saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir, Neden Olur Nasıl Geçer?

04.02.2019
255

Mide şişkinliği neden olur , nasıl tedavi eilir, evde tedavi yöntemleri var mıdır , nelerdir? Mide şişkinliği için hangi durumda doktora başvurulmalı, mide şişkinliği farklı hastalıkların habercisi olabilir mi?

Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir, Neden Olur Nasıl Geçer?

Özellikle mide problemlerinden yakınan birçok insanın merak ettiği konuların başında mide şişkinliğinin sebepleri ve tedavisi geliyor. Mide şişkinliğinin esas olarak sebeplerini iki ana gruba ayırmak lazım. Bu nedenlerden bazıları kolay önlem ve tedavilerle çözülebilirken bazıları ise çok daha ciddi olabiliyor. Burada önemli olan mide ağrısını ve şişkinliği küçümsememek ve doktora görünmek.

Mide Şişmesine Ne Sebep Olur?

Şişmiş bir karın, mide bölgeniz normalden daha büyük olduğunda ortaya çıkar. Şişmiş bir Mide genellikle rahatsız edici veya hatta acı vericidir. Şişmiş bir mide bazı potansiyel nedenlere sahiptir. Karnınız birçok nedenden dolayı şişebilir. Bunlar çok fazla yemekten hamileliğe kadar uzanır. Sadece doktorunuz şişmiş karnınızın kesin nedenini belirleyebilecek.

Mide şişmesinin en sık rastlanan nedenlerinden bazıları aşırı yeme ve gazdır. Sinir alışkanlığının parçası olarak havayı yutmak veya lif içeriği yüksek yiyecekleri yemek gaz üretimine neden olabilir. Bu gazı salmazsanız, mide şişmesine neden olabilir. Ayrıca mide sertleşmesine ne iyi gelir diye doktorunuza sormalısınız.

İrritabl Barsak Sendromu

İrritabl barsak sendromu diğer semptomların yanı sıra midenizde kramp ve ağrıya neden olan bir hastalıktır. IBS ayrıca şişmiş bir göbeğe sahip olmanıza neden olabilecek şişkinliğe ve gaza neden olabilir. Her 10 kişiden yaklaşık 1’inde IBS belirtileri vardır.

Laktoz İntoleransı

Laktoz intoleransı, vücudunuz süt ürünlerinde bulunan bir şeker olan laktozu sindiremediğinde ortaya çıkan bir durumdur. Laktoz intoleransı belirtileri mide şişkinliği ve gazdır. Bu semptomlar karnınızın şişmesine neden olabilir.

Siroz

Siroz, karnınızın içinde sıvı birikirse ortaya çıkan bir durumdur. Bu birikme genellikle siroz gibi karaciğerinizle ilgili sorunlardan kaynaklanır. Siroz, karaciğeriniz aşırı derecede yaralandığında ortaya çıkar. İlk gelişiminde, muhtemelen herhangi bir semptom fark etmeyeceksiniz. Sıvı zamanla birikirken, karnınızın gittikçe daha fazla şişmiş olduğunu fark etmeye başlayacaksınız.

Diğer Nedenler

Şişmiş karnınıza diğer daha az yaygın semptomlardan neden olabilir. Örneğin, safra kesesi taşları safra kesenizde birikebilecek sert kütlelerdir. Pankreatit, pankreas iltihabıdır. Kilo alımı da bağırsaklarınızdaki tıkanıklık gibi mide şişmesine neden olabilir. Bir yumurtalık kisti, şişmiş karına da yol açabilir. Mide şişliğine hangi ilaç iyi gelir diye sormadan önce nedeni, tespit etmek gerekir.

Mide Şişmesi İçin Tedavi Seçenekleri

Ev Tedavileri

Şişmiş karnınızın nedenine bağlı olarak belirtilerinizi evde kolayca tedavi edebilirsiniz. Karnınız çok fazla yemenizden dolayı şişmişse, yemeğinizin sindirilmesini beklemek sorununuzu çözebilir. Mide şişliğine ne iyi gelir evde nasıl iyileşir diyenler için daha küçük öğünler yemek gelecekte bu sorunun önlenmesine yardımcı olabilir. Ayrıca, midenizin yemeğinizi işlemesi için zaman ayırmak için daha yavaş yemeyi düşünün.

Karnınız gaz nedeniyle şişmişse, gaza neden olduğu bilinen yiyeceklerden kaçınmayı deneyin. Bu yiyeceklerin bazıları fasulye ve brokoli ve lahana gibi önemli sebzelerdir. Gazlı içecekler içmekten ve kamıştan uzak durmaktan kaçının. Yavaş yavaş yemek yemek aynı zamanda gaza neden olan havayı yutmanıza engel olabilir.

Süt ürünlerinden kaçınmak, laktoz intoleransının neden olduğu Mide şişmesini hafifletmeye yardımcı olabilir. IBS durumunda, stres seviyelerinizi düşürdüğünüz ve lif alımınızı arttırdığınız belirtileri hafifletmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir. Asit varsa, yatak istirahati ve sodyum alımını azaltmak vücudunuzun fazla sıvıdan kurtulmasına yardımcı olabilir.

Tıbbi Tedavi

Dinlenmeniz ve diyetinizdeki sodyum miktarını düşürmeniz semptomları hafifletmek için işe yaramazsa, doktorunuz diüretik kullanmayı önerebilir. Diüretikler böbreklerinizin şişmeye neden olan sıvının daha fazlasını gidermesine yardımcı olur. Nadir durumlarda, asit sıvınızda enfeksiyon oluşabilir. Bu durumda, antibiyotiklerle sıkı bir tedavi görmeniz gerekir. Mide şişkinliğine hangi ilaç iyi gelir buna en iyi doktor karar verir.

