saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Menüsküs Nedir? Menüsküs Yırtılması İçin Ne Yapmalıyız?

04.02.2019
22

Menüsküs çeşitleri nelerdir, menüsküs tedavisi nasıl yapılır, nasıl anlaşılır, menüsküs yırtılmasında nasıl müdahale edilir? Menüsküs ameliyatı nasıl yapılır?

Menüsküs Nedir? Menüsküs Yırtılması İçin Ne Yapmalıyız?

Menüsküs rahatsızlığının nedenleri ve tedavisi için doktorlar tarafından yeni tedavi yöntemleri denenmektedir. Menüsküs rahatsızlığı eklemlerde meydana gelen rahatsızlıklar nedeni ile ortaya çıkmaktadır ve dizde sürekli devam eden bir hasara ve ağrıya neden olmaktadır. Menüsküse genellikle sporcularda karşılaşılmaktadır aynı zamanda ağır bedensel işlerde çalışan kişilerde de menüsküs yırtılması görülebilmektedir. Menüsküsün tedavisinde ise fizik tedavi ve ilaç desteği yer almaktadır eğer menüsküs yırtılması düzelmez ve başka hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur ise cerrahi operasyon yapılmaktadır. Menüsküs yırtılması ülkemizde birçok insanda meydana gelen ve sıkça karşılaşılan bir rahatsızlık olup çok yönlü bir tedavisi bulunmaktadır. Gerekli durumlarda bitkisel tedavi yöntemleri ile de ağrılar hafifletilmektedir.

Menüsküs Nedir?

Menüsküs dizlerde meydana gelen bir rahatsızlıktır. Dizde yer alan kıkırdağa menüsküs ismi verilmektedir ve bu alanda meydana gelen hasarlara ise menüsküs yırtılması, menüsküs kasılması ve menüsküs hastalıkları denilmektedir. Menüsküs diz kapağında yer alan kıkırdağımsı dokuya verilen isimdir ve ani hareket yapıldığı takdirde menüsküsün yırtılma ihtimali oldukça fazladır. Özellikle sporcularda menüsküs yırtılması sıklıkla karşılaşılan bir durumdur ve bu sebep ile dizlere koruyucu takılmalı ve alınabilecek tüm önlemler alınmalıdır.

Menüsküs Yırtılması Nedir?

Menüsküs yırtılması, menüsküsün belli nedenlerden dolayı zarar görerek dokusunun hasara uğramasına verilen isimdir. Menüsküs yırtılmasının ortaya çıkması için menüsküsün üzerinde bir baskı bulunması ya da şiddetli bir harekete maruz kalması gerekmektedir. Zorlama, doku bozulması, ani hareket gibi nedenlerden dolayı menüsküste yırtılma meydana gelmektedir ve seviyesine bağlı olarak cerrahi operasyon yapılmaktadır.

Menüsküsün Çeşitleri Nelerdir?

Menüsküsün 2 adet çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitler ise şu şekildedir;

 • İç menüsküs
 • Dış menüsküs

Bu iki farklı menüsküs birbirini tamamlamaktadır ve menüsküs yırtılmasına bağlı olarak hangi menüsküs alanında zarar meydana gelmiş ise ona uygun tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Menüsküs yırtığı genellikle iç menüsküste meydana gelmektedir ve dış menüsküste çoğunlukla hasar oluşmamaktadır. Bu neden ile de iç menüsküsün tedavisi için cerrahi operasyon tercih edilmektedir.

Menüsküs Yırtılması Nasıl Oluşur?

Menüsküs yırtılması genellikle ani hareketler ile oluşmaktadır. Dizin aniden bükülmesi, yan dönmesi ya da hızlı koşmak ve darbe almak gibi nedenlerden dolayı menüsküs yırtılması ortaya çıkabilmektedir. Menüsküs yırtılmasından korunmak için ise doktorlar tarafından özellikle sporculara ve ağır işlerde çalışan kişilere diz koruması için dizlik önerilmektedir.

Menüsküs Yırtılmasının Belirtileri Nedir?

Menüsküs yırtılması yaşandığı anda bazı belirtiler ortaya çıkmaktadır ve bu belirtiler artarak devam etmektedir. Bu neden ile eğer menüsküs yırtılmasından şüpheleniyor iseniz acilen bir doktora gitmeniz tavsiye edilmektedir. Menüsküs yırtılmasının birçok belirtisi bulunmaktadır ve bu belirtileri şu şekilde açıklamamız mümkündür;

 • Dize aniden giren büyük ve sancılı bir ağrı
 • Kıkırdakta meydana gelen ses
 • Menüsküs yırtılmasının ardından dizde meydana gelen boşalma hissiyatı
 • Basamak çıkarken dizde ağrıların meydana gelmesi ve bu ağrıların şiddetlerinin farklı olması
 • Menüsküsün bulunduğu diz alanına dokunulduğunda oluşan sızlama ve ağrılar
 • Dizin şişmeye başlaması
 • Dizin üstüne basamama, yürüyememe ve hareketleri desteklememesi
 • Dizin hareketlerinde meydana gelen yetersizlik
 • Hareket edememe ya da zorlanarak dizi hareket ettirme
 • Dizin bükülmemesi
 • Dizde şiddetli ağrı

Menüsküs yırtığı nasıl anlaşılır sorusuna cevap olarak yukarıdaki belirtiler görüldüğü takdirde menüsküs yırtığı meydana gelmiş demektir. Bu neden ile acilen bir alanında uzman bir doktora gidilmesi gerekmektedir.

Menüsküs Yırtılmasının Nedenleri Nedir?

