saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Natamisin Zararları Nelerdir?

19.10.2018
167
Natamisin Zararları Nelerdir?

Natamisin Zararları Nelerdir?

Natamisin zararları sağlık açısından dikkate alınmaktadır. Natamisin bir katkı maddesidir ve ürünlerde küflenmeyi-mantar oluşumunu önlemek için kullanılmaktadır. Küf ve mantar besinlerde oluştuğunda sağlığı tehdit eder; ölümle sonuçlanabilecek hastalıklara yol açma ihtimali yüksektir. Bu gibi ürünler paketlendiğinde çabuk bozulmasın, küf ve mantar oluşmasın diye içine Natamisin koyulmaktadır. Natamisin ürünün raf ömrünü uzatmasına rağmen koruyucu olması nedeniyle kanserojendir. Uzun süre boyunca Natamisin ile korunan ürünleri yoğun biçimde tüketen insanlarda ciddi sorunlar baş gösterebilir. İlginizi Çekebilir. Işın Tedavisinin Zararları Nelerdir?

Natamisin Nedir?

Natamisin en çok peynir ürünleri için kullanılan bir tür katkı maddesidir. Natamisin nedir? ile ilgili olarak yapay bir koruyucu madde olduğunu da söyleyebiliriz. Peynirlerde olduğu kadar sucuk ve sosislerde de çok sıkça kullanılmaktadır.

Sucuk, sosis ve peynirle beraber aşağıdaki ürünlerde de Natamisin maddesine rastlanmaktadır:

  • Şarap
  • Meyve suyu
  • Yoğurt

Mayaya, mantara ve küfe karşı faydalı gibi gözükse de Natamisin masum bir ürün değildir. Natamisin içeren ürünlere karşı uzmanlar artık sıklıkla uyarılarda bulunmaktadır.

Natamisin maddesinin ürünlerinin içine yerleştirilmesi işlemi iki türlü olabilmektedir. İlkinde gıdanın direkt içine konularak koruyucu eklenir. İkincisinde ise paketin içine püskürtme yoluyla Natamisin eklenmesidir.

Natamisin Hangi Durumlar için Etkilidir?

Natamisin etkileri maya ve küf üzerinde kendini olumlu olarak gösterir. Maya ve küf dışında Natamisin bakterilere karşı kullanılmaz çünkü onları yok edici ya da önleyici bir özelliği bulunmamaktadır.

Bakterilere karşı etkisi olmayan bu ürün süt ve et ürünlerinin olgunlaşma döneminde kullanılmaz. Natamisin birçok koruyucu maddeye göre biraz daha sağlıklı olsa da yine de sonuçta bir katkı maddesi olduğu unutulmamalıdır.

Diğer koruyuculardan farklı olma nedenlerinin başında PH değer özelliği gelmektedir. Natamisin maddesinin PH aralığı çok geniştir. PH=3-9 niteliğini taşımaktadır.  Fonksiyonunu bu aralıkta sürdürmektedir. Bu nitelikse maddenin birçok gıdada kullanılabilmesini sağlamaktadır.

Natamisin Sağlığa Zararları

Natamisin maddesinin özellikleri küf ve mantarın zararlı etkilerinden insanları korumaktadır. Bu madde küf ve mantar oluşumu üzerinde çok etkili bir bozucudur. Natamisin başta yumuşak peynirlerde yoğun bir biçimde kullanıldığını belirtebiliriz. Fazla tüketilmemesi sağlık açısından yararlıdır.

Natamisin yararları ve zararları sıkça tartışılan bir maddedir. Fonksiyon bakımından antibiyotiğe benzemektedir. Antibiyotik vücutta önemli bir sorunu düzeltir ama fazla ve sık alındığında böbrek iflasından birçok organın zarar görmesine kadar ciddi problemlere yol açması mümkündür.

Natamisin zararlarından bazıları şunlardır:

  • Kanserojendir
  • Alerjisi olan kişilerde reaksiyonlar, deri döküntüleri meydana gelebilir
  • Bağışıklık sistemini uzun süre ve yoğun olarak kullanıldığında olumsuz etkilemektedir
  • Peynirlere genelde püskürtme aracılığı ile koyulmasına izin verilmektedir. Ürünün içine yerleştirilen Natamisin için tespit edildiğinde ceza verilmektedir. Bu nedenle piyasadan toplatılan peynirler vardır.
  • Katkı maddeleri sıkça tüketildiğinde beyin sağlığı da kötü etkilenir. Konsantrasyon düşer, ruh hali daha gelgitli olabilir.
  • Fazla kullanımı halsizliğe yol açabilir.

Natamisin püskürterek kullanıldığında zararı daha az olsa da gıdanın içine koyulduğunda vereceği zarar büyüyecektir. Aynı zamanda Natamisin etkisi yüzeydeki küflere karşıdır. Diplerdeki küfler yine duracağından sanıldığı kadar da etkili bir ürün değildir.

Natamisin Zararlarından Nasıl Korunulur?

Natamisin zararlarından korunmak için öncelikle burgu peynir başta gelmek üzere yumuşak peynir tüketiminden kaçınılmalıdır. Bu tarz gıda maddelerini az tüketebilir ya da tamamen kesmeyi tercih edebilirsiniz.

Ürünleri mümkün olduğunca evde doğal olarak üretmek sağlık için çok faydalıdır. Market ürünleri satın aldığınızda içinde katkı maddesi olması kesindir çünkü raf ürünleri başka türlü bozulmadan tutulamaz.

Bir başka seçenek de Natamisin özellikle peynirlerde bulunduğu için yumuşak peynir yerine daha sert peynirleri tüketmektir. Fermante ve kuru özellikte olmaları daha iyidir. Az tuzlu, yumuşak ve sulu peynirlerin bozulma, küflenme ihtimali çok daha yüksek olduğundan koruyucusu da daha yoğun olacaktır.

Peynir olarak yine kaşar peyniri de katkı maddesi bakımından tercih edilebilir. Yumuşak peynirleri kendiniz yapmıyorsanız mümkün olduğunca uzak kalmanız önerilmektedir.

Bir diğer önlem de aldığınız peynirin suyunu hemen değiştirmektir. Salamura su temiz bir su ile değiştirildiğinde suyun içindeki koruyucu maddeden de arındırılmış olacaktır.

Natamisin gibi katkı maddeleri ürün paketlerinde çoğunlukla E kodu ile başlamaktadırlar. Natamisin ürün kodu paket içeriğinde E-235 olarak geçecektir. Natamisin dahil tüm katkı maddelerinin verdikleri zararlar zaman içinde ciddi sonuçlara yol açabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.