saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Menisküs Ağrısı Nasıl Geçer?

21.09.2018
154
Menisküs Ağrısı Nasıl Geçer?

Menisküs Ağrısı Nasıl Geçer?

Menisküs ağrısı için ilaç kullanmak istemiyorsanız ağrılarınızın geçmesi için doğal bitkisel yağlardan destek alabilirsiniz. Biberiye, susam ve papatya gibi yağları kullanarak hazırlayacağınız karışın, ağrılarınıza çok iyi gelecektir. Aynı şekilde Opr. Dr. Feridun Kunuk tarafından hazırlanan lapa da bu ağrıların geçmesi için birebirdir. Ameliyat gerekmeyen durumlarda ya da ameliyat öncesi ağrılarınızı dindirmek için bu yöntemleri kullanabilirsiniz.

 

Feridun Kunak Menisküs Ağrıları İçin Lapa Tarifi

Menisküs için genellikle direkt olarak ameliyat önerilse de Opr. Dr. Feridun Kunak bu ağrılar için hemen ameliyat olunmamasını öncelikle bazı yöntemlerin denenmesini savunuyor. Bu nedenle sizler de kendisinin hazırladığı lapa tarifini menisküs ağrılarınız için deneyebilirsiniz.

Malzemeler:

 • 1 fincan zeytin yağı
 • 1 fincan buğday kepeği
 • 1 kaşık kekik
 • 1 kaşık güzelce kıyılmış dereotu
 • 1 siyah turp
 • 1 su bardağı su
 • Lahana yaprağı

Lapayı hazırlamak için ilk olarak suyun içerisine buğday kepeği, zeytinyağı, dereotu, kekik ve turpu rendeleyip ekleyin ve lapa kıvamını alana kadar kaynatmaya devam edin. Daha sonra biraz sıcaklığı geçtikten sonra dizinize koyun üzerini de haşladığınız lahana yaprakları ile kapatın. Ardından streç film ile çok sıkı olmayacak şekilde sarın ve bekletin. Bu uygulamayı haftada 2-3 kere uygulamanızda bir sakınca bulunmamaktadır.

Tarifini verdiğimiz lapa tarifi menisküs yırtılmasına bitkisel çözümler arasında en iyisi olarak bilinmektedir. Fakat tek başına yeterli olmamaktadır. Bu nedenle mutlaka düzenli olarak dizinizi basit egzersiz hareketleri yaparak rahatlatmanız gerekmektedir.

Doğal Yağlarla Menisküs Ağrısına Çözüm

Eğer lapa tarifinin yapımı zor geldiyse dilerseniz bazı bitkisel bazı yağlardan da yardım alabilirsiniz. Bu tarifin malzemeleri de şu şekildedir:

 • Pelesenk yağı
 • Biberiye yağı
 • Çörekotu yağı
 • Limon yağı
 • Susam yağı
 • Papatya yağı

Bu bitkisel yağları tüm aktarlarda kolaylıkla bulabilirsiniz. Sıralanan yağları güzel bir şekilde bir çay kaşığı kadar ekleyip karıştırdıktan sonra dizinizin tam olarak eklem bölgesine sabah akşam uygulayabilirsiniz. Uygulamanın etkili olabilmesi için mutlaka güzel bir şekilde masaj yapmanız gerekmektedir. Masaj yaparken çok sert olmamaya dikkat etmeli ve bu uygulamayı günde 2 kere yapmalısınız. Bitkisel yağlarla menisküs ağrısına çözüm bulmak bu kadar kolaydır. 10 gün içerisinde ağrılarınızın hafiflediğini görebilirsiniz. Ancak ağrılarınızın geçebilmesi için her gün bu karışım ile masaj yapmanız gerekmektedir. Eğer gün atlarsanız ya da unutursanız, karışımın menisküs ağrılarınıza iyi gelmesi çok da mümkün olmamaktadır.

Fizik Tedavi Menisküs Ağrılarına İyi Gelir Mi?

Bazı doktorlar menisküs ağrıları için fizik tedavi önermektedir. Fakat fizik tedavi yalnızca hafif ya da orta seviyede menisküsü olan hastalar için önerilmektedir. Çünkü ileri seviyedeki durumlarda fizik tedavi ağrıların artmasına neden olabilir.

Doktorunuzun önerisi ile bir fizik tedavi merkezine başvurabilirsiniz. Burada size gerekli testler yapılır ve bir program hazırlanır. Bu programa uymanız ve doktorların söylediği hareketleri evde de yapmanız sonucunda kısa süre içerisinde menisküs ağrılarınızın hafiflediğini göreceksiniz.

Menisküs Ağrılarına İyi Gelen Egzersizler

Menisküs ağrıları için istirahat etmek çok önemlidir fakat sürekli olarak hareketsiz duran eklemler belli bir süre sonra daha büyük bir ağrı yaşamaya başlayacaktır. Bu nedenle belli aralıklarla basit egzersizlerin yapılması gerekmektedir. Bu konuda uzman olan doktorlar da hastalarına belirli egzersizler önermektedir.

Menisküs ağrılarına en iyi gelen egzersizler akşam yürüyüşleridir. Akşam yemeği sonrasında hafif ya da orta tempoda yapacağınız 1 saatlik yürüyüşler dizlerinizdeki eklemlerin güzel bir şekilde hareket etmesini sağlar. Böylece eklemlerinizin ihtiyacı olan hareketi de sağlamış olursunuz. Bu da ağrılarınıza çok iyi gelecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.