saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Meme Kanserinin Sebepleri, Belirtileri Ve Tedavi Süreci

29.09.2018
64
Meme Kanserinin Sebepleri, Belirtileri Ve Tedavi Süreci

Meme Kanserinin Sebepleri, Belirtileri Ve Tedavi Süreci

Meme kanserinin belirtileri nelerdir ve tedavi süreci nasıl ilerler konusu oldukça mühim. Memenin süt bezlerinde ve üretilen sütü meme başına kadar taşıyan hücreler arasında kontrolsüz bir şekilde yayılan tümör, meme kanserine neden olur. Hangi etkenlerin bu hastalığa sebebiyet verdiği tam olarak bilinmiyor. Ancak yapılan araştırmalar neticesinde yüksek oranda etki eden birtakım faktörler belirlendi. Meme kanseri nedenleri arasında diğer kanser türlerinde de olduğu üzere genetik faktör oldukça önemli.

Meme Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Çoğunlukla 50 yaş ve üzerindeki kişilerde görülmekle beraber genetik bozukluk nedeni ile genç yaştaki bireylerde de rastlanabiliyor. Sıklıkla kadınlarda görülen bu hastalığa erkeklerin yakalanma riski ise %1 oranında. Göğüs kanserinin nedenleri ise şu şekildedir;

Aile Durumu: Birinci derece akrabasında meme kanseri olan kişiler risk faktörü içinde. Özellikle meme kanserine yakalanma durumu menopoz öncesi dönemde sıklıkla görülür. İlginizi çekebilir. Kabakulağın Belirtileri Kabakulağın Tedavi Süreci nedir.

Östrojen Hormonu: Adet dönemine erken yaşta giren kişilerde ( 12 yaşından daha önce) ve menopoz dönemine geç giren bireylerde ( 55 yaş ve üzeri ) meme kanserine yakalanma riski oldukça yüksektir. Çok düşük bir etken olarak doğum kontrol hapı kullanımı da meme kanserine yakalanma riskini arttırıyor.

Hormon Tedavisi: Özellikle de menopoz döneminde kadın hastalıklarının önlenmesi adına uzun reçeteli ilaç tedavisi gören ve hormon ilaçları kullanan kişilerin kansere yakalanma riski diğerlerine oranla daha yüksek.

Daha Önce Meme Kanseri Olanlar: Eğer bir memede kanser saptanmış ise diğer meme de kanser gelişimi riski iki katına çıkıyor.  Bu nedenle meme kanserini atlatan kişilerin daha dikkatli davranmaları şart.

Radyoterapi: Çocukluk ya da gençlik döneminde bir başka kanser türü için göğüs ışınlanması geçirenlerde meme kanseri görülme oranı yüksek.

Beslenme ve Diğer Etkiler: Yağ oranı yüksek gıdalar ile beslenilmesi meme kanserine yakalanma oranını arttırıyor. Özellikle de menopoza giren kadınların sağlıklı beslenmeye özen göstermesi oldukça mühim. Ancak düzenli egzersiz yapılması meme kanseri riskini bir hayli azaltmakta.

Genetik Bozukluk: Kalıtsal meme kanseri genleri bu hastalığa yakalanma riski altında olduğunuzu gösterir. Ancak bu durum ailesinde meme kanseri öyküsü bulunan her kadınının bu hastalığa yakalanacağı anlamını taşımaz. Kadın olmak zaten başlı başına meme kanseri riski taşınmasında bir etkendir.

Meme Kanseri Belirtileri

Meme kanseri genelde kadınların kendi kendini muayene etmesi ile kolaylıkla fark edilebilir. Meme altında sert, yuvarlak bir kitle oluşur. Bunun yanı sıra;

  • Meme başında kanlı akıntı oluşması
  • Meme cildinde çöküntü ya da çekilme durumu
  • Memenin portakal görünümüne benzemesi
  • Anide gelişen kaşıntı durumu ve kızarıklık
  • Memede görülen asimetrik şekildeki büyümeler
  • Meme başının kabuklanması

Meme kanseri ağrı yapar mı; genelde bu belirtiler herhangi bir ağrıya sebebiyet vermez. Ancak uzman bir doktora başvurulması son derece önemlidir.

Meme Kanseri Tedavi Süreci

İlk olarak diğer kanser türlerinde olduğu gibi meme kanserinde de erken tanı son derece önemli. Tedavi sürecinde ise genellikle cerrahi yöntemler tercih ediliyor. Cerrahi müdahalenin ardından ise kemoterapi ve kormonterapi uygulanır. Radyoterapi ise kanser hücrelerini öldürmek ve tümörleri ortadan kaldırmak adına uygulanmaktadır.

Cerrahi Yöntem: Etrafında temiz doku bırakılacak şekilde meme tümörü ameliyat ile alınır. Tümörün yayılma durumuna göre ise tüm meme çıkarılabilir. Öncelikle bunun için hastalığın evresi belirlenir. Daha sonra hangi ek tedavilerin gerekli olduğu saptanır. Erken dönemde tanı koyulmuş ise memenin tümünün alınmasına gerek duyulmaz.

Meme Rekonstrüksiyonu (Meme Onarımı ): Meme kanseri nedeni ile cerrahi müdahale yapılan memenin doğal haline getirilmesi işlemine denir. Tedavi ekibi içinde plastik cerrahi uzmanları da bulunur.  Yeni gelişmeler ile beraber artık cerrahlar doğal memeye oldukça benzer yapıda olan bir meme yapabiliyor.

Kişilerin günlük hayata geri dönmeleri ameliyat boyutuna göre 4 haftaya kadar değişiklik gösterir.

Kemoterapi: Cerrahi operasyon sonrasında gerekli görülmesi halinde kemoterapi uygulanır. Bu uygulamada hastanın yaşı, tümörün boyutu ve yayılma durumu belirleyici rol üstlenir. Göğüs kanseri öldürür mü konusunda gelişen tıbbi yöntemlerle beraber bu hastalık ölümcül olmaktan çıktı. Ancak her kanser türünde olduğu üzere erken teşhis son derece önem taşıyor.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.