilmektedir. Bu seçim tamamen size kalmıştır.

Erkeklerde Meme Kanseri Görülür Mü?

Bilinenin aksine erkeklerde de meme kanseri vakaları görülebiliyor. Yalnızca erkeklerde bu kanser türünün görülme ihtimali çok düşük.  Bu nedenle de meme kanseri denildiği zaman ilk önce insanların aklına bir kadın hastalığı gelmektedir. Erkeklerde meme kanseri görülme ihtimali, yapılan araştırmalara göre, 100 erkekten yalnızca 1 kişidir.

Kadınlarda Meme Kanseri Görülmesinin Sıklığı Nedir?

Meme kanserinin kadınlarda görülme ihtimali ise oldukça yüksek. Yapılan araştırmalar her 10 kadından birinde mutlaka meme kanseri olduğunu ortaya koyuyor. Yani her 100 bin kadının 20 sinde meme kanseri var.

Meme Kanserinin Nedeni Hala Tam Olarak Bilinmemekte

Meme kanserinin nedeni hala tam olarak bilinmiyor. Fakat yapılan araştırmalar bize bazı durumların meme kanserine yakalanma ihtimalinin yüksek olduğunu bildiriyor. Örneğin kişilerin kaltımları, kişilerin nasıl beslendikleri, kadınların regllerinin düzenleri, doğum kontrol hapı kullanıp kullanmadıkları bile meme kanseri olmak konusunda risk faktörü olarak görülebiliyor.

Yaş Arttıkça Meme Kanserine Yakalanma İhtimali De Artıyor

Yapılan araştırmalar, yaşın ilerlemesi ile birlikte meme kanserine yakalanma ihtimalinin arttığını göstermiş. Meme kanserinin en çok 50 ile 70 yaş arasındaki kadınlarda görüldüğü belirtilmiş. Eğer sizin de ailenizdeki biri daha önce meme kanseri olmuş ise o zaman sizin de meme kanseri olma ihtimaliniz artıyor. Bu ihtimalin 3 kat bir artış olduğu araştırmalar ile ortaya konmuş. Bu nedenle de doktorlar, özellikle de ailesinde meme kanseri vakası görülmüş olan kadınların daha sık bir şekilde kontrollere gitmesini tavsiye ediyor. Özellikle 40 yaşından itibaren kadınlar bu konunun üzerinde daha sık bir şekilde durmalılardır.

Meme Kanseri Tanısı İçin Ele Gelen Kitle İlk Belirtiler Arasında Yer Alıyor

Meme kanserinin belirtilerini bilmek çok önemlidir. Çünkü ancak bu sayede kadınlar erken tanı koyma şansına sahip olurlar. En bilindik belirtilerden bir tanesi kadınların memelerine dokundukları zaman ellerine bir kitle gelmesidir. Bu nedenle de kadınları duşta kendilerini kontrol etmeleri önerilmektedir. Eğer elinize yabancı bir kitle geliyorsa, memeye dokunduğunuz zaman eskisinden daha tuhaf bir şekle ya da dokuya sahip olduğunuzu düşünüyorsanız mutlaka bir doktora gitmeniz gerekir. Erken tanı yapıldığı halde kanserin tamamen tedavi edilebilen bir hastalık olduğunu ve tamamen iyileşebileceğinizi unutmayın. Hem kontrollerinizi hem de doktor muayenelerinizi bu önemi vererek yapın.

Meme Kanserinin Diğer Tipik Belirtileri Arasında Yer Alan Belirtiler

Meme kanserinin ilk belirtisi ele gelen kitle olsa da bunun yanında farklı belirtiler de vardır. Örneğin, meme kanseri olan kadınların meme uçları genellikle içe çekilmiş bir halde olmaktadır. Meme ucunda küçülme de olabilir. Bunun dışında pek sık görülme de meme ucundan kimi zaman kanlı akıntılar gelebilmektedir. Meme derisinde ödem oluştuğu durumlar da olur. Kişiler memelerini eskisinde daha dolgun ve rahatsız edici bir derecede gergin hissedebilirler. Aynı zamanda meme yüzeyinde portakal görünümü oluşmuştur. Ve sık sık nerden geldiği belli olmayan kızarık şikayeti görünür. Bu nedenle gün içinde memenin kızarıp kızarmadığına bakmak faydalı olacaktır.

Meme Dışında Koltuk Altında Ele Gelen Kitle De Meme Kanseri Belirtileri Arasında Yer Alır

Ele gelen kitle illa memede olmak zorunda da değildir. Kimi zaman memenin yerinde kadınların koltuk altı bölgelerinde de kitle olabilmektedir. Bu nedenle kadınların duştayken yalnızca memelerini değil aynı zamanda koltuk altları gibi vücutlarının diğer önemli bölgelerini de kontrol etmeleri gerekiyor. Kontrol edilen bölgelerin atlanması erken tanı konulmasını güçleştirebilir.

Memesi Ağrıyan Her Kadın Kanser Değildir

Sık sık kadınlar memede kanseri ağrı yaparmı diye sormaktadırlar. Ağrı genellikle meme kanserinin bir belirtisi olmak ile birlikte, her zaman da ağrı olacak diye bir zorunluluk bulunmaz. Kimi hastalar şiddetli meme ağrısı duyarken kimi hastalarda farklı şikayetler daha şiddetli olabilir. Bu nedenle kişilerin tek bir belirti üzerinde yoğunlaşmaları önerilmez. Bunun yerine herkesin farklı olduğunu ve hastalıklarının belirtilerinin de farklı olacağını hatırlayarak, tüm belirtileri gözden geçirmeniz yerinde olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.