saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Mıknatısın Zararları Nelerdir?

16.10.2018
2.524
Mıknatısın Zararları Nelerdir?

Mıknatısın Zararları Nelerdir?

Mıknatısın zararları ve faydaları konusunda çeşitli araştırmalar yapılmıştır. İnsan sağlığına yararları bulunan mıknatısların bazı çeşitleri zararlı olabilir. Özellikle elektronik ürünlerde mıknatısın etkileri konusunda detaylı bilgi edinmek önemlidir.

Mıknatıs Nedir?

Demiri çekme özelliği bulunan maddelere mıknatıs denilse de temel olarak demir oksit olarak nitelendirilir. Özellikle demir, nikel ve kobalt maddelerinde çekme etkisi gösteren, doğal ve yapay olarak iki farklı çeşitte olan cisimlere mıknatıs denir.

Yapay mıknatıslar; ilkokul derslerinde öğrendiğimiz gibi aynı kutupların birbirini itmesi ve farklı kutupların birbirini çekmesi olarak tanımlanabilir. Doğal mıknatıslar ise; manyetit içeriğiyle demir oksit bileşeni içeren maddelerdir. Kayaçlar, doğa mıknatıslardır. Ticari olarak kullanılan ve pek çok üründe bulunan mıknatıslar, yapay mıknatıs çeşitleridir. Mıknatısın olumlu ve olumsuz etkileri konusundaysa, sadece mıknatıslar değil manyetik maddelerin tamamının kullanımında özenli olmak gereklidir.

Mıknatısın Etkileri

Özellikler Neodymium mıknatıslarının ürettiği manyetik alanlar oldukça güçlüdür. Mekanik ve manyetik açıdan güçlü salınımların olduğu ortamlarda çalışanların, tahrip edici manyetizmaya karşı dikkatli olmaları gereklidir.

 • Neodymium Mıknatıslar: Bu mıknatıslarının etkisini önlemek için, etkileşim durumu kontrol edilmelidir. Hem süper mıknatıslar hem de ferromıknatıslık durumunda olan maddelerin temasları kontrol altına alınabilir.
 • Alnikı Mıknatıslar: Bu tür mıknatıslar, seramik mıknatıslar ve manyetik salınımda olan diğer maddelerin, boyutları ve temaslarına göre etkileri bulunur. Temasta oluşan manyetik alan nedeniyle tahrip etkisinin önlenmesi önem taşır.

Özellikle büyük boyutlardaki mıknatıslarla çalışılırken, donanımlı olunmalı ve koruyucu gözlük, iş kıyafeti giyilmesi gereklidir. Temas için mutlaka uygun nitelikte eldiven kullanılmalıdır.

Güçlü Mıknatısların Etkilerinden Korunmak İçin

Vücutta mıknatıs taşımak zararlı mıdır, insan sağlığına etkileri nelerdir gibi konularda; mıknatısın türü, boyutu ve diğer manyetik maddelerle temasına göre etkileri bulunduğu bilinmektedir. İlginizi Çekebilir. Mide Fıtığının Zararları Nelerdir?

Ferromanyetik (ferromıknatıslık) metaller, çalışma sahasından mutlaka uzak tutulmalıdır. Profesyonel şekilde dizayn edilmesi gereken manyetik alan çalışma ortamında özellikler çalışan aletler kontrolde tutulmalı, manyetik etkileşim önlenmelidir.

 • Mıknatıs ve/ veya manyetik madde/ ortamda çalışan kişilerin, konsantrasyonu azaltan, odaklanmayı azaltan ilaçlar, gıdalar almaması önem taşır.
 • Büyük mıknatıslarla çalışan kişilerin ya da ferromanyetik maddelerle çalışılması gerekiyorsa, baş dönmesi etkisi yapan ilaçlar, tansiyon düşüren/ yükselten ilaçları kullanılmamalıdır.
 • Manyetize edilmiş maddelerle çalışılırken kesinlikle alkol ya da ilaç almamış olmak gereklidir.

Mıknatısların Cihazlar Üzerindeki Etkisi

Elektronik cihazlar, alet, makine ve benzer cihazlar, çok güçlü manyetik alanlardan etkilenebilmektedir. Manyetik ayarlarından dolayı zarar görebilme olasılığı önlenmesi için, elektronik cihazları bu tür ortamlardan ya da mıknatısları elektronik ortamlardan uzak tutmak önem taşır.

Üzerimizde mıknatıs taşımak zararlı mıdır diye merak edenler için özellikle kalp pili takılı kişilerin, manyetik maddelerden uzak durması gereklidir. Kalp pilleri içerisindeki devreler olumsuz etkilenmemesi için, temas önlenmelidir.

Mıknatıslar;

 • CRT ekranların görüntüsünü bozar
 • Manyetik şeritli kredi kartları,
 • Teyp kasetleri,
 • Kamera kasetleri,
 • Otobüs kartları,
 • Telefon kartları

Manyetik alanlarını bozabilmektedir. Kart bilgileri bu manyetik alanlar üzerine kaydedilir. Düzensiz manyetik alan ya da mıknatıs taşımak, manyetik düzenek veya alanlarda temas ettirmek bu bilgileri silebilir, değiştirebilir.

Güçlü mıknatıslar yani süper mıknatıslar ile manyetik maddelerin teması halinde, kıvılcım oluşabilir. Güçlü mıknatısların patlama etkisi olduğu için kesinlikle temas ettirilmemeli ve titizlikle çalışılmalıdır. Can kayıplarının önlenmesi adına yüksek hassasiyet içeren çalışma prensipleri ve güçlü mıknatıs iş prosedürlerine uygunluk gereklidir.

Süper Mıknatısların Özellikleri

Bu tür mıknatısların tozları aynı zamanda yanıcı özellik taşır. Çalışma esnasında zımpara yapma işleminde özellikle kuru olmadığına dikkat etmek ve ıslak zımpara ile uygulamak gereklidir. Islak zımpara işlemlerinde de çalışma ortamının yeleken olması düzenli olarak havalandırılması gereklidir.

Mıknatısları şekillendirmek, işlemek gibi işlemlerin tümünde, iş bilgisi ve profesyonelliği gereklidir. Sıradan ve klasik aletlerle mıknatısların işlemeye çalışılması, hasara neden olabilir. Mıknatısların işlemesi için üretilen modern aletler kullanılmalıdır.

İşlenen mıknatısların oluşturabileceği tozları ve yanıcı özelliklerini ortadan kaldırmak için işlem sonrası; su dolu kaplarda ve hava almayacak şekilde muhafaza edilmesi gereklidir.

Mıknatısın insan beynine etkisi, kalbe etkisi ve sağlığa zararları konusunda iyi analiz yapılarak ve profesyonel şekilde işleme yapılması gereklidir. Teçhizat niteliğinde koruma giysilerinin mutlaka giyilmesi gereklidir. Yapay mıknatısların (boyutlarına göre) çok büyük etkileri olduğu söylenemez.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.