saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Metabolizma Diyeti Nasıl Yapılır?

07.12.2018
67
Metabolizma Diyeti Nasıl Yapılır?

Metabolizma diyeti kilo vermeyle ilgili problemleri bulunanlar tarafından sürekli olarak karşılaşılan yeniden kilo alma durumunun önüne geçilmesi için tercih edilir. Kilonun verilmesi, her zaman için metabolizmanıza uygun şekilde diyet yapabilmeniz için öncelikle öğün sayısını olabildiğince yaymanız gerekecektir. Metabolizmanızın yavaş olması veya çok hızlı olması, besinlerin sindiriminden vücudun tekrar yemek yemeye ihtiyaç duymasına kadar tüm durumları doğrudan etkiler. Bazal metabolizmanın altında bezlenmek kilo vermeye başlamanızı sağlayacaktır.

Metabolizma Diyeti Nedir?

Günde bir öğün yiyorsanız üç, iki öğün yemek yiyorsanız ise dört ve üzerinde öğüne çıkarmanız gerekiyor. Ancak bu sayede zaman içerisinde sindirim sisteminizin de besinleri daha kolay yönetmenizi sağlayabilirsiniz. Metabolizma diyeti yapanlar tarafından verilecek olan kararlar, gün içerisinde yemek yenecek zaman dilimlerini aralıklarla çok sayıya ulaştırmak olacaktır. Şu durumlara uyduğunuz taktirde, kalorilerinizi de kendi yağ oranınıza ve kilonuza uygun şekilde belirlediğiniz taktirde kilo vermeye başlayacaksınız;  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. Lahana Diyeti Nasıl Yapılır?

Metabolizma Diyetinde Uzak Durulması Gerekenler

  • Sabah kahvaltısını saat 08:00 civarında yapmanız gerekiyor.
  • Ara öğün olarak, acıkmamak ve tokluğunuzu sürdürebilmek için saat 10:00’da sağlıklı besinler atıştırabilirsiniz.
  • Öğle yemeğini saat 12:00 ila 12:30 civarında yapmalısınız.
  • Öğle yemeğinden sonra yaklaşık 4 saat geçtikten sonra ise saat 16:00 civarında ara öğün yiyeceklerinizi tüketebilirsiniz.
  • Akşam yemeği ise saat 19:00’da belirlenmeli, 20:00’dan sonrasına kalmamasına dikkat edilmelidir.

Metabolizma Diyetinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Metabolizmanızı düzenlemek ve aynı anda diyetinizi başarılı bir şekilde sürdürmek için, bazal metabolizma hızından az kalori almak için uygun yöntemi kullanmalısınız. Bu sayede hızlı bir şekilde kendiniz en için en uygun olan yöntemi kullanabilir, metabolizmanızı hızlandırmak için aşırı yemekten kaçınabilirsiniz. Sürekli olarak spor yapmalı ve günde en az 45 dakika olacak şekilde vücudunuzun sporla hamlığının giderilmesini sağlamalısınız. Bazal metabolizmanın hesaplanması için aşağıdaki bilgilere uygun şekilde kendi hızınızı belirlemeniz gereklidir;

  • Erkeklerde = 66,5 + 13.75 x ağırlık – kilo gram + 5.03 x boy – cm – 6.75 x yaş –yıl
  • Kadınlarda = 655,1 + 9.56 x ağırlık – kg. + 1. 85 x boy – cm – 4.68 x yaş – yıl

Metabolizma için özel olarak yapılacak diyette Mate Çayı hazırlandığı taktirde, birkaç dakika içerisinde özel diyet kürüne ulaşılabilecektir. Ortalama bir aylık tüketimle birlikte bu yaprakların metabolizmayı düzenlemeye olan etkisi görülmeye başlanacaktır. Metabolizma hızlandırıcı soğuk tarif ve sıcak tarif, birbirinden farklı çaylar ile yapılabiliyor. Metabolizmaya göre diyet listesi oluşturulurken tam olarak çok yemekten kaçınmak fakat gerekli kaloriyi almak için uygun yiyecekler seçilmelidir.

Metabolizma Diyeti Ne Kadar Sürer?

Zayıflama çayları kullanabileceğiniz gibi, metabolizmanızı etkileyen maddelere bağlı olarak diyetinize şekil vermeniz de gerekebilir. Bu tarz durumlar karşısında, metabolizmanızı olumsuz etkileyen maddeleri vücudunuzdan uzak tutmanız çok önemli olacaktır.

Metabolizmanıza olan etkisi itibariyle kürlerin ve çayların kullanımını bir haftadan uzun sürdürdüğünüz taktirde, diyetinizde olumlu faktörler olacaktır. Bazal metabolizma hızına göre diyet yapmak isteyen bireylerin özellikle kafeinli içeceklerden uzak durması gereklidir. Alkol tüketiyorsanız ve bu durumu sürekli olarak tekrarlıyorsanız, metabolizma diyetiniz süresince alkolden olabildiğince uzaklaşmanız gerekecektir. Aksi taktirde istediğiniz etkiyi elde edememeye başlayacaksınız.

Metabolizma Diyetinde Uzak Durulması Gerekenler

Bazal metabolizma hızının artırılmasını sağlayacak şekilde diyet programının hazırlanması için her zaman çok sayıda öğün belirlemelisiniz. Günde iki öğün yemek yiyorsanız, bu öğünlerin en az birinde mutlaka çok fazla yemek yemeniz gerekecektir. Bir gün yapmasanız dahi, diğer gün mutlaka olması gerekenin üzerinde yemek yersiniz. Bazal metabolizma hızına göre günlük kalori almak için özellikle gerekli olan besinleri, kalori değerlerine de dikkat ederek çok fazla öğünde tüketmeye başlamalısınız. Bu sayede tam olarak ihtiyaç duyduğunuz kaloriyi, ortalamanın altında alarak da kilo vermeye başlayabilirsiniz. Gazlı içeceklerden, şekerlemelerden, alkolden, kahveden uzak durmanız son derece önemlidir.

Beklenmedik durumlar metabolizmanızı aniden etkiler ve gün içerisinde beklenmedik şekilde yüksek oranda besin vücuda girdiği taktirde, metabolizma da bunları doğru yönetememeye başlar. Bu durumun etkilerini kısa vadede olduğu gibi, uzun vadede de net olarak görürsünüz. Ara öğünlerde metabolizmanızı hızlandırmayı sağlayacak olan çayları tüketmeniz gerekiyor. Bu sayede kendiniz için en iyi olan karışımın hazırlanması için gerekli olan mate çayı, zencefilli içecekler hazırlanabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.