saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Metionin Diyeti Nasıl Yapılır?

14.12.2018
411
Metionin Diyeti Nasıl Yapılır?

Metionin diyet sayesinde daha sağlıklı beslenmek mümkün! Özellikle de hastalıklara şifa arıyorsanız muhakkak beslenme takviyesi yapmak durumundasınız. Öncelikle metionin nedir, ne işe yarar sorularına yanıt bulmak gerekiyor metionin proteinlerin yapı taşlarından olan amino asittir. Hem gıdalarda hem de vücut dokularında yer almaktadır. Proteinlerin içerisinde birbirinden farklı pek çok aminoasit bulunuyor. Bu aminoasitlerin de sülfüre ihtiyacı oluyor. Özellikle dokuların korunmasından DNA iyileştirmesine, hücrelerin çalışmasından beslenmesine kadar pek çok olayda sülfür önemli bir yere sahiptir. Hücre içerisindeki amino asitler incelendiğinde bir metionin içerisinde bir de sisteinde sülfür bulunmaktadır. Vücut kendi sülfürünü sisteinden alıyor. Ancak vücudun metionin içerisinden gelen sülfüre de ihtiyacı oluyor. Metionin ise gıda bünyesinde bulunuyor. Metionin fakir diyeti sayesinde gıdalardan metionin alımı sağlanabilir.

Metionin Nedir, Ne İşe Yarar?

Metionin vücut için oldukça önemlidir çünkü proteinler kullanıldıktan sonra yok olur ve yenisi gerekir. Metionin ise yeniden protein oluşumunda büyük bir rol oynamaktadır. Metionin bazı gıdaların içerisinde yüksek miktarda bulunmaktadır. Özellikle yumurtada oldukça yüksek miktarda yer almaktadır. Balık ve etlerin içerisinde de yine yüksek miktarda bulunmaktadır. Metionin diyeti yapanlar yüksek protein tüketen insanlardır. O nedenle de metioninin alınması şarttır. Bu sayede kaybedilen proteinler yenileri ile yer değiştirebilir. Bakıldığında bir yumurta akında %8 sülfür bulunmaktadır. Tavukta bulunan sülfür oranı ise %5’tir.

Metionin Miktarları ve Etkileri

Bazı kişiler yüksek proteinli diyetler yaparak sağlıklı yaşamaya çalışıyor. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki yüksek protein diyeti yapanlarda metionin etkisi 6,8 gram olurken bu durum vejeteryanlarda 3,00 gramdır. Veganlar ise 2,3 gram alım yapıyor.

Metionin vücutta eksik kalırsa problem çıkaracağı gibi yüksek olması da problemli bir durumdur. Vücutta belirli bir sülfür bulunmalıdır. Bunun azı ya da fazlası alındığında vücut dengesinde önemli bozulmalar söz konusu olacaktır. O nedenle tüketimi her an kontrol altında olmalıdır.

Metionin Neden Önemli?

Herkes sağlıklı uzun bir yaşam hayal eder. Metionin sonuçlarına bakıldığında genç görünmenin en önemli iksiri düşük vejeteryan tipi beslenmedir. Daha az metionin alan kişilerin yaşam süresinin arttığı görülmüştür. Özellikle de daha az hayvansal besin tüketen kişilerde yaşlanmanın %35’e kadar azaldığı belirlenmiştir. Metionin kısıtlı diyet listesi sayesinde çok daha genç görünmek, yaşlanmaya meydan okumak mümkün olacaktır.

Eğer ki sürekli olarak hayvansal protein içeren besinler yeniliyorsa o zaman metionin alımı da oldukça fazla olacaktır. Bu nedenle kısıtlama yapma ve yaşlanmayı yavaşlatma hakkınız vardır. Sağlıklı bir şekilde yaşamak istiyorsanız kilogram başına 10 gram metionin tüketmeniz yeterli olacaktır.

Metionin Tüketimi ve Besin Değerleri

80 kg olan bir kişinin kısıtlı diyet yaptığında alması gereken metionin gramı 800 gramdır. Metioninin fazlası zarar olduğu için kısıtlama getirmek gerekiyor. Aynı zamanda metioninde kısıtlamaya gidildiğinde yapılan deneyler sonucu yaşlanmanın daha yavaş olduğu da görülüyor. Metionin diyeti neden yapılır sorusunun yanıtı yaşlanmayı önlemek içindir. Öncelikle unutulmaması gereken en önemli konu makarnada ve sebzelerde de metionin ile karşılaşacağınızdır. Ama sebze ve meyvede karşınıza çıkan miktar ile hayvansal ürünlerdeki miktar aynı değildir. O nedenle sıklıkla sebze ve meyve tüketimi gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda bal, pekmez, zeytin de bolca tüketebileceğiniz ürünler arasındadır.

  • 1 çay bardağı yağsız yoğurtta 890 gram,
  • Ton balığında 860 gram,
  • Tavuk ya da hindide 800 gram,
  • Somonda 630 gram,
  • Beyaz peynirde 710 gram,
  • Yumurtada 379 gram metionin etkisi vardır.

Metionin Diyeti Nasıl Yapılır?

Metionin diyeti yapmak istiyorsanız, metionini kısmak istiyorsanız hayvansal proteinlerden uzak durmanız gerekiyor. Gün içerisinde daha çok meyve ve sebze tüketmelisiniz. Ancak enginar gibi, barbunya ve yeşil mercimek gibi protein oranı yüksek olan sebzelerden ve bakliyattan uzak durmanız gerekiyor. Metionin hangi besinlerde bulunur, gramı yüksek midir sorusuna yukarıda yanıt vermiştik. En yüksek oran yağsız yoğurtta bulunmaktadır. Öncelikle metionin kısıtlaması yapmak istiyor ama yine de yoğurt tüketmeyi hedefliyorsanız miktar azaltabilirsiniz. Yoğurdu yine yiyin ama bu sefer 1 çay bardağı değil, yarım çay bardağı tüketim yapın. Bu sayede metionin diyetini bir hayat felsefesi haline getirebilir, uzun yıllar yaşlanmaya meydan okuyabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.