saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Mikrobu Kim Buldu?

11.11.2018
114
Mikrobu Kim Buldu?

Mikrobu bulan kişi, ilgi çeken bir konudur. Günümüzde birçok farklı hastalıklara neden olan bu organizmanın ilk defa tanımlanması, bundan yüzlerce yıl öncesine dayanmaktadır. Mikrop nedir kim bulmuştur sorusu bu nokta ön plana çıkmaktadır.

Mikrop Nedir?

Mikrop, çıplak gözle bakıldığı zaman görülemeyen bir organizmadır. Bunun için mikroskop ismi verilen cihaz kullanılır. Tek hücreli olarak bilinir. Buna ek olarak hücre kolonisi şeklinde de mikropların olduğu bilinmektedir. İlk defa varlığının tanımlanması ise 17.yüzyıla rastlamaktadır. Bunun öncesinde ise birçok bilim adamı tarafından araştırılmış ve gündeme getirilmiştir.

Mikrobun Bulunmasının Tarihçesi

Pasteurdan önce mikrobu bulan ilk bilim adamı her zaman gündeme gelmiştir. Buna göre mikrobun varlığından ilk defa bahseden kişi Mahavari adındaki bir kişidir. Bu şahıs, milattan önce 6.yüzyılda yaşamıştır. Hindistanlı olan bilim adamı; mikrobun havada, ateşte, suda ve yeryüzünde bulunduğunu söylemiştir. Bu tez, Jain kutsal yazıları olarak bilinen dini metinlerin içinde yer almıştır. Bu dini yazıtlar içinde Nigoda olarak bilinen bir takım organizmaların varlığında da bahsedilmiştir.

Buna ek olarak eski Roma döneminde yaşayan Marcus Varro, milattan önce 1.yüzyılda Tarım adında bir kitap çıkarmıştır. Bu kitapta dikkat çekici bilgilerin başında ise bataklıkların kenarına ev kurmanın sakıncaları gelmektedir. Çünkü bataklıklarda çıplak göz ile görülmeyen bir takım organizmaların varlığından bahsedilmiştir. Buna da canavar ismi verilmiştir. İbn-i Sina ise 1020 senesinde bazı hastalıkların mikrop yüzünden bulaşıcı olabileceğini dile getirmiştir.

Akşemseddin Çığır Açtı

Mikrobu ilk tanımlayan alim kimdir sorusunun cevabı birçok farklı cevabı da beraberinde getirmektedir. Ünlü Türk bilim adamı Akşemseddin, deney ve gözlem ile mikropların keşfedilmesinden önce bu konuya dair bir açıklama yapmıştır ve şunları söylemiştir; hastalıkların tek tek ortaya çıktığı tezi tam anlamı ile doğru değildir. Çünkü herhangi bir hastalık, bir insan üzerinden başka bir insana geçmektedir. Böylelikle enfekte durumu ortaya çıkar. Buna enfeksiyon ismi verilmektedir. Yani canlı olan küçük tohumlar yüzünden hastalık oluşur, demiştir. Yapılan bu açıklama mikromu erken dönemde tanımlayan oldukça önemli bir gelişmedir.

Akşemseddin mikrop teorisi, o dönem bir takım çevreler tarafından da kabul görmüştür. 1546 senesinde ise Fracastoro, Akşemseddin’in ortaya attığı tezi destekleyen bir takım şeyler söylemiştir. Ona göre hastalıklar endirekt ya da direkt yöntemler ile gerçekleşmektedir. Bunu yapan şey ise tohuma benzeyen bir takım varlıklardır.

Antonie Van Leeuwenhoek’in Çalışmaları

Leeuwenhoek, mikrobiyoloji olarak bilinen bilim dalının babası olarak kabul edilmektedir. İlk defa bir mikroskop tasarlamıştır. Bu cihaz son derece basittir. Tek bir mercekten oluşmaktadır. Ancak kolaylıkla deney yapmak için çok uygundur. Bu cihazın yapılmasının nedeni ise mikropların varlığını gözle görmek ve bunu keşfetmektir. 1674 senesinde bilim adamı çok büyük bir başarıya imza atmıştır. Çünkü o sene içinde protozoonlar görüntülenmiştir. İki yıl sonra ise bakterilerin görülmesi ile artık bu tip organizmaların literatüre tam anlamı ile girmesi gerçekleşmiştir.

Pasteur’ün Çalışmaları

Mikrobun bulunuşu ile alakalı olarak şüphesiz ki Pasteur’ün yapmış olduğu çalışmaları göz ardı etmemek gerekiyor. Ünlü bilim adamı, ilk defa mikroorganizmaların tam anlamı ile spontan olduğu tezini çürütmüştür. Bunun sonrasında ise mikrop adı verilen organizmaların gıdaların bozulmasına sebep olduğunu dile getirmiştir. Bunu da bir takım deneyler aracılığı ile kanıtlamasını bilmiştir.

Koch Yeni Çalışmalar Yaptı

Mikrop konusunda en önemli çalışmaları yapan bilim adamları arasında Robert Koch da bulunmaktadır. Ünlü araştırmacı; mikroorganizmaların hangi hastalıklara nede olduğu konusunda çeşitli çalışmalar yapmıştır. Buna göre şarbon, tüberküloz ve kolera gibi hastalıkların mikroorganizmalar sonucunda ortaya çıktığını başarılı bir şekilde kanıtlamıştır. Enfekte olmuş bir hayvan üzerinden örnek alan Koch, bunu sağlıklı bir hayvana enjekte etmiştir. Böylelikle bulaşıcı hastalık kavramı tanımlanmıştır.

Mikrobiyoloji Biliminin Doğuşu

Mikrop denildiği zaman akla mikrobiyoloji bilimi gelmektedir. Bu bilim dalı, her türlü mikrobun araştırılması üzerine değişik çalışmalar yapmaktadır. İçinde birçok farklı alt dal vardır. Bu dallar ise Mikoloji, Algoloji, Protozooloji, Bakteriyoloji, Viroloji olarak ifade edilmektedir. Mevcut bilim dalı; moleküler, zooloji, biyokimya, botanik ve hücresel biyoloji gibi öteki dallar ile çok yakın bir ilişki içine girmiştir. İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. Magnezyumu Kim Buldu?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.