saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Mide Kanserinin Sebepleri, Belirtileri Ve Tedavi Süreci

30.09.2018
132
Mide Kanserinin Sebepleri, Belirtileri Ve Tedavi Süreci

Mide Kanserinin Sebepleri, Belirtileri Ve Tedavi Süreci

Mide kanseri, kanser türleri arasında en yaygın olarak görülen 4.kanser türü olarak bilinmektedir. Midenin herhangi bir bölgesinde ortaya çıkabilen bu kanser türü, erken müdahale edilmediği zamanlarda lenf bezleri, karaciğer ve akciğer gibi organlara da hızlı bir şekilde yayılabilmektedir. Mide kanseri genellikle mide mukozasında görülen kötü huylu tümörlerin neden olduğu bir kanser türüdür. Genellikle erkeklerde kadınlara göre daha sık görüldüğü bilinmektedir. Ancak son yıllarda yeni teknolojilerin gelişmesi ve hastaların daha bilinçli bir hale gelmesi ile erken teşhiste bazı yenilikler meydana gelmiştir. Böylece hem hastalığın teşhis edilmesi hem de tedavisi çok daha kolay bir hale gelmiştir. Eskiden yılda 800 bin kişinin ölümüne neden olan bu hastalıktaki ölüm oranı yeni tedaviler sayesinde daha da düşmüştür.

Mide Kanserinin Sebepleri Nelerdir?

Her kanser türünde olduğu gibi mide kanserine neden olan bazı durumlar vardır ve bunlara dikkat edildiği sürece hastalığa yakalanma riski azalmaktadır. Mide kanseri nedenlerine baktığımızda ilk olarak ailesinde daha önce bu rahatsızlık olan ya da herhangi bir kanser türünü daha önce geçiren kişilerde daha sık görüldüğünü söyleyebiliriz. Bu nedenle ailesinde bu hastalığın görüldüğü kişilerin erken teşhis açısından periyodik olarak kontrole gitmesi çok faydalı olmaktadır. Mide kanseri vakalarının %10’luk kısmı bu şekilde genetik durumlardan kaynaklanmaktadır.

Mide, beslenmenin yönetildiği organlardan bir tanesi olduğu için mide kanserinin nedenleri arasında beslenme alışkanlıkları da yer almaktadır. Mangalda pişmiş et ve türevlerini tüketen, çok fazla tuz kullanan ve işlenmiş gıdaları tercih eden kişilerde mide kanseri daha yaygın olarak görülmektedir. Bu nedenle organik ve taze besinlerle beslenmek mide kanserini önlemek açısından çok faydalı olmaktadır. Doktorlar genellikle Akdeniz tarzı beslenmenin mide kanseri başta olmak üzere tüm kanser türlerinden korunmak için çok faydalı olduğunu söylemektedir. Çünkü bu tarz beslenme, enfeksiyonlara karşı vücudun bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamaktadır.

Mide kanseri, H. Plori enfeksiyonu olarak bilinen bir enfeksiyon nedeniyle de sıkça görülmektedir. Hatta günümüzdeki mide kanseri vakalarının %60’tan fazlasında bu enfeksiyon ile karşılaşılmaktadır.

Son olarak sağlığımızın en büyük düşmanı olarak bilinen sigara ve alkol kullanımı da mide kanserine neden olabilmektedir. Sigara ve alkolden mümkün olduğu kadar uzak durmak hatta her ikisini de bırakmak, mide kanserine karşı alınan önlemlerin başında gelmektedir. İlginizi Çekebilir. Mesane Kanserinin Belirtileri

Mide Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Erken teşhis hayat kurtarır mantığı ile mide kanserinin belirtilerini bilmek çok önemlidir. Fakat mide kanseri özellikle hastalığın ilk evrelerinde ne yazık ki herhangi bir belirti göstermemektedir. Mide kanseri vakalarında genel olarak hastalık 2.evreden itibaren belirti göstermektedir. Bu nedenle de düzenli olarak kontrol yaptırmak çok önemlidir.

Mide kanserinin yaygın belirtilerine baktığımızda ise ilk olarak hazımsızlık ve şişkinlik gelmektedir. Hastalar ilk başlarda bu sorunları çok fazla önemsemezler. Fakat prebiyotik gibi pek çok besin alındığı halde hazımsızlık ve şişkinlik sorunlarının önüne geçilemiyorsa mutlaka doktora gidip kontrol yaptırmak gerekmektedir. Mide kanseri ilerlediği zaman ete karşı isteksizlik, karın ağrısı, bulantı, kusma, kilo kaybı gibi belirtiler görülmektedir. Eğer bu belirtileri daha önce görmüyorsanız ve özellikle de 40 yaşı geçtiyseniz doktora gitmeniz bu evrede çok önemli olmaktadır.

Mide kanserinin diğer belirtileri ise şu şekildedir:

  • Asidite ve geğirme
  • Doluluk hissi
  • Mide kanaması
  • Yorgunluk
  • Kan pıhtıları (özellikle bacaklarda görülen şişliklerle birlikte)
  • Nefes darlığı
  • Yutma güçlüğü

Hastalığın ileriki evlerinde hala teşhis konmadıysa da dışkıda kan ve yoğun kilo kaybı gibi belirtiler görülebilmektedir.

Mide Kanseri Tanısı ve Tedavisi

Eğer yukarıda söz ettiğimiz belirtilerden bazılarını gözlemliyorsanız mutlaka doktora görünerek mide kanseri tanısı için gerekli olan testlerin yapılmasını sağlamalısınız. İlk olarak kan sayımı gibi testler yapılsa da hastalığın kesin teşhisi için endoskopi yapılması çok önemlidir. Endoskopi ışıklı kamera ile mide içerisine bakılması ile yapılan bir test olarak bilinmektedir. Bu test sonucunda midede bulunan kanserli hücreler yani tümör tespit edilebilir. Eğer bu şekilde anormal bir durum varsa doktor tarafından biyopsi yapılır ve tümörün iyi huylu ya da kötü huylu olup olmadığına bakılır. Endoskopi haricinde mide kanseri tanısı için bilgisayarlı tomografi ya da kontrastlı grafiler de etkili olmaktadır.

Teşhis konduktan sonra mide kanseri tedavisi için genellikle cerrahi müdahale yöntemi ile tümör alınır. Ancak tümör çok büyükse kemoterapi ve radyoterapi gibi yöntemler kullanılmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.