saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Migren nedir? Migren Belirtileri

05.02.2019
26

Migren nedir, çeşitleri nelerdir, aşısı var mıdır? Stres migreni tetikler mi , tedavi yöntemleri nelerdir? Migreni olan kişilerin beslenme şekli nasıl olmalıdır, migren ağrısının aza indirmek için neler yapılmalı, nelere dikkat edilmeli, belirtileri nelerdir?

Migren nedir? Migren Belirtileri

Migren probleminin ne olduğu ve belirtileri özellikle migren hastaları tarafından sıklıkla merak edilen konuların başında geliyor. Migren hastalığı WHO yani Dünya Sağlık Örgütü tarafından en çok insanı kısıtlayan hastalıklardan bir tanesi olarak seçilmiştir. Kişilerin hayat kalitesini bir hayli düşürdüğü için ve rahatsız edici belirtileri olduğu için migren hastaları hastalıklarına çare olması için migren tedavisi yöntemlerini sıkça araştırmaktadırlar.

Migren Hastalarının Kabusu Olan Migren Nedir?

Migren bal ağrısı altında toplanan hastalıklar arasında hekime başvuru yapılan hastalıkların başında gelmektedir. Migrene tanı koymak için özellikle bir migren testi uygulanması gerekmemektedir. Migrenin ağrısı genellikle orta şiddetli olmaktadır. Kimi durumlarda yüksek şiddetli olduğu da olur. Genellikle kendini tekrar eden bir hastalıktır. Migren atakları tekrar tekrar yaşanır ve bu ataklar da en az 3 saat kadar sürebilir. Hastaların çoğunda yalnızca sağ ya da yalnızca sol bölgede gözlemlenir. Kimi zaman migrene baş dönmesi, kusma, bulantı ve rahatsızlık hissi eşlik edebilmektedir.

Sinüzit Hastalığı En Çok Kadınlarda Görülmektedir

Migren hastalığının kadınlarda daha sık görüldüğü yapıla araştırmalar ile ortaya konmuştur. Her yaşta insan migren hastası olabilir. Fakat özellikle 20 ile 40 yaşları arasında olan kadınlarda sinüzit migren belirtileri daha sık görülmektedir. Kadınlar ve erkekler arasında görülen migren rahatsızlığını karşılaştıracak olursak. Bu oran kadınlarda yüzde 20 iken erkeklerde yaklaşık yüzde 8 olarak ölçülmüştür.

Ailede Migren Şikayeti Olan Kişilerde Daha Çok Migren Görülüyor

Migren hastalığının görülmesinde çevresel faktörlerde önemli rol oynuyor. Migren nasıl olur diye merak ediyorsanız, hem ailesel hem de çevresel faktörlerin görülmesi rol oynuyor. Buna ek olarak regl döneminde görülen regl sancılarında artış yaşandığı da bilinen diğer bir veridir. Bunun sebebinin ise adet gören kadınlarda salgılanan hormonların seviyelerindeki değişimler olduğu tahmin ediliyor.

Migrenden Önce Belirtiler Ortaya Çıkar Mı?

Migren ortaya çıkmadan önce çoğu zaman ortada nörolojik bir belirtli olmaz. Buna aurasız migren adı verilir. Bununla beraber migren şikayetçi olan hastaların yüzde 10 ile yüzde 15 i arasında ağrılardan hemen önce 5 dk kadar süren geçici nörolojik belirtilerin ortaya çıktığı ortaya konmuştur. Bu süre 60 dk ya kadar çıkabilmektedir. Bu belirtiler arasında beyaz ışık görme, kırık çizgiler görme gibi belirtiler vardır. Bununla beraber kollarda güçsüzlük hissi olur ve uyuşmalar meydana gelir.

Migren İle Birlikte Görülen Diğer Belirtiler Nelerdir?

Migren hastaları bu hastalıklarına ilaveten bazı ek belirtiler yaşayabilirler. Bu yaşadıkları belirtiler arasında en çok aşırı duyarlı olmak gelmektedir. Buna ek olarak kişiler kendilerini her zamankinden daha depresif hissedebilirler. Kelime bulmada zorlanma, konuşurken tutulma, ışığa olan duyarlılığın artması, gün içerisinde uyuma isteği yaşanan diğer belirtiler arasında yer almaktadır. Az kişide de olsa kimi insanlarda sık idrara çıkma isteği, tatlı yeme isteğinde artış ya da tam tersi iştahlarında azalma meydana gelebilmektedir.

Migreni Hangi Durumlar Tetikler?

Migreni tetikleyen durumlar herkes için farklı olabilmektedir.

 • Kişiler eğer normal düzenlerinden daha çok uyku uyudularsa ya da daha az uyku uyudularsa,
 • Uzun süre aç kaldılarsa ve öğün atladılarsa,
 • Çok parlak yanıp sönen ışıkların bulunduğu bir yere girdilerse,
 • Çevrede çok yoğun ve keskin kokular varsa,
 • Ani iklim değişikliği yaşandıysa migren tetiklenmiş olur.

