saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

26.02.2019
23

Mide bulantısı belirtileri nelerdir, mide bulantısı neden olur, bulantıya ne iyi gelir, hangi durumda doktora başvurulmalıdır? alkol mide bulantısı yapar mı? pirinç suyu mide bulantısına iyi gelir mi?

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Mide bulantısına iyi gelen şeyler arasında zencefil çayı gösterilebilmektedir. Taze zencefilden yapılan bu çay mide bulantısını azaltabilmektedir. Zencefil mideyi rahatlatırken oluşan bulantıları da önleyecektir. Ayrıca bazı uzmanlar zencefil çayı içmek yerine zencefili koklamanın da midesi bulanan kişilere iyi geleceğini vurgulamaktadır.

Mide bulantısını önlemek amacıyla herhangi bir şey yenilip içilmeden önce bu bulantının nedeni de araştırılmalıdır. Farklı nedenlerden dolayı olabilen mide bulantıları için bazı durumlarda doktora başvurmak gerekebilmektedir. Fakat bazı zamanlar bu mide bulantıların nedeni çok ciddi şeyler olmamaktadır. Bu gibi durumlarda evde hazırlanan kolay şeyler ile bu bulantı bastırılabilmektedir.

Mide Bulantısının Nedenler?

Mide bulantısının çok farklı nedenleri olabilmektedir. Bulantılara bazı zamanlarda ufak tefek şeyler neden olabilirken bazı durumlarda da bir hastalığın belirtisi olarak mide bulantısı yaşanabilmektedir. Mide hastalıkları bulantıların en büyük nedenlerinden bir tanesidir. Midedeki enfeksiyonlar ya da gastrit gibi rahatsızlıklar mide bulantısına da yol açabilmektedir.

Bu tarz hastalıkların yanı sıra alkol tüketimi de kusmalara ve bulantılara neden olmaktadır. Fazla alkol almış bir kişinin midesinin bulanması oldukça normaldir. Özellikle en çok çocuklarda görülen mide bulantısı nedeni ise araç tutmalarıdır. Yolların bozuk olması ve aracın fazlaca sarsılması mide bulantısını tetikleyebilmektedir.

Günümüzde neredeyse her hastalığın altında yatan nedenlerden bir tanesi strestir. Stres pek çok rahatsızlığa yol açabildiği gibi mide bulantısına da neden olabilmektedir. Yani stres psikolojik mide bulantısı nedenleri arasındadır. Bundan dolayı aşırı stresten uzak durmaya çalışılmalıdır.

Mide Bulantısının Hangi Durumlarında Doktora Başvurulmalıdır?

Bazı mide bulantılarının nedeni oldukça basit şeyler olabilmektedir. Örneğin araçtan kaynaklı mide bulantıları dinlenme ile geçebilen şeylerdir. Fakat bazı durumlarda doktora gitmek şart olabilmektedir. Hangi durumlarda da doktora gidilmesi gerektiği de mide bulantısının yanında oluşan diğer rahatsızlıklardır. Örneğin mide bulantısının yanı sıra kişi şiddetli ishal de yaşıyorsa hekime görünmesi gereklidir.

Bide bulantısının yanı sıra baygınlık yaşanmışsa ya da aşırı karın ağrısı ve kramp, bulanık görme, yüksek ateş gibi belirtiler de var ise bu durumda da hastaneye gidilmelidir. Böylesi belirtiler farklı rahatsızlıklardan kaynaklanıyor olabilmektedir. Bundan dolayı uzmana görünmek kişi adına daha sağlıklı olacaktır.

Mide Bulantısına Anne İlacı

Mide bulantısı aşırı stres, mideyi üşütme gibi farklı nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Bu rahatsızlığın giderilebilmesi için en etkili çözümlerden bir tanesi nane limondur. Nane ve limon ile hazırlanan çay annelerin de çocuklarının mide bulantılarını geçirebilmek için en çok hazırladıkları şeylerden bir tanesidir.

