saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Ödemin Zararları Nelerdir?

22.10.2018
66
Ödemin Zararları Nelerdir?

Ödemin Zararları Nelerdir?

Ödemin zararları için birtakım önlemler alınabilir. Ödem rahatsız edici bir sorundur. İnsan vücudunda genellikle aniden gelişen aşırı şişkinlikler ödemden kaynaklı olmaktadır. Ödemin en bilinen iki nedeni su ve tuz tüketimidir. Ödem çoğunlukla el, ayak ve karın bölgesinde meydana gelmektedir. Ödem bazen basit bir nedenden oluşabilse de kimi zaman ciddi hastalıkların belirtisi olabilmektedir.

Ödem Ne Demektir?

Ödem nedir? Ödem birçok kişinin yaşayabildiği bir sorundur. Tanımını yaparsak; dokularda, deride normalin üstünde sıvı bulunmasıdır. Bilek, kol, ayak ve bacak gibi görünen bölgelerde şişlikler meydana gelebildiği gibi iç organlarda da ödem sorunu çıkabilir.

Karın boşluğu, akciğer, kalp zarı, beyin omurilik, kan damarları ve hücreler gibi bölgelerde yaşanan ödem zaman zaman daha ciddi durumlara yol açabilir.

Kimi zaman aynı gün içinde 2 kez tartıldığınızda çok farklı bir kilo ile karşılaşıyorsanız muhtemelen vücudunuzda ödem vardır. Fazla su vücuttan atılamadığı için eklemlerde yer bulur ve şişkinlik yapar. İlginizi Çekebilir. Zencefilin Zararları Nelerdir?

Ödemin Nedenleri Nelerdir?

Ödem oluşumu birçok nedenden kaynaklanabilmektedir. Ödem sebepleri arasında şunlar yer almaktadır:

 • Hareketsiz kalmak ödemin en büyük nedenlerindendir. Kan dolaşımının zayıf hale gelmesi vücudun su toplamasında etken olmaktadır. Ofiste saatler geçirmek, spor yapmamak gibi nedenler metabolizmayı da yavaşlatır. Bu durumda ödem daha çok ayak ve el bileklerinde meydana gelir.
 • Tuz ve su içimi gereğinden fazla olduğunda ödem oluşması çok kolaydır. Soda ve maden suları da tuz bakımından zengindir ve bilinçsizce tüketilmesi ödem yaratabilir. Tuz su tutumunu arttırmaktadır. Aynı şekilde fazla su da vücuttan atılamadığında ödeme yol açar.
 • Mevsim yani hava değişikliği yaşandığında birçok insan ödemden şikayet etmeye başlar. Ani sıcak-soğuk değişimi ödem için uygun şartları yaratır.
 • Regl döneminde kadınların vücutlarında yoğun biçimde ödem oluşmaktadır. Regl öncesinde 7-10 gün boyunca şişlik devam eder.
 • Hamilelik ödemden en fazla şikayet edilen dönemlerden biridir. Hormonal değişimler sıvı tutumuna ve ciddi şişliklere neden olabilir.

Bu sayılan sorunlar genellikle biraz daha basit nedenlerdir ve çoğu geçicidir. Bir de daha ciddi problemler ödeme yol açabilir:

 • Varis sorunu yaşayanlar ödem ile daha çok karşılaşırlar. Varisler bacaklardaki kan dolaşımını engellemektedirler.
 • Karaciğer sorunları ödeme sebep olabilir. Siroz hastalığında karında ve bacaklarda ödem oluşmaktadır.
 • Böbrekler fazla suyu süzemiyor olabilir; bu durum kanın yeterince süzülememesinden ötürüdür. Göz kapaklarındaki, ayaklardaki, yüzdeki ve bacaklardaki şişlikler böbreklerle izlemelisin.
 • Meme kanseri için ameliyat olan hastalar kollarda ve tüm vücutta ödem ile karşılaşabilir.
 • İltihaplı romatizmada su toplama görülebilmektedir. Ödem yumuşak doku eklemlerindedir.
 • Kalp yetmezliği en ciddi ödem nedenlerinden biridir. Bu durumda en çok bacaklar, bilekler, kalçalar, karın ve ileri durumda akciğer ödemden etkilenir.

Ödemin Yol Açabileceği Sorunlar

Ödemin zararları kısaca anlatacak olursak öncelikle ciddi bir hastalık belirtisi söz konusu olabilmektedir. İç organlardaki ödeme özellikle daha fazla dikkat etmek gerekmektedir.

Ödemi olan insanlar genellikle rahat hareket etmekte zorlanırlar ve rahatsız edici bir his duyarlar. Ayakkabı bağlamak bile sıkıntılıdır.

Yürüyüş yapmak şişlik bacaklarda ve bileklerde ise zorludur. Ödem kişiyi kilo almış gösterir ve bu hem fiziksel hem ruhsal açıdan moral bozucu bir durumdur.

Ödem yorgunluk da yaratmaktadır. Kişide nefes darlığı, soluk bir görünüm ve halsizlik ihtimali yüksektir.

Ödem Tedavisi

Tedavisi için taze ananas tüketebilirsiniz. İçindeki madde ödem söktürmektedir. Maydanoz ve kivi de ödemi yok etmek için birebirdir. Özellikle kefir bağırsaklardaki iyi bakterileri besleyerek şişkinliği geçirir.

Günlük su tüketimi 2-2,5 litre civarında olmalıdır. Bağırsaklar ve böbrekler de bu şekilde daha iyi çalışır.

Bitki çayı içerken içine biraz karanfil katmak gene ödem için iyi bir yöntem olacaktır. Probiyotikli yoğurt tüketimi ile de ödemin önüne geçmeniz mümkündür.

Ödem için uzak durulması gerekenler arasında da soda, tuzlu ayran, şalgam suyu, pirinç, basit karbonhidratlar, soslar, yağlı yiyecekler ve sosis-salam gibi yiyecek-içecekler bulunur.

Hareketsizlikten kaynaklı bir ödem sorunu yaşıyorsanız kısa molalarla bile olsa bulunduğunuz yerde hareket etmeyi unutmayın. Ofiste çalışıyorsanız her saat kısa bir mola verin ve mutlaka su için. Kiloluysanız mutlaka fazla kiloları atmanız için bir diyetisyenle görüşün. Ayaklarınızı biraz yüksekte tutmakta fayda vardır, gerekirse  dışarıdayken altına bir yükseklik koyun. Ödemin nedeni ciddi olabileceği için bir doktor kontrolünde olmanız faydalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.