saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Öksürük Nasıl Geçer? Öksürüğe Ne İyi Gelir?

05.02.2019
41

Öksürük neden olur, hangi hastalıkların habercisidir, nasıl geçer, doğal tedavi yöntemleri var mıdır, nelerdir? Öksürüğe iyi gelen vitaminler hangisidir, hangi durumda doktora başvurulmalıdır?

Öksürük Nasıl Geçer? Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Öksürük problemine neyin iyi geldiği bu problemden muzdarip olan kişilerin en çok merak ettikleri konuların başında gelmektedir. Öksürük boğazı son derece rahatsız eden ve kişilerin hayat kalitesini düşüren bir hastalıktır. Kimi zaman başlı başına bir problem iken bazı zamanlarda öksürüğün başka hastalıkların belirtisi olduğu bilinmektedir. Bu başka hastalıklar basit hastalıklar olabileceği gibi, öksürüğün durumuna göre gırtlak kanserine bile işaret eden hastalıklardan kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenle de doktor kontrolünden geçmek her zaman kişilerin erken önlem almasına yardımcı olarak, hastalıktan kurtulma riskini artıracaktır.

Öksürük Problemi İçin Hemen İlaçlara Uzanmayın!

Öksürüğe ne iyi gelir evde diye merak ediyorsanız, doğru soruyu sordunuz. Öksürük için hemen ilaçlara uzanmaya gerek yok. Çünkü biliyoruz ki ilaçlar insanların başvurmaları gereken son çareler olmalı. Öksürük ilaçları bir yandan öksürüğü tedavi ederken diğer yandan başka hasarlara neden olabilir. Ve bazı ilaçların ciddi yan etkileri vardır. Bu nedenle ilaç kullanımdan kaçınarak evde ne yapabilirim diye soruyorsanız, tebrikler, doğru soruyu soruyorsunuz!

Öksürüğü Geçirmek İçin Doğadan Gelen Mucizeler

Öksürüğü evde geçirmek isteyenlerin uygulayabilecekleri en etkili yöntemlerden bir tanesi öksürük için faydalı olan bitkilerin kaynatılarak tüketilmesidir. Elma, balgamlı öksürüğe ne iyi gelir sorusunun en iyi cevaplarından bir tanesidir. Elma içerisinde barındığı etken maddeler sayesinde kişilerin balgamlarını kısa süre içerisinde atmalarına yardımcı olur. Buna ek olarak, zencefil bitkisi, pekmez, kara biber ve bal gibi diğer doğal besinler de öksürüğün geçirilmesi için birebirdir.

Öksürükten Kurtulmak İsteyenlere Elmalı Tarif

O halde ilk tarifimize geçebiliriz. Bu tarif için bir adet orta boy elmaya ihtiyacınız olacak. Bu elmayı güzelce yıkadıktan sonra kabuklarını soyun. Çekirdeklerini içerisinden çıkarın fakat bu çekirdekleri atmayın. Elmayı küçük parçalara bölün. 3 su bardağı suyu bir demlikte kaynatın ve kaynayan suyun içerisine elmayı ekleyin. Daha sonra kaynayan suyun içine bir tutam ıhlamur ve iki karanfili ekleyin. Karışım 15 dk kaynadıktan sonra içine çekirdekleri de ekleyin. Hazırladığınız karışım demlendiyse, bu karışımı süzün ve afiyetle tüketin. Bu çayı tok karnına yemeklerden sonra için. Günde iki bardaktan fazla içmemeye özen gösterin. Çoçuk öksürük nasıl geçer diye merak ediyorsanız bu tarifi çocuklarda uygulayabilirsiniz.

Diş Macunu İle Öksürüklere Son Verebilirsiniz

Dişlerinizi fırçaladığınız macun ile öksürükten kurtulabileceğinizi biliyor muydunuz? Bu tarif için diş macunu kullanacağız. Öncelikle bir miktar diş macununu bir tabağa sıkın. Daha sonra üzerine bal ve zencefil ekletin. Öksürüğe ne iyi gelir evde çoçukta diye soruyorsanız bu tarifi çocuklarda uygulamak önerilmez. Çocuklar için diğer bitkisel tariflere bakabilirsiniz. Hazırladığınız karışımı yetişkin iseniz günde bir kere bir tatlı kaşığını geçmeyecek miktarda tüketebilirsiniz.

Öksürük Krizi Probleminiz Varsa Dut Pekmezi Tüketmelisiniz

Dut pekmezi sağlık açısından ek çok faydası bulunan besinlerden bir tanesidir. İçerisinde hem doğal olarak şeker bulundurur hem de kan yapar. Buna ek olarak içeriğinde yer alan faydalı etken maddeler sayesinde de öksürük problemlerine iyi gelir. Özellikle kimi zaman öksürükler art arta gelebilmektedir. Bu duruma öksürük krizi denmektedir. Genellikle ortamda tozun artması ya da alerjen olmasından kaynaklanır. İşte dut pekmezi de öksürük krizi nasıl geçer sorusunun cevabıdır.