Bu çayı hazırlayabilmek için öncelikle bir cezveye 2 tatlı kaşığı kadar nane konmalıdır. Sonrasında isteğe bağlı olarak 1 limonun suyu sıkılır ya da limon küçük parçalara ayrılarak cezvenin içine konur. Son olarak da 1 buçuk su bardağı su eklenip bu şekilde su kaynayana kadar pişirilir. Kaynamasının ardından bir süzgeç yardımıyla naneleri süzülür ve içmeye hazır hale getirilir.

Mide Bulantılarını Pirinç Suyu İle Dindirmek

Mide bulantılarının yaşanması durumunda ve kusmaların ardından pirinç lapasının yenilmesi önerilmektedir. Kusan kişilerin hem besin ihtiyacı olmaktadır hem de bu kişiler ağır şeyler yememelidir. Mide bulantısını da bastıran pirinç lapası bundan dolayı kusan kişilere tavsiye edilmektedir.

Bunun yanı sıra bazı uzmanlar pirinç suyunun da mide bulantısını ve kusmayı geçireceğini belirtmektedir. Pirinç suyu içinde B vitamini, çinko, magnezyum, potasyum gibi mineralleri barındırmaktadır. Bunlardan dolayı da kusma istediğini bastırması açısından mide bulantısına ne iyi gelir evde çözüm arasında oldukça etkilidir.

Mide Bulantısı İçin Yoğurtlu Kür Tarifi

Farklı bitki uzmanları mide bulantısı gibi rahatsızlıklar için doğal tarifler önermektedir. Birçok şeyin tedavisi de doğada bulunmaktadır. Bundan dolayı kimyasal ilaçlar kullanılmadan önce doğal yollar denenmelidir. Bu yöntemler ile sağlık sorununa çözüm bulunamadığı durumlarda ilaçlara başvurulmalıdır.

Mide bulantısı için doğal çözüm önerileri sunan kişilerden bir tanesi de Dr. Feridun Kunak’tır. Kunak bu rahatsızlık için yoğurtlu kür tarifi vermektedir. Bunun için gerekli olan malzemeler şunlardır:

  • 3 yemek kaşığı yoğurt,
  • 2 yemek kaşığı kepek,
  • 1 çay kaşığı tuz.

Tüm malzemelerin karıştırılmasının ardından yenmesi mide bulantısını bastırmaktadır. Bu besin rahatlıkla tüketilebilmektedir.

Alkol Sonrası Oluşan Mide Bulantısı İçin Yapılması Gerekenler

Fazla alkol tüketimi mideyi rahatsız edebilmekte ve bulantılara neden olabilmektedir. Özellikle alkol tüketiminden sonraki gün ortaya çıkan mide bulantıları kişileri oldukça rahatsız edebilmektedir. Bu durumda da insanların aklına en çok alkol sonrası mide bulantısı için ne yapılmalı sorusu gelmektedir. Bu soruya verilecek farklı yanıtlar bulunmaktadır.

Bu sorun için en çok tavsiye edilen şeylerden bir tanesi soda ayrandır. İki içeceğin karşımı ile hazırlanan bu içecek alkol sonrası mide bulantısına iyi gelmektedir. Bir diğer önerilen şey ise turşu suyudur. Turşu suyu vücuttaki su miktarını dengelerken mide kramplarını da önlemektedir.

Elma Sirkesi İle Kusmayı Önlemek

Bir kişi mide bulantısının yanı sıra kusma da yaşıyorsa bu durumda elma sirkesi tavsiye edilebilmektedir. Fakat bunu tavsiye eden uzmanlar elma sirkesinin içilmesini değil gargara olarak kullanılmasını önermektedir. 1 yemek kaşığı elma sirkesi ile bir su bardağı su ile hazırlanan karışım ile gargara yapılmalıdır. Bu gargara ağzı ve nefesi tazeleyerek kusma istediğinin de önüne geçecektir.

