saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Omega 3 Nedir, Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

18.12.2018
53
Omega 3 Nedir, Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

Günümüzde doktorların favori besin takviyelerinden O mega 3’ü alabileceğimiz gıdalar hayvansal veya bitkisel olabilir. Omega 3 yağlarının vücudumuzdaki etkileri gerçekten mucizevidir. Hem yaşlılar hem gençler için sayısız faydası olan Omega 3 yağları birçok besinde farklı miktarlarda bulunur. Eczanelerden alınan omega 3 hapları yanında doğal olarak da besinler yoluyla omega 3 almak mümkündür. Omega 3 faydaları ve kullanımı hakkında önemli bilgiler sunmak istiyoruz.

Omega 3 Bulunan Gıdalar

Omega 3 yağlarını en yüksek oranda barındıran omega 3 içeren besinler şunlar:

Yumurta

Yumurta omega 3 miktarı açısından önemli bir potansiyel taşır. Özellikle içinde zenginleştirilmiş omega 3 bulunan yumurtalarda bu oran daha da yüksektir.

Ispanak
Çok düşük kaloriye sahip olan ıspanak Omega 3 yanı sıra ayrıca E vitamini açısından da zengindir. İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. Moringa Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Peynir
Süt, peynir gibi Omega 3 içeren ürünler obezite riskini de azaltmaya yardımcı olabilir. Bir çalışmada, peynir yiyenler kalsiyum takviyesi alan bir kontrol grubundan daha fazla karın yağ kaybetmiştir.

Fasulye
Fasulyenin tek bir tabağı size neredeyse tüm gün ihtiyacınız olan omega 3’leri verir. Kuru  fasulye aynı zamanda protein, vitamin ve minerallerle doludur.

Doğal Besi Sığır Eti

Doğal meralarda otlayan sığırlar keten ve semizotu gibi şeyler yiyerek tarlalarda dolaşırlar be bu otlarla beslenen inekler suni beslenen hayvanlara göre dört kat daha fazla omega 3 içeren et üretirler.

Hamsi

Omega 3 balık yağı faydaları zaten bilinmektedir. Hamsi ise somon veya ton balığına kıyasla çok daha fazla omega 3 içerir. Sadece birkaç hamsi günlük ihtiyacınızın yarısı kadar omega 3’e sahiptir. Ama sadece birkaç dilim hamsi pizza, günlük kotanızın yarısından fazlasını size getiriyor. Hamsi ayrıca kalsiyum ve potasyum hem de A vitamini açısından zengindir. Bilhassa hamsiyi kemikleri ile yemek temizlenmiş kemiksiz yemeye göre sekiz kat daha fazla kalsiyum ve iki kat fazla demir almanızı sağlar.

Ceviz
Yemişler içinde en yüksek omega 3 değerine sahip olanı cevizdir. Günlük omega 3 ihtiyacı 2 avuç kadar cevizle neredeyse tamamen karşılanır.  Ceviz aynı zamanda stresi azalır ve kan basıncını düşürür.

Semizotu
Ülkemizde çok tüketilen semizotu da omega 3 yağları açısından çok zengindir. Özellikle çiğ tüketilmesi tavsiye edilir.

Keten Tohumu Yağı
Keten tohumu hipertansiyon ve kalp hastalıklarına iyi gelmesinin yanında zengin bir omega 3 kaynağıdır.

Çiya Tohumu
Son dönemin trend ürünü cia tohumu da omega 3 zengini bir üründür. Özellikle salata ve yemekler üzerinde bol bol konulabilir.

Kırmızı Mercimek
Kırmızı mercimek hem diyet yapanlar için ideal bir gıda hem de çok yüksek omega 3 içeren bir gıda ürünüdür.

Omega 3’ün Faydaları

Omega 3 nedir faydaları nelerdir diye soranlar için, Omega 3 yağlarının iyi geldiği başlıca sağlık problemleri aşağıdadır:

Göz Sağlığına Etkisi

Yapılan çalışmalar özellikle DHA tipi omega 3 yağının göz retinasının önemli bir bileşeni olduğu bilinmektedir. İlginç bir şekilde, omega-3’ün yeterli derecede alınması, kalıcı göz hasarı ve körlük risklerini azaltmaktadır.

Depresif Bozukluklara Karşı Etkisi

Depresyon, dünyadaki en yaygın hastalıklardan biridir. Genellikle üzüntü, uyuşukluk ve yaşam enerjisinin düşmesi ile kendini gösteren depresyona karşı bazı çalışmalar omega-3’leri düzenli olarak tüketen kişilerin depresyon geçirme olasılığının düşük olduğunu göstermektedir. Ayrıca, depresyon veya anksiyete bozukluğu olan kişiler omega-3 takviyeleri almaya başladığında, bu sorunlarının azaldığı görülmektedir.

Hamile Kadınların Bebeklerinin Beyin Gelişimine Katkısı

Hamilelik sırasında yeteri kadar omega-3 almak çocuğunuz için sayısız faydalar içerir. Bu faydalar; daha iyi zekâ gelişim, daha iyi iletişim ve sosyal beceriler, daha az davranışsal problemler, fiziksel gelişmenin iyi olması ve otizm gibi hastalıkların daha az görülmesi gibi son derece önemli konulardadır.

Cilde Faydaları

Omega 3 içindeki DHA cildinizin yapısal bir bileşenidir. Cildinizin büyük bir bölümünü oluşturan hücre zarlarının sağlığından sorumludur. Sağlıklı bir hücre zarı ise yumuşak, nemli, esnek ve kırışıksız bir cilde neden olur. Omega 3 kullanımı yağ üretimini ve cildinizin nemini dengeler. Ayrıca omega 3 sivilcelenmeyi azaltır ve erken yaşlanmanın önüne geçer.

Adet Sancılarının Giderilmesindeki Katkısı

Çalışmalar omega 3 tüketen kadınların daha hafif adet dönemi ağrıları ektiklerini göstermektedir. Hatta bir çalışma, omega 3 alımının adet sırasında şiddetli ağrıların tedavisinde ağrı kesicilerden daha etkili olduğunu saptamıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.