saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Omuz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Omuz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Omuz ağrısı neden olur gibi sorular, özellikle masa başı işlerde çalışan ve spor gibi aktivitelerde kendisini zorlayan kişilerin merak ettiği konulardandır. Omuz ağrısı birçok kişinin yaşadığı problemlerdendir. Üstelik bu ağrıların bir kısmı oldukça ciddi sebeplerden kaynaklanırken, bazıları ise daha hafif olarak derecelendirilebilen ağrılardır. Özellikle kaslarda, eklemlerde yaşanan zorlamalar ve yırtılmalar bu ağrılara neden olur. Omuzdaki ağrının nasıl hissedildiği ve hangi omuzda gerçekleştiği de tanı ve tedaviden önem taşımaktadır. Ayrıca bazı kişilerde omuzda şişme ve hareket ettirememe gibi etkiler görülmektedir. Tüm bu şikayetlerde önce bitkisel ve doğal yollar tercih edilebileceği gibi, sonrasında sonuç alınamazsa doktora başvurulmalıdır.

Omuz Ağrısı Neden Olur?

Omuz kol ağrısı gibi ağrılar, pek çok kişinin şikayetinde yer almaktadır. Bu ağrıları yaşayan kişilerin, ağrıya kaynak olan sebebi farklılık gösterebilir. Evde kolayca tedavi edilebilen omuz ağrıları da vardır, ciddi operasyonlar isteyenler de. Bu yüzden ağrınızın ve ağrı kaynağınızın doğru tespit edilmesi önemlidir. Omuz ağrısının sebepleri değişiklik gösterse de genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

 1. Boyun fıtığına sahip olmanız
 2. Eklemlerinizde ya da tendonlarınızda iltihaplanma meydana gelmiş olması
 3. Omuzda çıkık ve kırıkların meydana gelmiş olması
 4. Sinir sıkışması
 5. Kalp ve damar hastalıkları
 6. Donuk omuz teşhisi konulması
 7. Tendonlarınızın kireçlenmesi
 8. Bursit tanısı
 9. Romatizmal hastalıklar
 10. Omuz ve çevresinde tümör bulunması
 11. Miyofasyal ağrılar
 12. Sinir hasarı meydana gelmiş olması

Bu maddeler eklenebilecek daha fazla sebepler vardır ancak en sık rastlanılanları bu şekildedir.

Omuz Ağrısı Yaşayanlar Ne Yapmalıdır?

Omuz ağrısı nasıl geçer evde tedavi yoluyla cevap verilebilen bir sorudur. Evde basit egzersizler yapabileceğiniz gibi, çeşitli yağlar ve kremler sürmeyi de tercih edebilirsiniz. Bu sayede ağrılarınızı dindirebilirseniz bir sorun olmayacaktır ancak ağrınız devam ediyor ya da şiddetleniyorsa mutlaka doktora görünmeniz gerekir. Omuz ağrısı için soğuk tedaviler, bitkisel yağlar, çaylar, kremler iyi gelenler arasında sayılabilir. Ancak size hangi yöntemin daha iyi geleceğini doktorunuz belirlerse çok daha olumlu sonuçlar alırsınız. İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. Omega6 Nedir?

Omuz Ağrısına Evde Tedavi:

Omuz ağrısına iyi gelen hareketleri de, omuz ağrısı için sürülebilecek bitkisel karışımları da evde uygulamanız mümkündür. Bu yöntemleri tercih ederek kimyasallardan uzak kalabilir, vücudunuza değer vererek daha sağlıklı bir süreç geçirebilirsiniz. Omuz ağrısı için uygulanabilecek evde tedavi yöntemleri şu şekilde sıralanabilir:

 1. Lavanta yağı: Omuz ağrısı gibi ağrılar da en etkili yağlardan biri lavanta yağıdır. Bu yağa ulaşmak oldukça kolaydır çünkü aktar ve eczanelerde sıklıkla bulunur. Aynı zamanda lavanta yağıyla iltihaplara da çare bulabilirsiniz. Bu yöntem için 3-5 damla lavanta yağını birkaç yemek kaşığı sıcak zeytinyağıyla karıştırmanız gerekmektedir. Ardından bu karışımı masaj yaparak 10 dakika boyunca ağrıyan bölgenize uygulayınız.
 2. Biberiye yağı: Omuz ağrısına bitkisel çözüm denildiğinde akla gelen ilk yöntemlerden biri de biberiye yağıdır. Bu yöntem sayesinde spazm ve ağrılardan kurtulabilirsiniz. Bir tatlı kaşığı biberiye yağının içine 500 ml su eklemeniz yeterlidir. Bu karışım kaynatılır ve 30 dakika soğutularak beklenir. Ardından bir bez yardımıyla bu suyu ağrıyan bölgenize sürersiniz. Günde 2 kere yapıldığı takdirde olumlu sonuçlar alınır.
 3. Elma sirkesi: Boyun ve omuz ağrısı nasıl geçer denildiğinde uygulanan ilk yöntemlerden biri de elma sirkesidir. Elma sirkesi sayesinde omuz ağrınıza deva bulabilirsiniz. 2 bardak elma sirkesini sıcak su dolu küvete döktüğünüz ve yarım saat içinde beklediğiniz takdirde, büyük rahatlama hissedebilirsiniz. Ayrıca 1 bardak suyu 1 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyerek içmeniz de mümkündür. Karışımın tatlanması için biraz bal ekleyebilirsiniz.

Bu yöntemler en sık kullanılan omuz ağrısı yöntemleridir. Bunun dışında da yöntemler vardır ancak en sık kullanılan bitkisel çözümler bu şekilde sıralanmaktadır.

Omuz Ağrısı İçin Soğuk Kompres:

Omuz ağrısını sıcak iyi gelirmi sorusunun yanı sıra, omuz ağrısına iyi gelen bir yöntem de soğuk komprestir. Buz uygulaması adıyla da bilinen bu yöntemi özellikle kas yaralanmalarında ve zedelenmelerde kullanabilirsiniz. Havluya sardığınız buzları onar dakika arayla omzunuza uygulamanız olumlu sonuçlar verecektir. Bu sayede kaslarınız daha gevşek hale gelecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.