Mide Bulantısını Bastırmak İçin Sarı Leblebi

Sarı leblebi üzerine çok düşünülen bir yemiş değildir fakat sağlık açısından birçok yararı bulunmaktadır. İçerisinde antioksidanlar içeren sarı leblebi kişileri hastalıklara karşı korumaktadır. Ayrıca diyabet gibi rahatsızlığı olan kişilere de sarı leblebi tavsiye edilmektedir.

Bu leblebinin içerisindeki lif miktarı da fazladır. Bundan dolayı sindirim sisteminin düzenli çalışmasına da yardımcı olmakta ve kilo vermek için de tavsiye edilmektedir. Sarı leblebinin ayrıca kalp rahatsızlığını ve kanseri önleme gibi yararları olduğu da uzmanlar tarafından dile getirilmektedir. Sarı leblebi mide bulantısının geçirilmesi için de tavsiye edilmektedir. Mide asidini dengelemeye yardımcı olan sarı leblebinin yenmesi Feridun Kunak’ın da mide bulantısını ne geçirir sorusuna verdiği yanıtlardan birisidir.

Mide Bulantısına Hangi Bitki Çayları İyi Gelir?

Bulantıları dindirmek için zencefil çayı sıklıkla tavsiye edilmektedir. Fakat bunun dışında mide bulantısına iyi gelebilecek pek çok çay bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi ıhlamur çayıdır. Bu çay birçok farklı rahatsızlığa iyi gelmekte ve bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Ihlamur çayının hazırlamak için de bir tutam ıhlamurun üzerine su eklenmesi ve 5 dakika kadar böyle dinlendirilmesi gereklidir. Sonrasında içime hazır olmaktadır.

Tavsiye edilen çaylardan bir diğeri ise papatya çayıdır. Bu çayın yapımı da oldukça basittir. 1 tatlı kaşığı papatya su ile beraber kaynatılmalı ve sonrasında süzülerek içilmelidir. Pek bir zararı bulunmayan bu çay günde 2-3 bardak tüketilebilmektedir. Adaçayı da yine aynı şekilde bulantının dindirilebilmesi için önerilmektedir.

Arabanın Neden Olduğu Mide Bulantısına Ne Yapılmalıdır?

Mide bulantısı nedenlerinden bir tanesi arabanın tutmasıdır. Bu durum yolculuğu zehir edebilmektedir. Bundan dolayı mide bulantısının geçirilmesi için önlemler alınması oldukça önemlidir. Araçlarda midesi bulanan kişiler arabada yoldayken kitap okumamalı ve cep telefonlarıyla fazla ilgilenmemelidir. Bunlar mide bulantısını tetikleyen şeylerdir. Araba seyir halindeyken kafanın aşağıya eğilmesi de bulantıya yol açabilmektedir.

Araçların neden olduğu mide bulantısını geçirebilmenin en iyi yollarından bir tanesi temiz havadır. Ayrıca yudum yudum içilecek su da bulantıyı dindirmede yardımcı olacaktır. Bunların yanı sıra kolonyalı mendiller ve naneli şekerler de önerilmektedir. Yaydıkları ferah koku kişilerin mide bulantılarını geçirebilmektedir.

Mide Bulantısına İyi Gelen Meyveler

Limon mide bulantısına oldukça etkili çözümlerden bir tanedir. Özellikle nane limon birçok kişinin bulantı için tavsiye ettiği içeceklerdendir. Bunun dışında muz da bulantıyı dindirme konusunda etkilidir. Özellikle mide bulantısının yanı sıra ishal gibi rahatsızlığı da bulunan kişilerin muz yemeleri önerilmektedir. Muz hem mide hem de bağırsaklarda oluşan krampların önüne geçmekte önemli bir besindir.