Menüsküs yırtılmasının birçok nedeni bulunmaktadır. Yaşlılık ve ani hareketler en başta gelen menüsküs yırtılma sebepleri arasında yer almaktadır. Menüsküsün yırtılması eklem rahatsızlıkları sebebi ile de olabilmektedir ancak genellikle ani hareket sebebi ile menüsküsün yırtıldığı görülmektedir. Menüsküsün yırtılma nedenlerini şu şekilde açıklamamız mümkündür;

 • Dizde basıncın artması
 • Dize direkt ve sert temas
 • Dizin kapasitesinden daha fazla eklem zorlanması (aşırı çömelme, fazla ağırlık taşıma, yerden hızlıca yukarı doğru sıçrama gibi riskli hareketler)
 • Eklemlerin kireçlenmesi
 • Dizde yaşanan travmatik etkenler
 • Yaşlılık
 • Menüsküs dokusunun bozulması
 • Zaman içinde menüsküsün kalitesinin düşmesi ve yıpranmaya başlayarak hasarlara ve dış tehlikelere daha açık bir duruma gelmesi
 • Trafik kazası
 • Dizin üzerine ani düşüş yaşama (özellikle futbolcularda)
 • Dizin hızlı bir şekilde dönmesi

Menüsküs nedenleri arasında yer almaktadır. Menüsküsün oluşumunu etkileyen birçok unsur bulunmaktadır ve bu unsurlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Menüsküs Yırtılmasının Tedavisi Nasıldır?

Menüsküs yırtılmasının tedavisi cerrahi operasyon ile yapılmakta olup daha sonra ilaç ve bedensel aktiviteler ile tedavi süreci desteklenmektedir. Menüsküs yırtılmasının meydana gelimi etkileyen en büyük unsur ani hareketlerdir. Ani hareket sebebi ile iç menüsküste yırtılma oluşmaktadır ve menüsküs yırtılmasının tedavisi için ameliyat yöntemi tercih edilmektedir. Menüsküs tedavisinde ilk aşama şu şekildedir;

 • Soğuk kompres
 • Dizlik kullanımı ile menüsküsün hareketlerini en aza indirmek
 • Bir süre sırt düştü dinlenerek hareketsiz kalmak

Menüsküsün ilk andaki tedavileri olup duruma bağlı olarak tedavi süreci ilerletilmektedir.

Menüsküsün İleri Seviye Tedavisi Nedir?

Menüsküsün ileri seviye tedavisi ilk tedavi sürecinden sonra eğer ağrılar ve menüsküs yırtılmasının belirtileri devam ediyor ise acilen bir doktora gidilmesi gerekmektedir. Menüsküs yırtılmaları için doktor tarafından röntgen çekilecek, fizik tedavi uygulanacak ve duruma bağlı olarak artroskopik menüsküs cerrahisi ismi verilen tedavi yöntemine geçiş yapılacaktır. Menüsküs ameliyatı kapalı ameliyat yöntmi ile yapılmaktadır ve deri altına kamera eklenerek menüsküsün durumu ve seviyesi kontrol edilir. Bu durumların ardından ise ameliyat süreci başlatılmaktadır.

Menüsküs Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Menüsküs ameliyatı öncelikli olarak derinin altına kamera girilmesi ile başlatılmaktadır. Bunun ardından ise menüsküsün bulunduğu alan kesilmekte ve menüsküs yırtığına ulaşılmaktadır. Menüsküste meydana gelen bu yırtılmanın seviyesine bağlı olarak yırtık dikilmekte ya da vücut içinde çıkarılmaktadır. Menüsküs ameliyatından sonra çok küçük izler kalmaktadır ancak delik izleri olduğu için zaman içinde belirginliğini yitirmektedir.

Menüsküs Ameliyatı Riskli Mi?

Menüsküs ameliyatı riski bulunmayan ameliyatlardan biridir ve en düşük riskli ameliyat olarak nitelendirilmektedir. Menüsküs ameliyatları kısa süren bir cerrahi operasyondur ve bu neden ile de ameliyat sonrasında belirtilen kurallara uyulduğu takdirde iyileşme süreci hızlanmaktadır.

Menüsküs Yırtığı İçin Başka Tedavi Yöntemi Var Mı?

Menüsküs yırtığının tedavisinde genellikle cerrahi yöntemler uygulanmaktadır. Ancak eğer yırtık ileri seviye bir hasar görmemiş ise soğuk kompres, dinlenme, bacağı yormama ve dizlik kullanarak koruma altına alma gibi tedavi yöntemleri ile ilk aşamada ameliyata ihtiyaç duyulmamaktadır. Ancak ilk aşama tedavisinden sonra menüsküs yırtığına dair ağrı, şişme ve dizi kullanamama gibi semptomlar görülüyor ise cerrahi operasyon yapılması gerekmektedir.

Menüsküs Yırtığı Ameliyatından Sonra Ne Yapılmalıdır?

Menüsküs ameliyatının ardından doktor tarafından da önerilecek olan tavsiyelere dikkat edilmesi gerekmektedir. Gün içinde en az 2 saat yürümek, sağlıklı beslenmek ve uyku düzeni gibi etkenler menüsküsün rahatlamasını sağlayacaktır. Menüsküs ameliyatı sonrasında 3 hafta içinde iyileşme görülecek ve hasta normal yaşamına devam edebilecek duruma gelecektir. Menüsküs yırtığı için yapılan ameliyat ve tedavi süreci ile hastanelerin ortopedi bölümü ilgilenmekte ve süreci ortopedi uzmanları yönetmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.