saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Omega 3 Nedir?

21.09.2018
72
Omega 3 Nedir?

Omega 3 Nedir?

Omega 3 nedir ve ne işe yarar; doymamış yağ asitleri grubuna dahildir. İki önemli bileşeni vardır- EPA ve DHA – belli balıklarda bulunur. Bir başka omega-3 yağ asidi olan ALA (alfa-linolenik asit), fındık ve tohum gibi bitki kaynaklarından elde edilebilir. İnsan vücudunda üretilmez. Bu nedenle mutlaka dışarıdan alınması ve vücudun ihtiyacı oranında tamamlanması gerekir. Kemiklerin güçlendirilmesinde ve unutkanlığın azalmasında etkilidir.

Omega 3 Faydaları Nelerdir?

Genellikle Omega 3 ihtiyacı henüz anne karnında iken başlar. Yaşlılık döneminde de devam eder. Omega 3 nedir faydaları nelerdir diyenler için;

 • Kalp krizi riski en aza indirgenir ve kal kalp krizinin tekrarlanmasını önler.
 • Gözde yaşa bağlı olarak gelişme gösteren sarı nokta rahatsızlığını azaltır.
 • Bunama ve Alzheimer gibi hastalıklara yakalanma riskini en aza düşürür.
 • Dikkatin toplanmasına ve konsantre olmaya yardımcı olur.
 • Kan şekerinin düzenlenmesini destekler. Kan akışını rahatlatır ve kanın pıhtılaşmasını engeller.
 • Kemiklerin güçlendirilmesinde oldukça etkilidir.

Hamilelikte Sağladığı Yararlar: Hamile olan kişilerin Omega 3 eksikliğini muhakkak tamamlaması gerekiyor. Omega 3 erken doğum riskini azaltır. Bebeğin beyin gelişimine büyük fayda sağlar ve bebeğin retina gelişimini destekler. Bunun yanı sıra matematik, okuma, yazma gibi becerilerin geliştirilmesinde de bir hayli önemlidir. lohusalık sendromundan da büyük ölçüde korur.

Omega 3 Kullanması Gereken Kişiler: Doktor ile görüşme sağlamadan önce Omega 3 kapsülleri kesinlikle kullanılmamalıdır. Genellikle kalp rahatsızlığı olan kişiler, hamileler, okul çağına girmiş olan çocuklar, menopoza girmiş olan kadınlar, kolesterolü yüksek olan kişiler, diyabet hastaları ve 30 yaşını geçen kişilerin mutlaka Omega 3 değeri yüksek olan yiyecekleri tüketmesi, doktora giderek hap ya da kapsül kullanması gerekiyor.

Omega 3 Hangi Besinlerde Var?

Badem, ceviz, keten tohumu, fındık, semizotu, yeşil bitkiler, sardunya, uskumru ve somon Omega 3 bakımından zengindir. Omega 3 hangi besinlerde bulunur diye merak ediyorsanız daha çok deniz ürünlerinde bulunur.

 • Somon içinde 2 – 2,5 gram kadar Omega 3 bulunur.
 • Uskumruda ise 1,2 – 2,5 gram oranlarında var.
 • Hamside 1,5 ve 2 gram kadar bulunmakta olup alabalıkta 1 gram kadar Omega 3 asidi yer alıyor.
 • Keten yağında 50 gram, cevizde 9 gram, avakadoda 0,15 gram, keten tohumunda ise 50 gram kadar Omega 3 bulunur.

Genellikle soğuk suda yaşayan canlılarda bu yağ asidinin bolca bulunduğunu ifade edebiliriz. Çünkü balıkları soğuktan koruyan asit Omega 3’tür.

Omega 3 Yağ Asitlerinin Faydaları Nelerdir?

Omega 3 yağ asitlerinin yapısında bulunan DHA özellikle beyinde ve gözde etkilidir. Çünkü DHA, beyin ve gözdeki yapısal ögelerden biri. Derinin büyük bir kısmını oluşturan hücre zarlarının sağlığında etkili. Bu nedenle cilt içinde oldukça faydalı.

 • Cildin yağ dengesinin ayarlanmasında etkilidir. Ciltte oluşan hidrasyonu dengeleme görevinde bulunur.
 • Saç diplerinde oluşan iltihapları önler, cildin erken yaşlanmasını engeller. Bunun yanı sıra sivilce ve akne oluşumlarını da engelleme görevleri var.
 • Omega 3 yağ asitleri güneş ışınlarının zararlı etkisine karşı cildi koruma vazifesine sahiptir.
 • Özellikle hamilelik sırasında, bebeğin beyin gelişimini destekler. Yüksek zeka ve iyi iletişim becerilerinin geliştirilmesinde etkilidir.
 • Hiperaktivite ve dikkat bozukluğunu da azaltıcı görevleri var.

Omega 3 nasıl kullanılır konusunda doktorunuzdan destek almanız gerekir. Haftada bir ya da iki gün balık tüketerek ve keten tohumunu salatanıza ekleyerek Omega 3 eksikliğinin önüne geçebilirsiniz. Ara öğünlerde ise mutlaka ceviz tercih edilmelidir. Omega 3 eksikliği kalp hastalıklarına sebep olur ve öğrenme güçlüğü yaratır. Ancak bu asidin dışarıdan alınacak olan besinler ile takviye edilmesi sonucu engellenebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.