Ne Zaman Doktora Gitmelisiniz?

Şişmiş karnınızın ciddi bir hastalığın sonucu olması pek olası değildir, ancak dikkat etmeniz gereken birkaç şey var. Karnınız büyüyorsa veya ateş veya bulantı gibi şişmeye eşlik eden başka semptomlarınız varsa doktorunuzu arayın. Dışkıda aşırı ishal veya kan varsa, tıbbi yardım alın. Sekiz saatten fazla bir süre boyunca yemek yiyip içemediğinizi tespit ederseniz, doktorunuza söyleyin.

Ciddi Şişkinlik Nedenleri ve Bunlarla İlgili Yapmanız Gerekenler

Yumurtalık Kanseri

Yumurtalık kanseri en muhtemel değildir, ancak en ölümcül olanlardan biridir. Yumurtalık kanseri, kadınlarda sadece en yaygın beşinci kanser olmasına rağmen, çoğu 50 yaşın üzerindeki kadınlarda diğer üreme kanserlerinden daha fazla ölüme neden olmaktadır. Bazı genetik anormallikler ve hormon tedavisi ile uzun süreli tedavi. Kalıcı şişkinlik, daha hızlı hissetmek ve pelvik ağrı tipik belirtilerdir.

Rahim kanseri

Şişkinliğe ek olarak, uterin kanser anormal vajinal kanamaya, sulu veya kanlı vajinal akıntıya, pelvik ağrıya veya cinsel ilişki veya idrara çıkma ile ağrıya neden olabilir. Mevut mide şişkinliği ne iyi gelir diye sormadan bu ihtimalleri de düşünmek doğru olabilir. Ancak bazen şişkinliğin veya bağırsak alışkanlıklarındaki bir değişikliğin rahim kanserinin ilk belirtileri olabileceğini bilmek önemlidir.

Kolon Kanseri

Kolon kanseri kolonun içini tıkayarak ilerleyen şişkinliğe neden olabilir. Kanser rektumda veya sigmoidde kolonun ucunda bulunuyorsa, genellikle kanama vardır ve kötüleşen bir kabızlık öyküsü vardır. Kolon kanseri, sigara içmeyenlerde en yaygın ikinci kanser ölüm nedenidir.

Pankreas Kanseri

Pankreas kanseri, düşük sağkalım oranları ile çok agresif olma eğilimindedir. Sarılık, kilo kaybı, iştahsızlık ve arkaya yayılan üst mide ağrısı ile ilişkili şişkinlik kombinasyonu semptomların endişe verici bir takımyıldızıdır ve pankreas kanserine işaret edebilir. Yeni başlayan diyabet, şişkinlik, kilo kaybı ve mide ağrısı ile birlikte, pankreas kanseri belirtisi de olabilir. Bu sebeple mide şişkinliğine ne iyi gelir ilaç almalı mıyım diye düşünmeden önce doktorunuza danışmak en iyisidir.

Mide Kanseri

Mide kanseri genellikle erken dönemde asemptomatiktir veya şişkinlik, hazımsızlık ve üst mide bölgesinde dolgunluk hissi gibi belirsiz semptomlara neden olur. Pankreas kanseri gibi, tanı koymada daha ileri bir aşamaya ulaşmış olabilir; bu durumda muhtemelen kilo kaybı, bulantı ve mide ağrısı gibi semptomlar ortaya çıkabilir.

Enfeksiyon

Helicobacter pylori muhtemelen mide kanseri için en önemli risk faktörüdür, bu nedenle risk altında olabileceğinizi düşünüyorsanız test edilmesi iyi bir fikirdir. Füme ve işlenmiş etlerdeki nitratlar ve nitritler de mide kanseri için risk faktörüdür ve az sayıda hastada mide kanseri genetiktir.

Karaciğer Hastalığı

Karaciğer hastalığı sıklıkla iyi huyludur. Ancak uzak organlardan kaynaklanan kanser karaciğere yayılabilir. Kanser hücreleri kan dolaşımına girdiğinde, sonunda karaciğerden süzülür. Asitli ve sarılığın eşlik ettiği şişkinlik, hepatit veya ağır alkol kullanım öyküsü olan kişilerde gelişebilecek karaciğer veya primer karaciğer kanserine yayılan bir kanser belirtisi olabilir.

Pelvik Enflamatuar Hastalık

Pelvik enflamatuar hastalık uterin astar, fallop tüpleri veya yumurtalıklar, genellikle gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklardan enfekte olduğunda meydana gelir. Ayrıca, doğum sırasında, kürtaj veya düşük sırasında veya bir intrauterin eklenmesi sırasında ortaya çıkabilir.

Crohn Hastalığı

Crohn hastalığı, genellikle ince bağırsakta veya kolonda otoimmün bir hastalıktır. İlk semptomlarla tanı arasındaki gecikme süresi yıllar olabilir ve şişkinlik erken semptomlardan biridir. Crohn bağırsakların daralmasına neden olabilir ve sonuçta bağırsak tıkanmasına yol açabilir, bu da şiddetli şişkinlik, kilo kaybı ve yemeklerden sonra mide bulantısı ve kusma ile sonuçlanır. Kanlı ishal, Crohn’un kolonda meydana geldiği durumlarda tipiktir. GI sisteminin dışında, ağız ülseri, eklem ağrısı, cilt lezyonları ve gözlerde iltihaplanma gibi diğer semptomlar olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.