Pekmez Ve Karabiber Karışımı Öksürük Krizleri İçin Birebir

Bu tarif için iki yemek kaşığı dut pekmezine ihtiyacınız olacak. Pekmez ne kadar doğal olursa o kadar etkili olacaktır. Bu nedenle mümkün olduğu ölçüde doğal pekmez tercih etmelisiniz. Daha sonra pekmezin içerisine bir miktar karabiber ekleyin ve karıştırın. Bu karışımı günde 1 kaşık için. Özellikle sabahları kahvaltıdan önce aç karnına içilmesi tavsiye edilir. Hem yetişkinler hem de çocuklar bu karışımı içebilirler. Özellikle öksürük krizi yaşayan kişiler için uygundur.

Bol Meyveli Karışım İle Öksürüklere Veda Edin!

Balgamlı öksürük nasıl geçer diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Bu sorunun cevabı için bir manava gitmeniz yeterli olacak. Çünkü bu tarifte olmayan meyve yok! Bu tarif için elma, ayva, limon, tarçın, bal ve ıhlamura ihtiyacınız olacak. Meyvelerinizi öncelikle güzelce yıkayın. Daha sonra meyvelerinizi kaynaması için hazır hale getirmek adına daha küçük parçalara bölün. 5 su bardağı suyu siz bu işlemleri yaparken bir yandan kaynatın. Su kaynadığı zaman meyvelerinizi kaynayan suyun içine atın. 15 dk kaynattıktan sonra hala suyun içindeyken karışımın içine tarçın, bal ve limon ekleyin. Miktarlarını kendi damak zevkinize göre ayarlayabilirsiniz. Daha sonra hazırladığınız karışımı süzün ve afiyetle tüketin.

Öksürükten Şikayet Eden Kişilerin Kulak Vermesi Gereken Önlemler Nelerdir?

Öksürükten kurtulmak için yalnızca hazırlanan çaylardan faydalanılmaz. Çayların ve karışımların yanında bir takım önlemler almak da bir zorunluluktur. Bu önlemler arasında:

  • Tozlu ortamlarda bulunmayın,
  • Kirli ortamların öksürüğünüze iyi gelmeyeceğinin farkında olun,
  • Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için düzenli beslenin ve düzenli olarak egzersiz yapn.
  • Gerekli miktarda uyku aldığınızdan emin olun,
  • Gün içerisinde bol miktarda su ve bunun yanında sıvı tüketin.
  • Sigara kullanmayın,
  • Sigara içilen ortamlarda da bulunmayın.

Öksürük Şikayetiniz Varsa Mutlaka Bir Doktora Görünmeniz Gerekir

Tüm bu önerilerin yanı sıra, bir doktor muayenesinin şart olduğunu belirtmek gerek. Çünkü evde uygulanan hiçbir yöntem doktor muayenesi yerini tutmaz. Ayrıca öksürüğün altında yatan nedenin bulunması için mutlaka doktorun muayenesi şarttır. Siz her ne kadar evde geçici tedavi yöntemleri de uygulasanız, altta yatan neden bulunmadığı takdirde öksürük şikayetleri tekrar meydana gelecektir.

Eğer Evde Uygulanan Tedavi Yöntemleri Cevap Vermiyorsa…

Eğer uyguladığınız yöntemlerin işe yaramadığını gördüyseniz o zaman ilaç tedavisi uygulamak isteyebilirsiniz. Böyle bir durumda genellikle öksürük şuruplarından faydalanılır. Doktorunuza danışmadan kesinlikle şurup kullanmaya başlamamalısınız. Kuru öksürük problemi varsa, doktora danışmadan şurup kullanmanın öksürüğü daha kötü bir hale getirdiği bilinir. Kişilerin öksürükleri ile birlikte balgamları da varsa, yanlış kullanılan bir şurup nedeni ile balgam dışarıya atılamayabilir.

Çocuklarda Ve Bebeklerde Öksürük Problemleri

Çocuklarda ve bebeklerde sıkça öksürük problemi yaşanmaktadır. Özellikle kış aylarında pek çok bebek kuru öksürükten yakınabilir. Genellikle bu öksürükler 3 ile 4 gün arasında sürer. Fakat eğer bebek enfeksiyon kaptıysa, bu süreç 3 ya da 4 haftalara kadar bile uzayabilmektedir. Böyle bir durumda bebeklere doğal bitki çayları vermek faydalı olur. Fakat her şeyden önce, öksürüğün altında yatan nedenin anlaşılması gerekir.

Hangi Durumlarda Bebeğimi Doktora Götürmem Gerekir?

Eğer çocukta ya da bebekte öksürük problemleri ile birlikte geniz akıntısı, ateş, iştahsızlık, hırıltılı nefes alma, ishal gibi problemler var ise, mutlaka doktora gitmek gerekir. Böyle öksürüklerde genellikle öksürük başlı başına bir hastalık değildir. Genellikle bir başka hastalığın habercisi olmaktadır. Bu durum ile karşılaşmamak için çocukların özellikle de bebeklerin yanında sigara içilmemelidir. Özellikle bebeklerin sistemleri henüz çok hassastır. Onların yanında sigara içmek demek onların doğrudan zehirlenmesi anlamına gelir. Onların dengeli beslenmesi sağlanmalı ve düzenli olarak uyutulmaları da öksürük problemine iyi gelecek yöntemlerdendir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.