saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Moringa Tohumunun Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

18.12.2018
60
Moringa Tohumunun Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

Moringa tohumundan yapılan moringa çayının faydaları uzun zamandır bilinmektedir. Moringa Bitkisi geleceğin süper besinlerinden biri olarak görülüyor ve faydalarıyla çok şaşırtıyor. Bu şaşkınlığın sebebi köklerinden yaprağına kadar her yerinin kullanılması.

Moringa Nedir?

Moringa bitkisi anavatanı Hindistan olan ve son zamanlarda çok popülerleşen sağlık için faydaları saymakla bitmeyen ve faydalarının en başında bağışıklık sistemini güçlendiren bir bitki olması gelen ottur. Moringa bitkisi nerede yetişir sorusuna Hindistan desek de bu bitkinin Türkiye’de ilk kez Gaziantep’te yetişeceği biliniyor. Moringa Türkçesi’ni merak edenler için sözlükte karşımıza bir botanik terimi olarak çıkıyor ve Güney Hindistan ve Kuzey Afrika’da yetişen akasya benzeri bir bitki olarak tanımlanıyor. Gaziantep’de de yetiştirilmeye başlanması ile ülkemizde daha da popülerleşeceği beklenen bu çay üzerinde araştırmalar yoğunlaşmış halde.

Moringa Çayı Faydaları Nelerdir? Kimlerin Kullanması Öneriliyor?

 • Moringa faydaları görülmesi için özellikle çay olarak tüketimi sağlanıyor. Çay olarak tüketildiği zaman kan şekerini ayarlamada yardımcı olarak şeker hastalığından muzdarip olan kişilere karşı faydalı bir tüketim olduğunu söyleyebiliriz.
 • Şeker hastalarına iyi gelmesinin yanı sıra sindirim sisteminin düzenlenmesini sağladığı için hem metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olur. Bu nedenle kilolarından şikayetçi olan hanımlar bu çayı siyah çaya alternatif olarak tüketebilirler.
 • Moringa kullananlar bu çayı içtikten sonra uzun süre tok kaldıklarını ve bu sayede gün içerisinde aldıkları kalori miktarının dengelendiğini söylemişlerdir.
 • Faydaları yalnızca şeker hastalarına, kilo problemi olanlara da dokunmuyor. Bağışıklık sistemi düşük olan kişiler de bu çaydan faydalanabiliyor. Yüksek C vitamini barındıran içeriği sayesinde, eczanelerden alınan bağışıklık sistemi takviyeleri gibi görev yaparak bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanı sıra bu özelliği sayesinde vücutta oluşan yaraların daha kısa sürede iyileşmesine katkı sağlıyor.
 • Yaralarınızın ne kadar sürede iyileştiğini gözlemleyerek bağışıklık sisteminizin hızı hakkında fikir elde edebilirsiniz. Geç iyileşmeler gözlemliyorsanız bu çay tam size göre.
 • İçeriğinde bulunan potasyum, protein, a vitamini, demir, kalsiyum ve c vitamini ve daha saymakla bitmeyen diğer vitaminler sayesinde sizi hastalıklardan koruyor ve vücudunuza adeta vitamin takviyesi yapıyor. Özellikle kış aylarına grip hastalığına antibakteriyel özelliği sayesinde enfeksiyonlara karşı koruma sağlayarak iyi geliyor.
 • Kış aylarında sürekli grip olanlardansanız biraz Moringa çayı demleyerek gribe yakalanmanızın önüne bu sağlıklı sayesinde geçmeniz mümkün.

Bu çayı tüketmeye karar vermeden önce aşağıdaki paragrafı okuyarak kullanım miktarını öğrenmekte ve hangi insanların kullanımında sakınca olduğunu görmeniz de fayda var. Zira ne kadar faydalı bir besin olursa olsun, her besin her bünyede aynı etkiyi yapmayabiliyor.

Moringa Çayının Zararları Nelerdir?

Bu kadar faydalı özellikleri olan bir çayın zararlı sonuçlar doğurabileceğinin bilinmesinde fayda var. Yazımızda; moringa çayı faydaları ve zararları birlikte alarak bu çayı kullanmak isteyen kişilere gerçekçi bir kullanım rehberi olmayı hedefledik. Uzmanların yaptığı uyarılara göre gereğinden fazla tüketilen bitki çayları faydalı olmaktan çok zararlı oluyor.

 • Moringa çayının haddinden fazla tüketilmesi durumunda bunun bir sonucu olarak böbreklerde yorulma gözlemlenebiliyor. Bu konuda uzmanlar fazla miktarda içilmemesi için uyarıyorlar.
 • Diğer bahsi geçen zararlardan bir tanesi moringa çayının sindirim sistemine hasar verebileceği yönünde. Bu zararın da sebebi yine fazla tüketime bağlı olarak ortaya çıkıyor. Normal düzeylerde tüketilen çaylar da böyle bir durum söz konusu olmuyor.  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. Meşe Palamudunun Faydaları Nelerdir?

Moringa Çayı Nasıl Tüketilmelidir?

 • Moringa çayı tıpkı diğer bitki çaylarında olduğu gibi demlenerek içilir.
 • Suyunuzu kaynattıktan sonra, kaynamış suyun içerisine yaprakları atın yaklaşık olarak 7 ila 8 dakika arası demleyin.
 • Çayınızı daha demli seviyorsanız bu süreyi 10 dk kadar tutabilirsiniz.
 • Demleme aşaması bittikten sonra çayın 20 dakika dinlenmesi beklenilip içilir.

Yani tüketimi için normal çaylardan daha farklı bir şeyler yapmazsınız. Diğer çaylardan farklı olan yönü tüketim miktarıdır. Siyah çayları 8 hatta 9 bardak bile üst üste içebiliyoruz fakat uzmanlar bu çayı tüketen kişilere günde 3 fincandan fazla tüketmemesini öneriyor. Tüketim miktarının yanı sıra bazı insanların bu çaydan uzak durması gerektiği de uyarılara eklenmiş. Bu çaydan uzak durması gereken kişiler arasında ise kalp hastaları, kanser tedavisi gören kişiler, emziren anneler ve çocuklar yer alıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.