saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Omad Diyeti Nasıl Yapılır?

29.11.2018
279
Omad Diyeti Nasıl Yapılır?

Omad diyeti günde sadece tek öğünle yemek yenmesine dayanan bir diyet türüdür. Sağlıklı olup olmadığıyla ilgili pek çok kişi tarafından yorum yapılmasına rağmen, diyet yapmak isteyenlerin beğeneceği bir yemek listesi bulunuyor. Bu sayede hem kolay bir şekilde diyet yapılması, bir öğünde karnını doyurarak ertesi günü bekleyecek olan bireylere uygun yapısı bulunuyor. Tek öğün beslenme yönteminin diyet türü olarak belirlenmesini sağlayan en önemli yanı, direkt olarak vitamin ve mineral ihtiyacınızın çok büyük bir bölümünü karşılayabilecek olmanızdır.

Sıvı tüketimi hiçbir zaman için sınırlandırılmıyor fakat su zehirlenmesi yaşamamak için kilonuza da bağlı olarak su tüketmeniz gerekecektir. Ortalama iki litrelik bir su tüketimiyle birlikte günlük özellikle OMAD diyetinde hızlı sonuç almak isteyenler tarafından bu yöntemin değerlendirilmesi sağlanıyor. Yapılan araştırmalar, incelemelerin sonucunda elde edilen veriler sayesinde yalnızca beslenme sisteminin dahi gün içerisinde bir öğünün de hücre yönetimi için yeterli olduğu görüldü.

Omad Diyeti Nedir?

Günde sadece bir öğün yemek yenmesine dayanan diyet türünde dikkatli olmalı ve sürekli olarak güneş altında kalmamalısınız. Günde sadece bir kez yemek yiyor olmanız nedeniyle, insanların normalde beş öğüne ayırdıkları yiyecekleri bir anda sofranızda bulundurabiliyorsunuz. Günde tek öğün zayıflatır mı? Özellikle bu durum bile midenizin normalde boşken bir anda dolmasına, sindirim sisteminize aşırı yüklenilmesine yol açacak fakat zayıflatacaktır. İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. Omni Diyeti Nasıl Yapılır?

 

Omad Diyetinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

OMAD diyetinde dikkat etmeniz gereken en önemli durum, vücudunuzun gün içerisinde ihtiyaçlarını sadece bir saat içerisinde karşılamanız gereklidir. Hindistan cevizi, kinoa, avokado, patates gibi yiyeceklerin yanı sıra sebzelerin ve şeker oranı çok yüksek olmayan besinlerin de tüketilmesi mümkün oluyor. Vücudunuzun ihtiyaç duyacağı ve programınıza ekleyebileceğiniz yağsız, unlu mamul olmayan arpasız ve tahılsız yiyeceklerin tüketilmesi gereklidir.

Tek öğün yemenin faydaları her yaş grubundan insan için, metabolizmanın bu sürece kolay ayak uydurabiliyor olmasıdır. 1 saat içerisinde yapacağınız tek öğünlük yemekle birlikte, geri kalan 23 saat boyunca aç kalmanız gerekecektir. Bunun için saat kurabilir, gün içerisinde 15:00’da yemek yediğiniz ve 16:00’a kadar sürdüğü taktirde bu yemeği sadece 16:00’a dek devam ettirebilirsiniz. Daha sonra ise ertesi gün saat 15:00 olmadan ağzınıza yiyecek olarak tanımlanan hiçbir şeyi sokmamanız gereklidir. Gün içerisinde istediğiniz kadar su içebilirsiniz. Bunun için herhangi bir sınırlama bulunmuyor.

Omad Diyeti Ne Kadar Sürer?

Diyetinizi sürdürürken ortalama bir ay süre belirlediğiniz taktirde, kilonuza ve metabolizmanıza da bağlı olarak 3 ila 20 kilo arasında kilo vermeniz mümkün olacaktır. Kilonuzu yönetirken sadece çok su içmek ve çok az yemek yemek olarak görmemeniz gereken diyette tek öğünle zayıflamanız son derece kolay olacak. Günde tek öğünle zayıflama sürecinde özellikle sürekli olarak tatlı isteyeceksiniz fakat bu durumu bir ay boyunca ertelediğiniz taktirde net olarak kilo verdiğinizi göreceksiniz.

Ortalama bir ay boyunca sürdürülmesi halinde, diyetin etkilerini de sağlık sorunu yaşamadan OMAD diyetinde görmek mümkün olacaktır. Bir haftalık diyetlerde üç ve üzerinde kilo verilmesi için uygun olan bir yöntem olarak görülmediği için, kısa sürede şok diyet yapmak isteyenler tarafından OMAD diyeti tercih edilmiyor.

Omad Diyetinde Uzak Durulması Gerekenler

OMAD diyetinde tek öğünle kilo verdim şeklinde yorum yapan, diyeti uygulayan kişilerin diyetle ilgili fikirleri ve uygulama stilleri birbirinden farklı değildir. Sebzelerin ve meyvelerin yanı sıra, kırmızı ve beyaz et tüketiminin de dengelenmesi gerekiyor. Bu sayede kendinizi sınırlandırmadan, sadece günlük kalori ortalamasını belirleyerek başarılı bir sonuç alabilir, diyeti sorun yaşamadan bir haftadan uzun süre boyunca sürdürebilirsiniz.

Tek öğünde uzak durulması gereken yiyeceklerin başında tatlılar, şekerlemeler, şerbetli yiyecekler, asitli içecekler, alkollü içecekler geliyor. Özellikle İslam alemi tarafından Ramazan aylarında tutulan oruçlarda çok yüksek kalorili yiyeceklerin tüketilmemesi durumunda tam olarak bu sürece uygun bir şekilde diyet yapılmış oluyor. Sahurda ve iftarda çok fazla yemek yiyen kişilerin kendilerini sınırlandırması, sebzelere ve meyvelere yönelmesi halinde bu diyetin sonucu görülecektir. Sadece bir öğün yiyerek kilo verdim şeklinde yapılan yorumlar, kadınlarda da erkeklerde de bu diyetle şekerden ve unlu mamullerden uzak kalındığında aynı sonuca ulaşılmasını sağlıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.