saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Muğla’da Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Yer

30.10.2018
78
Muğla’da Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Yer

Muğla’da gezilmesi gereken yerler antik toplulukların kalıntıları, kaleler, adalar, koylar, deniz kenarı ufak kentlerdir.  Ege seyahatinizin en etkileyici bölümünü geçireceğiniz Muğla’da uzun süre boyunca hatırlayacağınız pek çok farklı tarihi bölge ve coğrafi konumla karşılaşırsınız. Muğla’ya gidildiğinde başta Fethiye, Marmaris ve Ölüdeniz akla gelse dahi diğer yerler de gezilmelidir.

1. Fethiye

Muğla Fethiye’de sürekli olarak bölgenin gelişmesi için atılan adımlarla birlikte 2006 yılında en iyi plajlar arasında girmesi sağlandı. Hem temiz hem de derinlik açısından herkes için uygun olan Fethiye’nin herkes tarafından yoğun ilgi gösterilen bir ilçe olması, değerini artırıyor.

2. Marmaris

Marmaris, özellikle tatil planının çeşitli aktivitelerle doldurulmasını sağlayabilecek bölgelerin başında geliyor. Sahilleri, koyları, çam ormanları ve plajlarıyla birlikte her zaman için çok yoğun ilgi gören bir konum olarak değerlendirilebiliyor. Özellikle yaz tatilleri için her zaman en uygun seçeneklerden bir tanesidir.

3. Bodrum Kalesi

Bodrum Kalesi, orta cağdan bu yana varlığını sürdüren, Muğla’nın sembollerinden bir tanesi haline gelen yapıdır. 1400’lü yıllardan bu yana korunarak değerinin kaybolmaması sağlanan kale, çok uzun yıllar boyunca St. Peter Kalesi olarak bilindi. Daha sonra ise Bodrum Kalesi olarak anılmaya başlayan kalenin çevresinde çok sayıda batmış gemi ve eserler bulunduğu için, sırf bu duruma özel bir müze de kurulmuştur. Kale içerisinde gemi müzesini ve kalenin tarihini anlatan bölümleri gezebilirsiniz. İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. Köy Tatili Yapmak İsteyenler İçin 7 Tavsiye

4. Kelebekler Vadisi

Muğla’nın en çok dikkat çeken yerlerinden bir tanesi olan Kelebekler Vadisi, Muğla gezi planı bünyesinde mutlaka olması gereken yerlerdendir. Ölüdeniz’de Belcekız Plajı üzerinden tekne turuyla ulaşılabilecek olan bölgeye özellikle patika yollarını gezmek ve koyda yüzmek için her yıl binlerce turist akın ediyor. Görüntüsü, hiçbir zaman için unutulmayacak bir ortam olarak hafızanızda yer edinecektir.

5. Gemiler Adası

Tarihinin Bizans dönemine dayanıyor olması nedeniyle her zaman için önemi bulunan yerlerden bir tanesi de Gemiler adasıdır. Muğla’da her zaman gezmek istenecek yerlerden olan adada milattan önce 4. Yüzyıl ile 6. Yüzyıl arasında bulunan kiliselerin kalıntılarına ulaşılabiliyor.  Muğla koyları derinlikleri ve su temizliği itibariyle bu bölge civarında son derece önemli bir yapıya sahiptir.

6. Ölüdeniz

Ölüdeniz, yerli ve yabancı turistlerin özellikle denizine hayran olmaları nedeniyle ilgi gösterdikleri bilinen yerlerin başında geliyor. Her zaman için en sevilen ve en temiz olduğu öne sürülen denizin bu bölgede olduğu vurgulanıyor. Birbirinden farklı tonlardaki deniziyle birlikte son derece güzel bir görünüme sahiptir.

7. Sedir Adası

Kumsalının büyük bir bölümü deniz kabukları ve kumdan oluşan kumsalı sayesinde ünlü bir ada haline geldi. Muğla’ya gidildiğinde tatil için tercih edilebilecek, korunmuş bölgeler arasında Sedir Adası da bulunuyor.

8. Letoon

Fethiye ilçesinde yer alan Letoon, Antik çağın genel durumunu anlamak ve Anadolu’da nasıl bir etki yarattığını görmek için etkileyici bir bölgedir. Annelik tanrıçasının kutsal alanı olarak mitolojilerdeki yerini alan bölgenin harabeleri günümüzde de varlığını sürdürüyor. Rehberden bilgi alınarak gezildiğinde, ne denli önemli bir yer olduğu anlaşılabilecek bir bölgedir. Fethiye gezilecek yerler denildiğinde Letoon da listedeki yerini alıyor.

9. Babadağ

Paraşütle atlamak isteyenlerin merkezi haline gelen Babadağ, Muğla’nın yürüyüş ve yamaç paraşütü aktiviteleri için merkez olma özelliğine sahiptir. 1969 metrelik deniz seviyesinden yüksekliğiyle Muğla’da unutamayacağınız bir yamaç paraşütü deneyimi yaşayabileceğiniz yerlerin başında geliyor. Elde edilen tecrübe, yaşan adrenalin ile bölgede yerli veya yabancı fark etmeksizin çoğu turist tarafından ilgi görmeye devam ediyor.

10. Kaunos Mezarları

Dağda asılı duran mezarlar gibi gözüken, son derece ilgi çekici bir yapı olarak Kaunos Mezarları özellikle 2000 yıldır dikkat çekiyor. Bölgede yaşayan tüm toplulukların koruduğu ve yok etmemek, güzel görünümü bozmamak için çaba sarf ettiği yerler arasında bulunmuştur.

Milattan önce 10. Yüzyılda son derece önemli bir kent olarak görülen Kaunos’a özellikle tekneyle denizden ulaşım mümkün oluyor. Mezarların denizden görünüşü, mezarların ön bölümünden denizin görünüşü, en azından bir kez şahit olunması gereken yapıya sahiptir. Muğla gezi rehberi oluşturulurken mutlaka Kaunos mezarlarını da eklemeli ve bu bölgeye tekne turuyla ulaşım sağlamalısınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.