Beslenme Ve Migren İlişkisi

Kimi doktorlar bazı besin gruplarının migren hastalığını tetiklediği konusunda ortak kanıya varmışlardır. Bu besin grupları arasında:

 • Olgunlaşmamış peynirler,
 • Alkol oranı yüksek içeceklerler,
 • Karides ve midye gibi bazı deniz ürünleri,
 • Aşırı baharatlı yiyecekler,
 • Çay ve kahve gibi kafeini yüksek içecekler,
 • Fermente edilmiş turşu gibi yiyecekler yer almaktadır. Migren hastalarının bu nedenle bu gıdaları tüketmemeleri, tüketiliyorsa da az miktarda tüketmeleri yerinde olacaktır.

Migren Tanısı Nasıl Konur?

Baş ağrısı sebebi ile doktora başvuruda bunan bir kişinin şikayetleri öncelikle değerlendirilir. Bu aşamada hekim, hastaya ağrıları ile ilgili bir takım sorular sorar. Bu sorular genellikle ağrının şiddeti, ağrıların ne zaman daha çok hissedildiği, ağrıların her gün olup olmadığı gibi ağrıyı tanımaya yönelik sorulardır. Bu nedenle hekime net ve doğru bilgiler verilmesi gerekir.

Daha sonra baş ağrısına neden olabilecek migren dışı nedenlerin elenmesi için doktorlar ikincil bir tetkikler yapabilirler. Migren tanısı konulduysa o halde migren ilaçları ve diğer yöntemlerden faydalanarak tedaviye başlanmış olur.

Migren Tedavisi İçin İlaç Mı Yoksa Bitkisel Çözümler Mi?

İlaçlara başlanmadan önce doktorlar tarafından da Migren tedavisi bitkisel çözüm yöntemleri öncelikli olarak aranır. Bunun sebebi hekimlerin hastaları ilaçların yan etkilerinden korumak istemeleridir. Bitkisel çözümler ve evde alınan basit yöntemler işe yaramıyor ise o zaman migren için ilaç tedavisine ihtiyaç duyuyorsunuz demektir. Doktorunuzun önerilerine uyarak ve düzenli bir şekilde bu ilaçları tedavi için kullanmanız gerekmektedir.

Profilaktik Tedavi Yöntemlerinin Amacı Nedir?

Migren tedavisi için artık ilaç tedavisinde faydalanılacağı kesin olduysa o halde ilaçlardan bahsetmeye başlayabiliriz. Atak tedavileri için profilaktik adı verilen önleyici tedavi yöntemi kullanılmaktadır. Bu yönteme koruyucu tedavi yöntemi adı da verilmektedir. Bu yöntem ile birlikte ataklardan korunmak amaçlanmaktadır. Profilaktik tedavi yöntemi kullanılırken burada önemli olan nokta mutlaka hastaların kendilerine özgü oluşturulmuş olan tedavi yöntemlerini takip etmelidir. Bu programlar kesinlikle kişiler için özel olmalıdır. Aksi halde bu tedavi yöntemi sağlık için olumsuz bir hal alabilir.

Migren Tedavisi İçin Akut Tedavisi Uygulamak

Diğer tedavi yöntemi olan akut tedavisinde ise amaç daha farklıdır. Bu yönteme akut ağrı tedavisi adı da verilmektedir. Bu tedavi ile migren ile ortaya çıkan bulantı ve kusma gibi şikayetlerin giderilmesini sağlamak esas amaçtır. Bu tedavi yöntemi bulantı gibi şikayetleri yoğun olan hastaların üzerinde daha çok uygulanır.

İlaç Tedavisi Olmadan Migrenden Kurtulmak

Kimi zaman ilaç tedavileri olmadan, hatta bitkisel çözüm yöntemleri bile olmadan migrenden kurtulmak mümkündür. Bunun için doktorlar migreni tetikleyen faktörleri ortadan kaldırma yoluna giderler. Örneğin kişiler eğer stresli oldukları için migrenden şikayet ediyorlarsa, stresin  ortadan kaldırılması ile birlikte migrenden şikayet etmeyeceklerdir. Kişiler migren hastası olduklarını öğrendikleri zaman uyku düzenlerine, beslenme düzenlerine ve kalitesine ve egzersiz aktivitelerine dikkat ettikleri sürece migrenlerinin oluşma ihtimali zaten kendiliğinden düşecektir.

Migren Problemi Olan Kişilere Bazı Tavsiyeler

Migrenli kişiler belli hususlarda dikkatli oldukları zaman ilaç kullanmadan migrenlerinin oluşmasının ne kadar az olacağını görebilirler. Bazı tavsiyeler burada önemli rol oynamaktadır:

 • Sağlıksız besinlerden uzak durun,
 • En az 3 öğün tüketmeye özen gösterin, öğün atlamayın,
 • Gerekirse ara öğün yapın,
 • Yeterli miktarda uyku uyuduğunuzdan emin olun,
 • Stresli ortamlardan elinizden geldiğinde uzak durmaya çalışın,
 • Sevdiğiniz işlerle ve hobilerinizle uğraşın,
 • Çok parlak ışıkların bulunduğu yerlerde yer almamaya özen gösterin.

Bu tavsiyelere ek olarak, herkesin migreni farklı şekillerde tetikleneceğinden kişilerin kendilerini gözlemesi ve migreninin artırıldığı etkenlerden uzak durması gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.