saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Mesane Kanserinin Sebepleri, Belirtileri Ve Tedavi Süreci

30.09.2018
129
Mesane Kanserinin Sebepleri, Belirtileri Ve Tedavi Süreci

Mesane Kanserinin Sebepleri, Belirtileri Ve Tedavi Süreci

Mesane kanseri neden olur ve belirtileri nelerdir; ülkemizde görülme sıklığı bakımından 4.sırada yer alan mesane kanseri, böbrek tarafından süzülen idrarın vücuttaki pelvik bölgesinde bulunan mesanede meydana gelir. Bu vakanın çoğu erkeklerde görülür. Erken tanı sayesinde ise kolaylıkla tedavi edilmesi mümkündür. Mesane kanseri ölüm riski bakımından diğer kanser türlerine göre daha düşük olsa da geç fark edilmesi ve hastalığın ilerlemesi ölümcül sonuçlara neden olur.

Mesane Kanseri Neden Olur?

Kesin oluşma sebebi bilinmese de yaş, kimyasal ilaçlara maruz kalma, diyabet ilaçları ve genetik birtakım faktörüler bu kanser türünün oluşumuna ortam hazırlayabiliyor.

Mesane kanseri nedenleri;

 • Kansere neden olan kimyasallara maruz kalınması
 • Dengesiz beslenme ve az sıvı tüketimi
 • 55 yaşının üzerindeki erkeklerde daha çok rastlanıldığı için yaş faktörü de oldukça etkili.
 • Aile bireyler içinde mesane kanserine yakalanan kişilerin olması riski arttıran etmenler arasında.
 • Cytoxan adındaki kanser tedavisi için kullanılan ilaçlar
 • Pelvik bölgesinde kanser tedavisi için radyasyon tedavisi uygulanması
 • Yüksek yağ bulunan yiyeceklerin tüketilmesi
 • Cinsiyet faktörü. Erkeklerde daha fazla görülüyor.
 • Bazı diyabet ilaçları da bu kansere yol açıyor. Bir yıldan fazla kullanılması durumunda doktor kontrolünden geçirilmesi daha doğru olacaktır.

Bunların yanı sıra tatlandırıcıların da 10 yıldan fazla kullanılması bu kansere neden olan etmenlerden biri olduğu söyleniyor. Henüz tam olarak kanıtlanmasa da dikkat edilmesi gereken hususlar arasında. İlginizi Çekebilir. Melenom Olmayan Cilt Kanserinin Belirtileri Nelerdir

Mesane Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Mesane kanseri belirtisi oldukça açık. Bu nedenle teşhis edilmesi de son derece kolay.

 • Kanlı idrar en yaygın belirtileri arasında.
 • Cinsel ilişki esnasında acı duyma
 • Yüksek ateş ve bel ağrısı
 • Kemik ağrısı ve kemik hassasiyeti
 • İdrara sık çıkma ve idrar kaçırma
 • Pelvik bölgesinde görülen şiddetli ve aralıklı ağrılar
 • Fark edilecek derecede olan ve açıklanamayan kilo kaybı

Bu belirtilerin görülmesi durumunda hastaneye gitmenizde yarar var. Erken tanı her hastalıkta olduğu üzere mesane kanserinde de oldukça mühim.

Mesane Kanseri Tedavi Süreci

Hastalık, fiziksel muayene, röntgen, sistoskopi, biyopsi gibi yöntemler sonucunda tespit edilir. Mesane kanseri tedavisi için cerrahi müdahale gerekebilir. Ancak hastalığın evrelerine bağlı olarak da değişiklik gösterir.

Mesane Kanseri Evreleri: Birinci evrede kanser mesanenin iç zarından mesane duvarına sıçramış haldedir. İkinci evrede ise kanser mesane duvarını da kaplayan kaslara yayılmış durumda bulunur. Hastalığın üçüncü evresinde kanser mesaneyi kaplayan kas dokusunu aşar. Etrafında bulunan yağ tabakasına yayılır. Son evrede ise karın duvarına, kemiklere, lenf düğümlerine kadar yayılmıştır. Tedavi sürecinde evre, yaş ve kanser tipi büyük bir öneme sahip.

Cerrahi Müdahale: Mesane kanseri türünde cerrahi müdahale tedavi sürecinin ilk adımı. Uygulanacak olan kesin yöntem ise evrelere bağlı olarak değişecektir.

 • Lazerle tedavi erken evrelerde uygulanır. TURBT yöntemi ile yüksek enerjili lazer kullanılarak kanserli hücreler yakılır.
 • Kısmı sistektomi yönteminde ise kanserli hücrelerin bulunduğu kısım ameliyat ile çıkarılır. İlk aşamada idrar miktarı azalır daha sonra ise eski haline geri döner.
 • Radikaş sistektomi yönteminde ise mesane ve çevresindeki lenfler çıkarılıyor. Prostat alınması da bu yöntem ile yapılan tedavilerde gerçekleşir.

Biyolojik Terapi Yöntemi: İlacın idrar yolu üzerinden doğruca mesane içine uygulanması yöntemine denir. Bağışıklık sisteminin mesane kanseri ile savaşmasına yardımcı olur.

Kemoterapi: Kombinasyon halinde uygulanan ve kemoterapi ilacı içeren yöntemdir. Ameliyattan önce tümörü küçültmek adına ya da kanser hücrelerini öldürmek için uygulanır.

Radyoterapi: Kanser hücrelerini yok etmek için doğrudan kanserli bölgeye uygulanan yüksek enerjiye sahip kirişlerdir. Genellikle tümörü küçültmek için tercih edilir.

Mesane Kanserini Önlemek İçin Neler Yapılmalı?

Mesane kanseri riskini azaltmak adına birtakım önlemler alınabilir. Bol miktarda su içilmesi idrarda yer alan zehirli maddelerin dışarı atılmasında son derece etkilidir. Sigarayı bırakmak başlı başına kanser riskini azaltmak adına önemli bir adımdır. Bunun yanı sıra eğer kimyasallar ile ilgili bir işte çalışıyorsanız mümkün olduğunca güvenlik tedbiri almanızda yarar var. Bol miktarda sebze tüketimine önem vermeniz ve sağlıklı beslenmeniz de mesane kanserine yakalanma riskinizi oldukça düşürecektir. Risk grubunda olan kişilerin düzenli olarak doktor kontrolünden geçmesi ise erken tanı ve teşhis adına bir hayli önemli. İlginizi Çekebilir. Aşırı Heyacanı Yenmek İçin 5 kural 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.