saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Meyan Kökü Nedir? Meyan Kökü Faydaları Nelerdir?

20.02.2019
105

Meyan kökü nedir, nasıl kullanılır, nelere iyi gelir, hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır, meyan kökünün faydaları veya zararları nelerdir, nasıl hazırlanır?

Meyan Kökü Nedir? Meyan Kökü Faydaları Nelerdir?

Meyan kökü; baklagillerden olan yaban bir bitkidir. Boyu 200 santim bulabilen bu bitki oldukça uzun seneler yaşar ve yaprakları kanat şeklinde olmaktadır. Meyan bitkinin meyveler esmer, kırmızı renkte olmaktadır. Fasulye kapsülüne benzeyen bir şekle sahiptir. Kökleri ise ana kök ve sürgün yan köklerden oluşmaktadır. Kökleri sayesinde bitki büyür ve oldukça geniş bir alana yayılır. Türkiye’de de çokça meyan kökü yerleştirilmektedir. Ilıman iklimlerde yetiştirilmektedir. İlaç sektöründe yıllardır kullanılan meyan kökü insan sağlığı için de oldukça faydalıdır. Şerbet olarak tüketilen bu kök; özellikle de yurt dışında ilaç sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır. Meyan bitkisi; akarsu kenarlarında özellikle yetişen bir bitkidir. Yaz aylarında toplanan bu bitki, tüm yıl boyunca farklı şekillerde tüketilebilir.

Meyan kökü genel olarak tüm dünya genelinde şekerleme ve tatlandırma özellikleri sebebiyle kullanılmaktadır. Meyan kökü bitkisinin tatlandırıcı kullanım amacı dışında tıbbi özellikleri sebebiyle de yaygın olarak kullanılmaktadır. Özellikle yatıştırıcı etkisi ile beraber boğaz ağrılarını hafifletici özelliği vardır. Öksürük ve mide ekşimesine iyi gelir. Meyan kökü ile elde edilen karışımlar hazımsızlığa karşı bire birdir. Astım ataklarını önleme ve hafifletme özelliği de olan meyan kökü, aft yani ağız içi yaralarına oldukça iyi gelir. Meyan kökü içerisinde mevcut olan besin değerleri ve bileşen grupları sayesinde tadının güzel olmasının yanı sıra birçok hastalığa karşı da koruyucu özelliği bulunmaktadır. Antiviral etkisinin yanı sıra ülser tedavilerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Meyan Kökünün Faydaları Nelerdir?

Meyan kökünün faydaları oldukça fazladır. İçeriğinde bulunan kumarin sayesinde vücuttaki enfeksiyonların kısa sürede kurumasını sağlar. Bunun yanı sıra faydaları ise:

 • Ses kısıklığına iyi gelir ve balgam söktürücü özelliği vardır.
 • Kuru öksürüklerin kesilmesini sağlar.
 • Grip ya da soğuk algınlığı gibi enfeksiyonlar kaynaklı meydana gelen ateş yükselmesini düşürür.
 • Kemik ve eklem ağrılarını hafifletir. Özellikle büyüme çağında olan kişiler için bu ağrıların hafifletilmesi sağlanır.
 • Ağız içi yaralarının daha hızlı iyileşmesini sağlar. Meyan kökü ile kaynatılmış su ile yapılan gargaraların ağız içi yaralarını daha kolay iyileştirdiği bilinmektedir.
 • Meyan kökü özellikle idrar yolları enfeksiyonları için oldukça faydalıdır.
 • Mide asidini düzenlemeye destek olur.
 • Bağırsak parazitlerinin vücuttan atılmasını sağlar.
 • Özellikle ciltteki deformasyon bölgelerinin temizlenmesine destek olur. Sivilce izi ya da aknelerin hafiflemesini sağlar.
 • Sedef hastalığının tedavisinde kullanılır.
 • Kabızlık sorunlarına karşı sindirim ve boşaltım sistemini düzenler.
 • Antioksidan özelliği bulunmaktadır. Bu sayede de karaciğerde bulunan toksinlerin temizlenmesini sağlar.

Meyan Kökü Nasıl Kullanılır?

Meyan kökü çayı hazırlamak için yaklaşık olarak 4 bardak sıcak su içine 4 tatlı kaşığı meyan kökü koyulmalıdır. Ardından on dakika boyunca bu karışım kaynatılmalıdır. Bu karışım gün içerisinde tüketilebilir.

Meyan Kökü Şerbeti Nedir?

Meyan kökü şerbeti meyan kökünün en fazla kullanılan halidir. Meyan kökü; özellikle adının sıkça duyulduğu ancak tam olarak bilinmeyen bitkilerden biridir. Her yörede meyan kökü bulunsa da farklı isimlerle anıldığı için meyan kökü hakkında bilgi sahibi olma oranları düşmektedir. Kök kısımları kullanılarak çayının yapılabildiği meyan kökü; şerbeti yapılarak da içilebilir. Halk arasında tatlı kök olarak da adlandırılmaktadır.

Meyan Kökü Şerbeti Faydaları Nelerdir?

