saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Nazofarenks (Üst Yutak) Kanserinin Sebepleri, Belirtileri Ve Tedavi Süreci

02.10.2018
139
Nazofarenks (Üst Yutak) Kanserinin Sebepleri, Belirtileri Ve Tedavi Süreci

Nazofarenks (Üst Yutak) Kanserinin Sebepleri, Belirtileri Ve Tedavi Süreci

Nazofarenks (Üst Yutak) kanseri, yutağın üst kısmında meydana gelen bir kanser türü olarak bilinmektedir. Aslında çok fazla bilinen ve gırtlak kanseri ile karıştırılan bir hastalık olsa da son yıllarda sigara kullanımının da artması ile artan kanser türlerinden bir tanesidir.

Nazofarenks, yutağın üst bölümünde, burnun gerisinde yer almaktadır. Ayrıca kulak ve tükürük bezleriyle de ilişki içerisinde olduğu bilinmektedir. Ses oluşumunda da büyük rol oynamaktadır. Halk arasında “geniz” olarak da bilinmektedir. Bu dokularda bulunan hücrelerin kontrol edilemez bir şekilde büyüyerek artması da Nazofarenks kanserine neden olmaktadır.

Nazofarenks (Üst Yutak) Kanserinin Nedenleri Nelerdir?

İlk olarak Nazofarenks kanserine yaygın olarak neden olan durumlardan söz ederek, hastalığın önlenmesi için aslında yapılabilecek şeylerin olduğunu söyleyebiliriz. Sağlıksız beslenme Nazofarenks kanserinin nedenlerinin başında gelmektedir. Özellikle çok yağlı ve çok tuzlu yiyeceklere ek olarak mangalda hazırlanan ızgaralar da Nazofarenks kanserine neden olabilmektedir. Tütsülenmiş yiyecekler de Nazofarenks kanserini oldukça yüksek bir şekilde tetiklemektedir.

Nazofarenks kanserine neden olan en yaygın 2 durum ise kokain ve sigara kullanımıdır. Özellikle kokain gibi uyuşturucu maddeler, bu kansere en çok neden olduğu bilinen durumlar arasında yer almaktadır. Zaten normalde de çok zararlı oldukları için gerekirse profesyonel destek alınarak hemen bırakılmaları gerekmektedir.

Kronik burun enfeksiyonları da sürekli olarak bölgede mikrop oluşumuna neden olduğu için Nazofarenks kanserine neden olabilmektedir. Böyle durumlarda doktor kontrolünde gereken önlemlerin alınması hatta burun ameliyatı gibi cerrahi müdahalelere baş vurulması çok önemlidir.

Son olarak genetik faktörler de etkilidir. Daha önce ailede Nazofarenks kanseri hikayesi bulunuyorsa, kişilerin düzenli kontrole gitmeleri önemlidir. Çünkü hastalık ilk evrelerde çok fazla kendini belli etmemektedir. Ancak düzenli olarak kontrole gidilirse hastalık erken bir şekilde tespit edilir ve tedaviden de daha olumlu sonuçlar alınır.

Nazofarenks Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın ilk evrelerde çok belirti göstermediğinden söz etmiştik. Böyle durumlarda düzenli kontrol önemlidir fakat erken teşhis yapılmazsa hastalık ilerleyeceği için pek çok şekilde kendini belli edebilmektedir. Nazofarenks kanseri belirtilerine baktığımız zaman öncelikli olarak burun kanaması ve burun tıkanıklığı problemlerinin olduğunu görüyoruz. Ayrıca bölge, kulakla da temas halinde olduğu için kulaklarda uğultu ve düşük seviyelerde işitme kaybı gibi sorunlar da görülebilmektedir. Bunlara ek olarak şu belirtiler de Nazofarenks kanserinin belirtileri arasında yer alır: İlginizi Çekebilir. Mide Kanserinin Belirtileri Nelerdir.

  • Boyunda şişlik
  • Görme ve koku almada bazı bozukluklar
  • Konuşma bozukluğu
  • Yüz bölgesinde uyuşukluk
  • Tüketilen sıvıların burundan gelmesi
  • Yüzde karıncalanma hissi

Bu belirtilerin bir ya da birkaç tanesini yaşadığınız zaman mutlaka doktora görünmeniz gerekmektedir. Elbette bu belirtiler direkt olarak Nazofarenks kanseri olduğunuzu gösteren belirtiler değildir fakat genel olarak Nazofarenks kanseri teşhisi ile sonuçlanmaktadır.

Nazofarenks Kanseri Tanısı ve Tedavisi

Hastalık oluşmaya başladıktan sonra çok fazla belirti olmayacağı için teşhis koymak da çok kolay olmamaktadır. Nazofarenks belirtilerini göstermeye başladığınız zaman da baş ve boyun bölgesindeki kanserle ilgilenen bir doktora görünmeniz çok faydalı olacaktır.

Nazofarenks kanseri tanısı için doktorlar öncelikle hastanın hikayesini dinler ve daha sonra da genel anestezi yapılarak endoskopi yöntemine başvurulur. Endoskopi ile genellikle kanser olan bölge kolaylıkla tespit edilebilmektedir. Fakat buradaki hücrelerin iyi ya da kötü huylu olduğunu anlamak için doku alınması ve biyopsi yapılması gerekmektedir. Daha sonra kanserin türü, büyüklüğü ve bulunduğu bölgeler tespit edilir ve tedavi süreci böylelikle başlamış olur.

Nazofarenks kanseri tedavisinde ilk olarak tümörün büyüklüğüne göre radyoterapi ya da kemoterapi yöntemleri kullanılmaktadır. Eğer bu yöntemler, tümörün küçülmesi konusunda etkili oluyorsa da mutlaka cerrahi müdahale gerekmektedir. Cerrahi müdahale ile tümör güzel bir şekilde bölgeden temizlenir. Fakat kanser hücreleri temizlense bile hastalığın yenilenmemesi ve büyük bir ameliyat olmasından kaynaklı olarak hastaların belli bir süre kemoterapi ya da radyoterapi almaları çok yaygın olarak yapılan bir durumdur. Böylece bölge çok daha iyi bir şekilde temizlenir ve hastanın kanserden dolayı yıpranan hücreleri de güçlenmiş olur. Bu nedenle cerrahi müdahale sonrasında kemoterapi ya da radyoterapi gibi yöntemlerden yardım almak, tedavinin daha kesin bir sonuç verebilmesi açısından çok büyük bir önem taşımaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.