Karpuz da bulantıyı geçirmek için önerilen meyvelerdendir. Özellikle kusan ve su kaybı yaşayan kişiler vücudun kaybettiği bu suyu telafi etmek için karpuz tüketebilmektedir. Bunun dışında mide bulantısına ne iyi gelir elma da tavsiye edilmektedir. Elma ya da elma suyu pek çok uzman tarafından bulantının dindirilmesi için tavsiye edilen meyvelerden bir tanesidir. Birkaç dilim yenilen elma mideyi rahatlatarak bulantının da geçmesini sağlayacaktır.

Mide Bulantısını Geçirecek Yöntem Olarak Kekik

Antiseptik ve antibiyotik özelliklerini barındıran kekik birçok sağlık sorununa çözüm olabilmektedir. Özellikle öksürük, bronşit, soğuk algınlığı, boğaz ağrıları gibi hastalıklara kekik en etkili ilaçlardan bir tanesidir. Ayrıca demir, kalsiyum ve magnezyuma sahip olan kekik pek çok hastalık için uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Kekiğin iyi geldiği konulardan bir tanesi de mide bulantılarıdır. Ünlü bir kimyager olan İbrahim Saraçoğlu’nun da bulantı için tavsiye ettiği şeylerden bir tanesi kekiktir. Saraçoğlu bir tatlı kaşığı kurutulmuş kekiğin ağza alınarak su ile yutulmasını tavsiye yetmektedir. Çiğnemeden yutulan kekik mide bulantısının bastırılması adına oldukça etkilidir.

Hamilelikte Mide Bulantısının Geçirilmesi İçin Yapılması Gerekenler

Hamile kadınları en çok rahatsız eden konulardan bir tanesi bulantıdır. Özellikle gebeliğin başlangıcında oluşan mide bulantıları yaşamı oldukça olumsuz etkileyebilmektedir. Bundan dolayı hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir sorusunun cevabı büyük önem arz etmektedir. Bu tarz mide bulantılarına da yine zencefil tavsiye edilmektedir. İbrahim Saraçoğlu 2-3 tane kurutulmuş zencefilin su ile 7-8 dakika kaynatılmasını ve mide bulantısı yaşandığı zaman bundan bir iki yudum içilmesini önermektedir. Bu yöntem hamilelikte yaşanan mide bulantıları için oldukça etki olmaktadır.

Kuruyemişler İle Mide Bulantısını Geçirme

Mide bulantısının nedenine bağlı olarak önerilen yiyecek ve içecekler de farklı olabilmektedir. Örneğin alkolün yarattığı mide bulantısına soda limon tavsiye edilirken araçtan kaynaklanan mide bulantılarına kolonya koklanması önerilmektedir. Fakat genel itibariyle mide bulantılarının nedenleri arasında protein eksikliği bulunmaktadır. Midesi bulanan kişiler de bu eksikliği gidermek için ağır proteinli şeyleri tüketememektedir.

Kuruyemişlerden fındık, fıstık veya bademin 1 avuç tüketilmesi protein eksikliğinin giderilmesine yardımcı olacaktır. Bundan dolayı mide bulantısı yaşayan kişilere genellikle kuruyemiş tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Mide Gazını Geçirmek İçin Ne Yapılmalıdır?

Midede oluşan gazlar da bulantılara neden olabilmektedir. Bundan dolayı mide gazının geçirilmesi de önemli bir konudur. Midede oluşan bu gazın geçirilebilmesi için de farklı şeyler önerilmektedir. Örneğin sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlayan anason midedeki gazın da geçmesine yardımcı olmaktadır. Mideyi rahatlatan en önemli şeylerden bir tanesi de papatyadır. Papatya çayı hem mide bulantılarını hem de mide de oluşan gazları geçirmektedir. Bunlar dışında rezene tohumu, tarçın, nane gibi şeyler de mide gazının önlenebilmesi için tavsiye edilen şeylerdendir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.