Meyan kökü şerbeti faydaları saymakla bitmez. Özellikle meme kanserine karşı koruma sağlayan bu şifalı bitki; polikistik over sendromuna karşı da etkilidir. Bunun yanı sıra;

 • Dinlenmekle geçmeyen kronik yorgunlukların tedavisi için meyan kökü kullanılmalıdır.
 • Tüberküloz ve baş dönmesi gibi sorunlara karşı en etkili yöntemlerden biridir.
 • Balgam söktürücü etkisi vardır.
 • Gastrit ve ülser için de etkilidir.

Meyan Kökünün Yararları Nelerdir?

Meyan kökünün yararları oldukça fazladır. Özellikle sağlık uzmanları tarafından düzenli olarak tüketilmesi önerilen meyan kökü; ses kısıklığına ve balgam sorunlarına iyi gelmektedir. Bunun dışında faydaları ve yararları ise:

 • Meyan kökü doğal olarak ateş düşürücü etkiye sahiptir. Ateş sebebiyle meydana gelen hasarları onarmaya destek olur.
 • İdrar söktürücü etkisi vardır. Bundan dolayı özellikle idrar yolları enfeksiyonlarına karşı oldukça faydalıdır.
 • Mide ülseri, gastrit gibi sorunlar için de oldukça faydalıdır.
 • Kabızlık gibi sorunların hafiflemesini sağlar.
 • Özellikle adet döneminden önce yaşanan krampların hafiflemesine destek olur.
 • Meyan kökü özellikle siroz gibi karaciğer hastalıklarına karşı da oldukça etkilidir.
 • Cilt için özellikle sivilce ve akne gibi problemlerin hafiflemesini sağlar.

Meyan Kökü Ağız İçi Yaralarına İyi Gelir mi?

Meyan kökü ağız içi yaralarının hafiflemesini ve yeniden oluşmasını engelleyen bir bitkidir. Meyan kökünün kaynatıldığı su ile ağızda her gün gargara yapmak, yaraların oluşumunu engeller. Tansiyonun da düzelmesini sağlayan meyan kökü;  addison hastalığın tedavisine yaygın olarak kullanılır. Meyan kökü böbrek üstü bezi hastalıklarına karşı da bire birdir. Hormonal dengesizlikler için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Meyan Kökü Soğuk Algınlığına İyi Gelir mi?

Meyan kökü soğuk algınlığı için en fazla kullanılan bitkilerden biridir. Özellikle grip, nezle, bronşit ve balgam gibi can sıkıcı problemlerde iyileşme sağlar. Kış mevsiminde daha sık yaşanan ses kısıklıklarını düzeltmek için kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra dalak, böbrek ve karaciğeri koruduğu için yaygın şekilde tercih edilmektedir. Vücudun toksinlerden korunmasına da destek olan meyan kökü, gut hastalığına karşı oldukça faydalıdır.

Meyan Kökü Çıban Tedavisinde Kullanılır mı?

Meyan kökü çıban tedavisinde en sık kullanılan bitkilerden biridir. Ferahlatıcı ve rahatlatıcı özelliği ile vücuttaki yaraların iyileşmesini sağlar. Sindirim sistemini rahatlaması ile hazımsızlığı engeller. Mesane taşlarının dökülmesine de destek olur. Özellikle ağızda çıkan çıban ya da yaraların tedavisinde kısa sürede etki eder. Egzama gibi sorunlarda jel halinde kullanılabilir ve rahatlama sağlar. Adet dönemi ya da menopoz için de oldukça etkilidir.

Meyan Kökü Çayı Nasıl Yapılır?

Meyan kökü çayı yapmak için 3 bardak su ve 3 tatlı kaşığı meyan kökü yeterlidir. Bu karışım yirmi dakika kadar kaynatıldıktan sonra demlemeye bırakılır ve ılımasının ardından tüketilir. Yemeklerden sonra ya da aç karnına meyan kökü çayı tüketilebilir. Özellikle akşam yemeklerinden sonra tüketildiğinde mideyi rahatlatan etkisi sebebiyle hazımsızlığı da engeller.

Meyan Kökünün Zararları Nelerdir? Yan Etkileri Var mıdır?

Meyan kökünün yanlış ya da aşırı tüketilmesi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Özellikle fazla tüketimi eklemlerde ve yüzde ödem oluşmasına yol açabilir. Yüksek tansiyon hastalarının makul oranlarda tüketmesi gerekmektedir, aksi halde tansiyonun düşmesine yol açabilir. Fazla tüketildiği durumlarda vücutta potasyum kaybı meydana gelebilir.

 • Bitkinin fazla tüketilmesi oldukça zararlıdır. Aşırı tüketilmesi durumunda:
 • Vücutta sıvı birikimine yol açabilir. Bundan dolayı da böbrek sorunları meydana gelebilir.
 • Hamilelik döneminde kullanılması önerilmemektedir.
 • Emziren kadınların kullanmaması önerilir.
 • Çocukların meyan kökü tüketmemesi önerilmektedir. Çocuklarda tüketilen meyan kökü baş ağrılarına yol açabilir.
 • Kansızlık yani anemi sorunları olan kişilerin meyan kökü tüketmemesi önerilmektedir. Özellikle yüksek tansiyon hastaları için önerilmeyen bir bitkidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.