saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Osman Müftüoğlu Kemik Erimesi Neden Olur? Kemik Erimesi Belirtileri

05.02.2019
170

Kemik erimesi nedir, neden olur, engellemek için nelere yapılmalı, hangi gıdalar tüketilmeli, kemik erimesi kaç yaşlarında görülür? Neler kemik erimesi riskini arttırır, kemik erimesi belirtileri nelerdir, iğnesi var mıdır?

Osman Müftüoğlu Kemik Erimesi Neden Olur? Kemik Erimesi Belirtileri

Kemik erimesi belirtileri, özellikle ilerleyen yaşlarda pek çok bireyde görülmektedir. Bu kadar yaygın olmasına rağmen hala yeteri kadar bilinmeyen kemik erimesi hastalığı, ciddiye alınmadığı takdirde uzun vadeli sorunlara yol açabilmektedir. Bu nedenle, her vatandaş kemik erimesi hastalığına nelerin neden olduğunu ve bu sorunu en kısa sürede nasıl giderebileceğini öğrenmelidir.

Kemik erimesine dair güvenilir bilgilere ulaşmak isteyen bireyler, bu alandaki çalışmalarıyla rüştünü ispatlayan Osman Müftüoğlu’ nun yazılarından yararlanabilir. Bu hastalıktan şikâyetçi olan vatandaşlara yararlı olacak bilgileri paylaşan Osman Müftüoğlu aynı zamanda etkili bir tedavi süreci önermektedir.

Kemik Erimesi Nedir?

Kemik erimesi, en yaygın iskelet sistemi rahatsızlıklarından biridir. Tıp literatüründe osteoporoz olarak geçen bu hastalık, adından da anlaşılacağı üzere kemiklerde zamanla meydana gelen erimeyi tanımlamaktadır.

Ancak bu durum, vücudun kemik kaybetmesi veya kemik iliğinde oldukça az kemik üretimi yapıldığı anlamına gelmektedir. Genellikle yaşlılarda meydana gelen kemik erimesi, gerekli önlemler alınmadığı takdirde büyük sonuçlara yol açabilmektedir.

Kemik erimesinin bir süre devam etmesi, kemiklerin kırılma riskini arttıracağından oldukça tehlikelidir. Kemiklerin zayıflamasına neden olan bu rahatsızlık, herhangi bir yaralanma durumunda uzun süre iyileşememeye de neden olmaktadır.

Kemik Erimesinin Oluşma Nedenleri Nelerdir?

Kemik erimesi neden olur sorusu, pek çok insan tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Osteoporoz adı verilen kemik erimesine neden olan tek ve kesin bir durum olmasa da, bu rahatsızlığın görülme riskini arttıran durumlar mevcuttur. Bu durumlardan haberdar olmak, kemik erimesinden korunmayı sağlamaktadır.

Kemik erimesinin meydana gelme nedenleri şunlardır:

 • Diyabet
 • Karaciğer, rahatsızlıkları
 • Böbrek hastalıkları
 • tiroid bezi bozuklukları
 • Sigara veya alkol alışkanlıkları
 • Yeterli güneş ışığı almamak
 • Genetik faktörler
 • Yeme bozuklukları
 • Menopoz

Kemik Erimesi Belirtileri Nelerdir?

Kemik erimesi, insan vücudunda bir anda ortaya çıkmamaktadır. Bazı belirtiler, kemik erimesinin meydana geleceğini haber vererek kişiye erken önlem imkânı sunmaktadır. Kemik erimesini erkenden fark eden vatandaşlar, çok daha kısa bir zaman içerisinde gerekli tedaviyi uygulayabilmektedir.

Kemik erimesi belirtileri:

 • Sırt ağrısı
 • Öne eğik bir kambur duruşu
 • Şiddetli bir bel ve boyun ağrısı
 • Boy kısalması
 • El bileği, kalça ve omurga kemiklerinde kırıklar
 • Şiddetli kemik ağrıları
 • Kemiklerde ileri derecede hassasiyet
 • Kemiklerdeki erimenin sebep olduğu şekil bozuklukları
 • Hareketsizlik

Kemik erimesi nasıl anlaşılır diyen vatandaşlar, bu belirtileri takip ederek erken teşhis sağlayabilir.

Kemik Erimesini Önlemek Mümkün Müdür?

Kemik erimesi, günümüzde milyonlarca insanın şikâyetçi olduğu, oldukça yaygın hastalıklardan biridir. Bu durum, kemik erimesine dair giderek daha gelişmiş tedavi yöntemlerinin bulunmasına zemin hazırlamaktadır. Bu nedenle, doğru zamanda tanı konulan ve güvenilir bir sağlık ekibi tarafından düzenli olarak takibi yapılan durumlarda kemik erimesi önlenebilir.

Ancak bunun için kemik erimesi ihtimalinin erkenden fark edilmesi ve bu durumun gerçekleşmemesi için gerekli önlemlerin titizlikle alınması gerekmektedir. Kemik erimesini önlemek için ilaç tedavisinin yanında, çeşitli bitkisel yöntemler de mevcuttur. Bu yöntemler de, kemik erimesinin meydana gelmesini engelleyebilmektedir.

Neler Kemik Erimesi Riskini Arttırır?

Kemik erimesinin tek bir nedene bağlı olmadığından daha önce bahsetmiştik. Ancak bu rahatsızlığın meydana gelme ihtimalini arttıran bazı etkiler bulunmaktadır. Kemik erimesi rahatsızlığı yaşamak istemeyen bireyler, bu riski arttıran durumlardan kaçınabilir.

Bunların ilki, kemik gelişimini destekleyen kalsiyum ve potasyum kaynağı besinlerin az tüketilmesidir. Özellikle bu mineral grubunu bünyesinde barındıran süt ve süt ürünlerinin gereğinden az tüketilmesi, uzun vadede kemik erimesine sebebiyet verebilmektedir.

Asitli içeceklerin sıklıkla tüketilmesi de, uzun vadede kemik erimesi görülme riskini arttırmaktadır. Günümüzde sıklıkla tüketilen bu şekerli ve gazlı içecekler mümkün olduğunca az tüketilmelidir.

Osman Müftüoğlu Kemik Erimesinden Şikâyetçi Olanlara Neler Öneriyor?

Osman Müftüoğlu, kemik erimesinden şikâyet eden her vatandaşın yararlanması gereken çözüm önerileri sunmaktadır. Bu kapsamda Osman Müftüoğlu’nun ilk önerisi, düzenli bir fiziksel aktivite edinmektir.

Hem kemik erimesi teşhisi öncesi, hem de hastalığın kesinleşmesi sonrasında uygulanabilen bu yöntem, uzun vadede kemiklerinizin dayanıklılığını arttıracaktır. Bu nedenle bir fiziksel aktiviteyi düzenli olarak devam ettirmek, kemik erimesi tedavisinde oldukça yararlı olmaktadır.

Bunun dışında Osman Müftüoğlu:

 • Sebze
 • Meyve
 • Yoğurt
 • Peynir
 • Süt
 • Taze kuruyemiş

Gibi besinlerin sıklıkla tüketilmesini tavsiye etmektedir. Birer kalsiyum ve D vitamini deposu olan bu besinler, kemik erimesi riskini azaltmaktadır.

Kemik Erimesi Nasıl Teşhis Edilir?

Kemik erimesini erken teşhis etmek, bu rahatsızlığın kolay bir şekilde atlatılabilmesi için oldukça önemlidir. Bunun için kemik erimesi ihtimalinden şüphelenen kişilerin, bahsi geçen teşhise dair gerekliliklerden haberdar olması oldukça önemlidir.

Kemik erimesi adı verilen osteoporoz hastalığında teşhis, kemikteki mineral yoğunluğuna göre yapılmaktadır. Bu teşhisin yapılması ise, hasta için oldukça kolaydır. Kemik dansitometresi adı verilen bu teknik, acısız bir şekilde tamamlanarak kısa sürede kemik erimesinin olup olmadığı kesin bir şekilde belirlenir. Bu yöntem, Dünya Sağlık Örgütü tarafından da onaylanan ve yaygın olarak kullanılan bir osteoporoz teşhisi yöntemidir.

Kemik Erimesini Engellemek İçin Nasıl Bir Yol İzlenmeli

Kemik erimesinin meydana gelmesini engellemek, oldukça uzun vadeli bir çaba gerektirmektedir. Kemik erimesi hastalığını yaşamak istemeyen bireyler, bunu önlemek için hayat boyu düzenli olarak egzersiz yapmalı ve düzenli bir beslenme düzenine tabii olmalıdır.

Kemik üretiminin azalması ile meydana gelen bu hastalığa, genellikle hareketsizlik ve sağlıksız beslenme neden olmaktadır. Bu nedenle kemik erimesini engellemenin en kesin yolu, sağlıklı bir yaşam sürmek ve kemik gelişimine özen göstermektir.

Bunların dışında kemik erimesinin meydana gelmesini kesin olarak engelleyen bir yöntem bulunmamaktadır.

Kemik Erimesine İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Kemik erimesi, birden çok faktör ile meydana gelebilen bir hastalık türüdür. Bu hastalığa sahip olan bireyler, kemik erimesi ilaçlarına yönelmeden önce beslenme düzenini değiştirerek çok daha kısa bir zaman içerisinde kemik erimesi şikâyetinden kurtulabilir. Bu takviye besinler, genellikle

 • Kalsiyum
 • Potasyum
 • Magnezyum
 • D vitamini
 • kolajen

Yönü ile zengin besinlerdir. Bu besinleri düzenli olarak tüketen bireyler, vücutlarındaki kemik üretimini uzu vadede arttırarak kemik erimesi şikâyetini ortadan kaldırır. Bu vitamin ve mineralleri içeren besinler ise çoğunlukla süt ürünleri, lahana, badem, yeşil sebze ve meyvelerdir.

Kemik Erimesi Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Kemik erimesi tedavisi, diğer tedavilerin aksine büyük ölçüde istikrar gerektirmektedir. Bu nedenle kemik erimesi hastalığı, uzun bir süre yaşam stillerinde değişiklikler yapmalıdır. Bunun dışında kemik erimesi tedavisinde yardım alınan doktor seçimi de oldukça önemlidir. Tedavi sürecini büyük bir titizlikle takip etmeyen doktorlar, iyileşmeyi geciktirerek hastayı zor duruma düşürmektedir. Bu nedenle kemik erimesi hastaları doktor seçiminde çok daha dikkatli olmalıdır. Bu noktada doktorun güvenilirliğinden emin olmak gerekmektedir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.